| Kasper Fiszer, Rynek Kolejowy ⚫ 21.07.2015 ⚫
182
Trwa zapowiadany w już marcu remont budynku dworcowego na łódzkim osiedlu Chojny. Prace, które pierwotnie miały zakończyć się nie później niż 30 czerwca, potrwają jednak o wiele dłużej. Przyczyną jest bowiem... zasiedlenie dworca przez ptaki.
– Podczas remontu na terenie obiektu odkryto siedliska ptaków chronionych – potwierdza Aleksandra Dąbek z biura prasowego Polskich Kolei Państwowych SA. – Konieczna była ekspertyza ornitologiczna, stąd przesunięcie w realizacji prac. Planujemy obecnie, że remont dworca zakończy się w czwartym kwartale tego roku – informuje przedstawicielka zarządcy budynku.
350 tys. zł na remont od zewnątrz
Prowadzone aktualnie roboty są kontynuacją prac z 2011 roku, kiedy nieczynny od dziesięciu lat dworzec przystosowywano do ponownego przyjęcia podróżnych. – Zakres realizowanego wówczas remontu obejmował przede wszystkim wnętrze obiektu (m.in. wykonanie instalacji, podwieszanych sufitów czy też wykonanie tynków i roboty malarskie). Prace realizowane obecnie koncentrują się natomiast na wyglądzie zewnętrznym budynku – tłumaczy Aleksandra Dąbek. Kilka lat temu wykonano bowiem w tym zakresie głównie prace estetyzacyjne.
Jak informuje biuro prasowe PKP SA, prowadzona aktualnie inwestycja obejmie m.in. remont dachu i kominów, remont i malowanie elewacji, wymianę stolarki okiennej i odnowienie drzwi. Prace warte są ok. 350 tys. zł netto. Wykonawcą robót jest firma Admar SC z Łowicza, która specjalizuje się głównie w remontach obiektów przemysłowych, budowie domów mieszkalnych i robotach wnętrzarskich.
Historyczny dworzec wrócił do łask
Budynek dworca Łódź Chojny jest jedynym zachowanym w niemal pierwotnym kształcie czynnym łódzkim dworcem z początku XX wieku. Budynek stacyjny Łodzi Kaliskiej został zburzony i zastąpiony nowym, mniej okazałym gmachem, Łódź Fabryczna jest obecnie gruntownie przebudowywana, co wymusiło zburzenie starego obiektu, a dworzec Łódź Widzew został przed kilkoma laty rozbudowany, by móc przyjąć pasażerów z zamkniętej Fabrycznej. Dawny budynek stacyjny na Karolewie (późniejsza Łódź Kaliska Towarowa) nie pełni obecnie funkcji dworcowych i jest w złym stanie technicznym.
Stacja na Chojnach używana była jako przystanek w ruchu pasażerskim do 2002 roku, choć już od lat 90. zeszłego stulecia liczba zatrzymujących się tu kursów stopniowo malała. Pociągi do Warszawy i Krakowa zaczęły przystawać przy zapomnianym dworcu ponownie dopiero przed czterema laty, kiedy z ruchu wyłączona została najważniejsza w mieście stacja Łódź Fabryczna. Choć początkowo zatrzymywano tu jedynie kilka kursów, z czasem dworzec zyskał ponownie na znaczeniu i obecnie obsługuje wszystkie kursujące pomiędzy Łodzią Kaliską a Widzewem albo Olechowem pociągi regionalne i dalekobieżne.
Więcej z regionu:
Polska (46250)Łódź: Moderus Gamma po szeregu badań homologacyjnych
898
Zintegrowany transport Jak informuje Łódź, zakończył się szereg badań homologacyjnych nowego tramwaju Moderus Gamma LF 06 AC. Jeszcze w styczniu przyjechać ma drugi z 30 zakupionych pojazdów.
