Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Powstanie studium dla przywrócenia kolei do Jastrzębia-Zdroju

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
02-07-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Powstanie studium dla przywrócenia kolei do Jastrzębia-Zdroju
fot. Dominik Lebda
Samorządy województwa i kilku miast podpisały list intencyjny w sprawie odtworzenia linii kolejowej na trasie Jastrzębie-Zdrój – Katowice. Zakładają, że studium wykonalności projektu będzie gotowe w 2022 roku, a w 2024 możliwy jest powrót kolei.

List intencyjny w sprawie odtworzenia linii kolejowej został podpisany Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju przez prezydent tego miasta Annę Hetman, marszałka Wojciecha Saługę oraz włodarzy Żor, Łazisk Górnych, Mikołowa, Pawłowic i Czerwionki-Leszczyn. Sygnatariusze listu intencyjnego wyrazili wolę oraz chęć współdziałania na rzecz odtworzenia linii kolejowej z Jastrzębia-Zdroju do Katowic – czytamy na miejskim portalu.

W spotkaniu zorganizowanym w jastrzębskim magistracie uczestniczyli również przedstawiciele PKP PLK oraz dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego. Następnym krokiem ma być opracowanie przez zespół roboczy, składający się z przedstawicieli wszystkich gmin, dokumentu, umożliwiającego stworzenie wytycznych do stadium wykonalności. Samorządy zakładają, że studium wykonalności projektu będzie gotowe w 2022 roku, a w 2024 możliwy jest powrót kolei. – List intencyjny został podpisany. Teraz czas na konkretne działania, aby za kilka lat mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju ponownie mogli korzystać z linii kolejowej – zakończyła spotkanie w magistracie prezydent Anna Hetman.

Jastrzębie-Zdrój to największe miasto bez kolei pasażerskiej w tej części Europy. Starania o jej powrót rozpoczęły się na przełomie 2016 i 2017 roku. Wówczas powstała grupa robocza przy zastępcy prezydenta miasta, która wspiera merytorycznie projekt odtworzenia linii kolejowej. O staraniach miasta szeroko pisaliśmy w tym miejscu.

W listopadzie Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w MIB poinformował, że PKP PLK SA planuje przeprowadzenie analizy możliwości budowy połączenia kolejowego do Jastrzębia-Zdroju w dwóch wariantach. Na początku tego roku sejm nie poparł zgłoszonej przez jednego z posłów poprawki, która przeznaczyłaby 5 mln złotych na powrót kolei do Jastrzębia-Zdroju.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5