Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

PKP Cargo zainteresowane wożeniem LNG w kontenerach, ale koszty są zbyt wysokie

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
16-04-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
PKP Cargo zainteresowane wożeniem LNG w kontenerach, ale koszty są zbyt wysokie
Fot. Rs1421, GFDLKontenery do przewozu gazu w Japonii
PKP Cargo chce segment przewozu gazu LNG specjalnymi izokontenerami kolejowymi. Na razie jednak koszty są zbyt wysokie i potencjalny klient - PGNiG - nie zdecydował się na uruchomienie regularnych przewozów. 

W 2019 roku PGNiG Obrót Detaliczny i PKP Cargo podpisały list intencyjny, zakładający współpracę w zakresie rozwoju usługi transportu kolejowego skroplonego gazu ziemnego (LNG). Do tego projektu nawiązał w ubiegłym tygodniu prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz. - PKP Cargo zamierza rozwijać segment przewozu gazu LNG specjalnymi izokontenerami kolejowymi. Do realizacji tego przedsięwzięcia potrzebny jest wzrost zapotrzebowania ze strony PGNiG - poinformował prezes przewoźnika.

Na razie koszty przewozu LNG są koleją zbyt wysokie...

Poprosiliśmy obie strony o bardziej szczegółowe wyjaśnienia. Jak się okazuje, na razie przewozy kolejowe gazu LNG nie będą rozwijane. - PGNiG bada możliwość realizacji transportu LNG koleją. Z analiz wynika jednak, że w tym momencie transport kolejowy jest droższy niż w przypadku autocystern drogowych. Nie wykluczamy jednak, że w przyszłości będziemy mogli rozwinąć ofertę również o transport LNG koleją - stwierdza biuro prasowe spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. - Podstawowym warunkiem jest opłacalność kosztowa takiego rozwiązania - podkreśla przedstawicielstwo PGNiG.

Piotr Czartoryski-Sziler z biura prasowego PKP Cargo potwierdza, że w tej chwili koszty transportu kombinowanego gazu skroplonego są zbyt wysokie, i dlatego PGNiG nie zdecydowało się na uruchomienie regularnych przewozów. - To w dużym stopniu dlatego, że terminal w Świnoujściu nie ma jeszcze infrastruktury niezbędnej do obsługi cystern kolejowych, co wymusza dodatkowy przeładunek z samochodów na pociągi - wyjaśnia Czartoryski-Sziler.

Szansą duże zakłady


Biuro prasowe PGNiG podkreśla, że chce "w pełni wykorzystywać potencjał biznesowy związany z szerokim dostępem do skroplonego gazu ziemnego (LNG), który zapewnia Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu". - Aktualnie skroplony gaz odbierany z terminalu jest transportowany z wykorzystaniem autocystern drogowych. To efektywne kosztowo rozwiązanie umożliwia elastyczne dostawy do odbiorców na terenie całego kraju. Dzięki temu skroplony gaz ziemny jest wykorzystywany jako ekologiczne paliwo w przemyśle, umożliwia rozwój średniego i małego biznesu na terenach, gdzie nie ma gazu sieciowego, a także znajduje zastosowanie w ciężkim transporcie kołowym i zasila autobusy miejskie - informuje biuro prasowe dodając jednak, że transport koleją może zyskać przewagę nad transportem drogowym np. w przypadku dostaw do dużych zakładów produkcyjnych lub elektrociepłowni, gdzie zapotrzebowanie dobowe wynosi kilkuset ton LNG na dobę).

Na świecie nie brakuje przypadków przewożenia gazu LNG koleją. Jednym ze stosowanych rozwiązań są specjalne wagony-cysterny kolejowe; jak jednak wskazuje jak wskazuje Piotr Czartoryski-Sziler z PKP Cargo, nie są one powszechnie dostępne, a w dodatku koszt ich zakupu jest wysoki. - Drugim rozwiązaniem są tank-kontenery - wyjaśnia. 

Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP Cargo: Większa atrakcyjność kolei to lepszy klimat

Warte uwagi

PKP Cargo ma komplet nowych Vectronów i wagonów intermodalnych

Tabor i technika

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP Cargo: Większa atrakcyjność kolei to lepszy klimat

Warte uwagi

PKP Cargo ma komplet nowych Vectronów i wagonów intermodalnych

Tabor i technika

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5