Warszawa-Radom: Itaka poleci do Taby i Tivatu
1,6k
Pasażer Biuro podróży Itaka zaoferuje swoim klientom zorganizowane wyjazdy wakacyjne z wylotem z portu Warszawa-Radom do egipskiej Taby oraz Tivatu w Czarnogórze. Nowe kierunki wczasowe są już dostępne w systemie rezerwacyjnym. Itaka rozpoczęła także sprzedaż krótkich wyjazdów typu city-break do Paryża i Rzymu – miast, do których z Radomia będą latać PLL LOT.
Toruń: Tramwaj do os. JAR. Przygotowania do rozwieszana sieci trakcyjnej
737
Zintegrowany transport Brak mrozów sprzyja postępom prac na budowie nowej linii tramwajowej, która będzie biegła od centrum Torunia aż do pętli przy ul. Heweliusza. Część torowiska jest już prawie gotowa i niebawem rozpocznie się montaż sieci trakcyjnej.
Kolejna maszynistka w Kolejach Mazowieckich
2,4k
Tabor i technika Mamy kolejną maszynistkę – podały Koleje Mazowieckie. Pani Dagmara jako pierwsza kobieta uzyskała autoryzację na autobusy szynowe.
Łódź: Wojska Polskiego – mimo zimy przebudowa trwa
599
Zintegrowany transport Przy ul. Wojska Polskiego i Strykowskiej trwają intensywne prace, związane z przebudową linii tramwajowej na Doły. Wykonawca wykorzystuje dodatnie temperatury i stara się zmieścić w nowym terminie, przesuniętym z wiosny na jesień bieżącego roku.
Kraków: Nie będzie podwyżki cen biletów. W zamian ostre cięcia?
1,4k
Zintegrowany transport W środę 11 stycznia krakowscy radni odrzucili prezydencki projekt podwyżek cen biletów. Oznacza to też odłożenie kwestii integracji z koleją oraz – jak zapowiadają władze Krakowa – spore cięcia w połączeniach tramwajowych i autobusowych.
Łódź: Liczba pasażerów komunikacji miejskiej rośnie, ale częstotliwość bazowa nie
680
Zintegrowany transport Łódzki samorząd poinformował o stałym wzroście liczby podróżujących komunikacją miejską. Ma to swoje odzwierciedlenie w rozkładach jazdy, bo część połączeń kursuje częściej lub na dłuższych trasach. Nie ma natomiast planów powrotu do standardów obowiązujących przed wybuchem pandemii koronawirusa.
GZM: Zmiany w taryfie dopiero pod koniec lutego
554
Zintegrowany transport Nie 16 stycznia, a prawdopodobnie 28 lutego. Intensywne prace nad aplikacją powodem zmiany terminu wejścia w życie nowej taryfy ZTM.
Trzy oferty na naprawy wielkopolskich EN76
1,6k
Tabor i technika Województwo wielkopolskie właśnie otworzyło oferty w przetargu na naprawę P4 swoich Elfów pierwszej generacji. Naprawy jednostek EN76 chcą wykonać trzy podmioty, choć tylko jedna propozycja mieści się w budżecie samorządu.
Kraków: Bliżej przebudowy ulicy Kościuszki
563
Zintegrowany transport Zadanie polegające na opracowaniu dokumentacji projektowej dla przebudowy torowiska tramwajowego w ciągu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki zostało ujęte w tegorocznym budżecie miasta. W ciągu najbliższych miesięcy spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie rozpoczęcie robót budowlanych.
Kasper Fiszer, Rynek Kolejowy - Członek zarządu Strabagu
Ze Strabagiem związany od kilkunastu lat. W 2001 roku objął stanowisko dyrektora naczelnego i członka zarządu BRVZ, spółki z grupy Strabag. Członkiem zarządu jest od lutego 2013 i wspólnie z Alfredem Watzlem zarządza firmą w Polsce. Odpowiada za pion finansowy. Jest również członkiem rady Pracodawców RP.
Wiecej z regionu:
Polska (46250)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >