W dniach 20 listopada - 10 grudnia odbędzie się referendum w sprawie świadczeń przejazdowych - poinformowały kolejowe związki zawodowe. Drugie pytanie referendalne dotyczyć będzie ewentualnego strajku.
Pierwsze pytanie, które zostanie zadane podczas referendum, to: "Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowych zasad świadczeń przejazdowych opisanych w porozumieniu z dnia 21.09.2009 r. lub w przypadku ich ograniczenia wypłaty rekompensaty w wysokości 720 zł brutto miesięcznie dla każdego pracownika?"
Drugie pytanie to: "Czy jesteś za podjęcie strajku w przypadku nie spełnienia żądań wymienionych w punkcie pierwszym?"
Do 20 listopada powołane zostaną wspólne zakładowe komitety referendalne. Referendum zostanie przeprowadzone od 20 listopada do 10 grudnia. Pod pisamem informującym o referendum podpisali się: Stanisław Stolorz (przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP), Henryk Grymel (przewodniczący Sekji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność"), Leszek Miętek (przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych), Waldemar Ziobro (przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Warsztatowych) oraz Ryszard Wrzaszcz (przewodniczący Krajowego Sekretariatu Kolejarzy NSZZ "Solidarność 80").
Nieco wcześniej kolejowe związki zawodowe informowały swoich członków o pojawieniu się w niektórych zakładach pracy "stronniczej i niejednoznacznej ankiety imiennej dotyczącej uprawnień przejazdowych na rok 2013". Związkowcy zwrócili się do pracowników o nie wypełnianie wspomnianej ankiety. "Rozpowszechnianie ankiety uważamy jako działanie o znamionach prowokacji zorganizowanej przez pracodawców wyłacznie w celu "zalegalizowania" podpisami pracowników stopniowego ograniczania uprawnień do świadczeń przejazdowych. Z treści ankiety wynika, że niezależnie od udzielonej odpowiedzi pracownik przyjmuje warunki zaproponowane przez pracodawców na rok 2013 lub w przypadku nie przyjęcia tych warunków rezygnuje z uprawnień przejazdowych" - napisali związkowcy.