Partnerzy serwisu:
Pasażer

Powrócą pociągi do Rogoźna i Czarnkowa?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-02-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Powrócą pociągi do Rogoźna i Czarnkowa?
Fot,. Łukasz Piotrowski, SM42.pl
Trwają starania o przywrócenie ruchu pasażerskiego na linii Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec. Zarząd województwa wielkopolskiego jest "za" i wspólnie z lokalnymi samorządami przeanalizuje możliwości reaktywacji pociągów.

Chodzi o połączenie liniami kolejowymi nr 236 Inowrocław Rąbinek – Drawski Młyn oraz 390 Bzowo Goraj – Piła Główna na odcinku Wągrowiec – Czarnków. Na odcinku od Wągrowca do Rogoźna możliwy jest tylko ruch towarowy, na dalszym odcinku możliwy jest obecnie ruch turystyczny z prędkością do 30 km/h.

Lokalne Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego „Komunikacja” podjęło działania w kierunku przywrócenia połączenia kolejowego z Wągrowca do Rogoźna i dalej do Czarnkowa. Zachęca ono do wzięcia udziału w ankiecie, której celem jest opracowanie dokumentu pn. „Analiza popytu na przewozy kolejowe pasażersko-towarowe na połączeniu aglomeracyjnym Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec, jako element studium wykonalności”.

– Połączenie kolejowe z Poznaniem mamy dobre. Co jednak z pozostałymi trasami? Samorządy chcą razem przekonać zarząd województwa do tego, że przywrócenie tej trasy jest potrzebne, aby ułatwić podróże ich mieszkańcom. Elementem tych starań są badania ankietowe, w których można wziąć udział w Internecie – zachęca stowarzyszenie. 

Jest poparcie marszałka

Co na to zarząd województwa? – Województwo Wielkopolskie jest aktywnym uczestnikiem działań na rzecz poprawy stanu technicznego linii kolejowych. Oprócz finansowego zaangażowania w proces modernizacji i rewitalizacji linii kolejowych wspieramy też szereg innych inicjatyw dotyczących rozwoju tej gałęzi transportu. Dotyczy to także projektu wznowienia przewozów pasażerskich na odcinku Wągrowiec – Rogoźno – Czarnków – zapewnia „Rynek Kolejowy” wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak.

Jak informuje, w ostatnim czasie podpisana została pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Stowarzyszeniem Jednostek Samorządu Terytorialnego „Komunikacja” z siedzibą w Wągrowcu umowa dotycząca współfinansowania wykonania analizy popytu na przewozy kolejowe dla tego połączenia. – Analogiczne dokumenty podpisane zostały przez pozostałe Jednostki Samorządu Terytorialnego z tego terenu – dodaje.

Powrót pociągów zależy też od kosztów rewitalizacji

Opracowana dokumentacja wykonana zostanie dla dwóch linii kolejowych obejmujących ponad 65 km połączenia tj. linii nr 236 Wągrowiec – Rogoźno – Bzowo Goraj oraz linii nr 390 Bzowo Goraj – Czarnków. – W wyniku opracowania powinny zostać wskazane racjonalne przesłanki lub też ich brak dla dalszych działań związanych z rewitalizacją tego połączenia – wyjaśnia wicemarszałek. Przyznaje jednak, że bardzo ważnym elementem procesu decyzyjnego w tej sprawie, oprócz uzyskanych wyników analizy, będą kwestie koniecznych nakładów jakie należałoby ponieść na rewitalizację infrastruktury technicznej obu linii.
 
Rys. openrailwaymap.org
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5