Partnerzy serwisu:
Pasażer

Pociągi Wrocław – Krotoszyn bez skomunikowania w kierunku Poznania?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
20-03-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Pociągi Wrocław – Krotoszyn bez skomunikowania w kierunku Poznania?
fot. MOs810, lic. CC BY-SA 4.0Przystanek Wierzchowice na linii 281
Opublikowany na łamach witryny PKP Polskich Linii Kolejowych rozkład jazdy nie zakłada skomunikowań pomiędzy pociągami KD i KW z Wrocławia do Krotoszyna i z Krotoszyna do Poznania. Na kilka dni przed planowanym wznowieniem ruchu na wyremontowanym fragmencie linii 281 samorządy nie wypracowały jeszcze wszystkich szczegółów dotyczących oferty.

Nieco później niż zakładano pierwotnie, bo 25 a nie 10 marca, zainaugurowany ma zostać ruch pasażerski na wyremontowanym odcinku linii nr 281 Grabowno Wielkie – Zduny. Kursy Kolei Dolnośląskich z Wrocławia mają docierać jednak dalej – do wielkopolskiego Krotoszyna. – Pociągi z Wrocławia Głównego dojadą do tego miasta w ciągu 1 godz..48 min, a do Milicza w półtorej godziny – zapowiada Bohdan Ząbek z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Nowe perony przyjaźniejsze niż rozkład jazdy

– Na odcinku pomiędzy Grabownem Wielkim a granicą województwa dolnośląskiego (w okolicy Cieszkowa) wymienione zostały tory na długości ok. 40 kilometrów. Rozszerzony zakres prac objął przebudowę peronów na wszystkich siedmiu stacjach i przystankach tego odcinka: Grabowno Wielkie, Bukowice Trzebnickie, Krośnice, Milicz, Wierzchowice, Rakoniewice Milickie i Cieszków – relacjonuje przedstawiciel zarządcy infrastruktury. Zapewnia także, że nowe perony są przystosowane do obsługi podróżnych z ograniczonymi możliwościami poruszania się. – Wyposażenie obiektów w wiaty, tablice informacyjne oraz oświetlenie zapewni oczekiwany standard korzystania ze stacji – ocenia.

Może się jednak okazać, że pomimo tych udogodnień infrastrukturalnych podróż pomiędzy Dolnym Śląskiem a Wielkopolską będzie utrudniona. Wbrew zapowiedziom w projekcie rozkładu jazdy nie uwzględniono bowiem skomunikowań w Krotoszynie na pociągi Kolei Wielkopolskich w kierunku Poznania. Po przyjeździe pierwszego kursu porannego (6:41) na przesiadkę trzeba byłoby czekać półtorej godziny (a i wówczas dojedziemy bezpośrednio tylko do Jarocina lub Gniezna, a nie do Poznania). Kolejny kurs KD z Wrocławia skończy bieg o 9:06, podczas gdy najbliższy odjazd do Poznania zaplanowano dopiero na 11:37 (wcześniej skorzystać można jedynie z bardzo okrężnego połączenia przez Ostrów Wielkopolski).

Ostateczne ustalenia pomiędzy samorządami... dopiero zapadną

Kilku- czy kilkunastominutowego czasu na przesiadkę nie zachowano, przynajmniej według projektów opublikowanych już na stronach PKP PLK i w popularnych wyszukiwarkach, ani razu. Na tydzień przed rozpoczęciem rozkładowego ruchu wszystkie szczegóły współpracy pomiędzy regionami nie zostały jednak jeszcze wypracowane. – W chwili obecnej trwają ustalenia pomiędzy województwami odnośnie do połączeń Kolei Dolnośląskich do Krotoszyna – mówi bowiem Karolina Langner-Krzywda, inspektor w Departamencie Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

– 22 marca [w najbliższy piątek] odbędzie się spotkanie przedstawicieli [Urzędów Marszałkowskich] Województwa Dolnośląskiego i Województwa Wielkopolskiego, na którym omówione zostaną szczegóły organizacji połączeń oraz zasad ich finansowania zarówno w tym rocznym rozkładzie jazdy, jak i w ofercie na rozkład 2019/2020 – zapowiada nasza rozmówczyni. Dopiero wówczas samorząd zajmie szczegółowe stanowisko w sprawie. Przypomnijmy jednak, że pociągi mają ruszyć zgodnie z informacjami przekazywanymi przez PKP PLK już 25 marca, a więc trzy dni po zaplanowanym spotkaniu przedstawicieli urzędów.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5