Partnerzy serwisu:
Innowacje

PKP Energetyka pomoże Captrain Polska i STK produkować zieloną energię

Dalej Wstecz
Partner działu

Partner działu:

Data publikacji:
09-11-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INNOWACJE
PKP Energetyka pomoże Captrain Polska i STK  produkować zieloną energię
fot. PKP Energetyka
PKP Energetyka podpisała dwa listy intencyjne z kolejowymi przewoźnikami towarowymi dotyczące współpracy przy produkcji energii nietrakcyjnej z odnawialnych źródeł. W instalacje fotowoltaiczne zainwestują Captrain Polska i STK. Powstaną one na kolejowych budynkach i infrastrukturze. PKP Energetyka pomoże w wyborze odpowiednich urządzeń, ich montażu i eksploatacji.

Jak czytamy w komunikacie, dzięki inwestycji w panele PV, obaj przewoźnicy staną się prosumentami, czyli podmiotami jednocześnie konsumującymi i wytwarzającymi na własne potrzeby zieloną energię elektryczną z odnawialnych źródeł. PKP Energetyka podzieli się z Captrain Polska i STK swoim doświadczeniem, zdobytym podczas realizacji podobnych projektów, wskazując rozwiązania efektywne i nowoczesne.

Captrain Polska jest niezależnym przewoźnikiem kolejowym operującym na terenie całej Polski, będącym częścią międzynarodowej grupy kapitałowej. Wykorzystuje około 30 lokomotyw spalinowych i elektrycznych oraz prawie 120 wagonów. Specjalizuje się zwłaszcza w transgranicznym transporcie kolejowym w ramach korytarza transportowego Wschód – Zachód, współpracując z przewoźnikami z Litwy, Ukrainy i Rosji. Poza przewozami dla branży automotive i intermodalem oraz towarami masowymi (paliwa, chemikalia, stal, czy węgiel), Captrain Polska zajmuje się także transportem specjalistycznym – np. maszyn torowych oraz przesyłek nadzwyczajnych (m.in. długich szyn).

- Jesteśmy zieloni. Ale stwierdzenie to nie dotyczy tylko oficjalnych barw naszej firmy. W Captrain Polska cenimy ciągły wzrost, jednak pamiętamy także o zrównoważonym rozwoju i dbałości o środowisko naturalne. Kolej już teraz jest najbardziej przyjaznym dla naszej planety środkiem transportu, ale pragniemy, aby jej negatywny wpływ na otoczenie był jeszcze mniejszy. Dlatego planujemy rozpocząć współpracę z PKP Energetyka w celu umieszczenia na naszych budynkach paneli fotowoltaicznych, dzięki którym będziemy mogli produkować czystą energię ze słońca. Zaoszczędzimy i zmniejszymy nasz ślad węglowy – mówi Paweł Szczapiński, prezes Captrain Polska cytowany w komunikacie.

STK to prywatna firma kolejowa z tradycjami, obecna na polskim rynku przewozów kolejowych od 2005 r. Początkowo wykonywała przede wszystkim specjalistyczne przewozy ładunków ponadgabarytowych dla producentów sprzętu energetycznego (np. agregatów prądotwórczych). Później poszerzyła zakres swoich usług także o transport paliw i materiałów chemicznych, kontenerów oraz towarów masowych. Spółka wykorzystuje lokomotywy elektryczne i spalinowe oraz wyspecjalizowane wagony przystosowane do różnych rodzajów ładunków. Szczególnie ścisła współpraca łączy STK z przewoźnikami czeskimi i słowackimi.

- Dzięki naszej działalności przewozowej, przez wiele lat ogromne urządzenia i miliony ton ciężkich towarów masowych oraz produktów chemicznych były transportowane w sposób efektywny i bezpieczny dla środowiska naturalnego. Teraz pora na kolejny krok – redukcję naszego zużycia nietrakcyjnej energii elektrycznej pobieranej z zewnętrznych źródeł. Będzie to możliwe dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznych na należącej do STK infrastrukturze. Użycie paneli PV pozwoli nam na zmniejszenie bieżących kosztów naszej działalności. Wpisze się także w proekologiczne działania podejmowane obecnie przez biznes. Liczymy na możliwość skorzystania z doświadczenia PKP Energetyka, uzyskanego podczas realizacji podobnych przedsięwzięć – podkreśla Grzegorz Hałasiewicz, prezes STK.

Jak podkreśla PKP Energetyka, listy intencyjne podpisane Energetyka z Captrain Polska i STK to kolejne takie porozumienia z przewoźnikami kolejowymi dotyczące współpracy w pozyskiwaniu energii nietrakcyjnej z odnawialnych źródeł. Wcześniej podobne deklaracje złożyły także PKP Cargo, CTL Logistics, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Śląskie, Rail Polska, LTE Polska, Transchem i ECCO Rail.

- PKP Energetyka wspiera działania na rzecz ograniczania śladu węglowego kolei w Polsce. Cieszy fakt, że coraz więcej przewoźników kolejowych jeżdżących po polskiej sieci kolejowej dba o klimat i środowisko naturalne. W realizacji projektów związanych z fotowoltaiką chętnie dzielimy się swoim doświadczeniem i kompetencjami z naszymi partnerami. Wiemy, że dążenie do neutralności klimatycznej jest naszym wspólnym zadaniem. Warto inwestować w zieloną energię – podkreśla Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka.

PKP Energetyka, Captrain Polska i STK należą do Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK) – inicjatywy branży kolejowej, działającej na rzecz bardziej konkurencyjnego i przyjaznego środowisku transportu kolejowego. W zakresie efektywności energetycznej plany CEEK zakładają zmniejszenie zużycia energii w sektorze o 1,2 TWh do 2030 r. i redukcję do tego czasu emisji CO2 o 1 mln ton. W tym celu Centrum promuje rozwój technologii rekuperacji, eco-drivingu i wykorzystania instalacji OZE na terenach i obiektach kolejowych. Od 2019 roku CEEK realizuje również Program Zielona Kolej, który zakłada, że w 2030 roku 2,5 TWh (85% energii trakcyjnej używanej przez sektor kolejowy) będzie pochodziło z OZE, co przełoży się na redukcję emisji dwutlenku węgla o 8 mln ton. PKP Energetyka pełni rolę integratora tego programu.
Partner działu

Partner działu:

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Powstała spółka PGE Energetyka Kolejowa. Zastępuje PKP Energetykę

Biznes

Powstała spółka PGE Energetyka Kolejowa. Zastępuje PKP Energetykę

Roman Czubiński, Michał Szymajda 04 kwietnia 2023

PKP Energetyka rozwija innowacje w chmurze

Innowacje

PKP Energetyka rozwija innowacje w chmurze

inf. pras 13 stycznia 2022

Ekologia pomaga kolei zmniejszyć presję cen prądu

Biznes

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Powstała spółka PGE Energetyka Kolejowa. Zastępuje PKP Energetykę

Biznes

Powstała spółka PGE Energetyka Kolejowa. Zastępuje PKP Energetykę

Roman Czubiński, Michał Szymajda 04 kwietnia 2023

PKP Energetyka rozwija innowacje w chmurze

Innowacje

PKP Energetyka rozwija innowacje w chmurze

inf. pras 13 stycznia 2022

Ekologia pomaga kolei zmniejszyć presję cen prądu

Biznes

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5