Partnerzy serwisu:
Innowacje

Polregio wprowadza ecodriving

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Partner działu:
GMV

Data publikacji:
14-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
14-05-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Polregio

Podziel się ze znajomymi:

INNOWACJE
Polregio wprowadza ecodriving
fot. M. Szymajdazdjęcie ilustracyjne
Polregio podjęło współpracę z PGE Energetyka Kolejowa w zakresie rozwiązań eco-drivingowych w transporcie kolejowym. Spółki podpisały umowę dotyczącą wykorzystania przez Polregio aplikacji SENSUM, pozwalającej optymalizować prowadzenie pociągów pod względem zużycia energii.

Jeszcze w tym miesiącu czterdziestu maszynistów Polregio w całym kraju weźmie udział w projekcie, którego celem jest zwiększenie efektywności energetycznej oraz zminimalizowanie wpływu transportu kolejowego na środowisko. Maszyniści będą testować w prowadzonych przez siebie pojazdach szynowych aplikację Sensum.

Sensum to zaprojektowane przez PGE Energetyka Kolejowa oprogramowanie, które pozwala monitorować styl jazdy maszynistów w oparciu o algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję i podpowiada, jak prowadzić pociąg, minimalizując przy tym zużycie energii.

Sensum zapewnia maszyniście dodatkowe wsparcie, swego rodzaju „szósty” zmysł, umożliwiający świadomą i oszczędną jazdę, dzięki której pociąg pobiera znacznie mniej energii trakcyjnej. Jest to system klasy „DAS” (driver advisory system). Rozwiązanie to interpretuje dane wejściowe oraz parametry liczone w czasie rzeczywistym, a następnie przekazuje je maszyniście w postaci bieżących wskazówek. Pozwalają one ekonomicznie prowadzić pojazd szynowy.

– Wymiana taboru kolejowego na nowy zero- lub niskoemisyjny, o który obecnie zabiegamy, oraz testowanie rozwiązań ecodrivingowych na dotychczas największą skalę w kraju, to nasz priorytet dot. zrównoważonej mobilności. Chcemy być pionierem we wdrażaniu ekologicznych rozwiązań w sektorze kolejowym – mówi prezes zarządu Polregio Adam Pawlik.

Od 1990 roku emisja CO2 rośnie gwałtownie przede wszystkim w transporcie lotniczym oraz samochodowym. Kolej, spośród wszystkich gałęzi transportu, jest najbardziej ekologiczna. Jak podkreślają eksperci, bez transformacji w transporcie kolejowym nie będzie możliwe sprostanie wymogom ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku dla całego naszego kraju.

– Współpraca z PGE Energetyka Kolejowa w zakresie rozwiązań eco-drivingowych, to oprócz dbałości o ekologię, również ważny element optymalizacji kosztów w spółce. Liczymy na zwiększenie efektywności prowadzenia pojazdów trakcyjnych, zmniejszenie kosztów energii, a w przyszłości uzyskanie białych certyfikatów związanych z efektywnością energetyczną – powiedział wiceprezes zarządu Polregio Marcel Klinowski.

Polregio jest największym przewoźnikiem pasażerskim w Polsce obsługującym 26% wszystkich pasażerów w kraju. Wdrożenie w całej spółce rozwiązań eco-drivingowych pozwoli zmniejszyć poziom emisji CO2 w polskim transporcie kolejowym.
Partnerzy działu

Partner działu:
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5