Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym z podpisem prezydenta

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
10-03-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym z podpisem prezydenta
Fot. Marcin Kucięba, SM42.pl
Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj (9 marca) nowelizację ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw. Dokument wdraża unijną dyrektywę dot. transportu kolejowego, które celem jest zapewnienie sprawiedliwego dostępu do infrastruktury.

Celem ustawy jest dostosowanie krajowych regulacji prawnych dotyczących transportu kolejowego do przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2370 z dnia 14 grudnia 2016 r. zmieniającej dyrektywę 2012/34/UE w odniesieniu do otwarcia rynku krajowych kolejowych przewozów pasażerskich oraz zarządzania infrastrukturą kolejową. Ustawa dokonuje również korekty wdrożenia do krajowego porządku prawnego postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/34/UE z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie utworzenia jednolitego europejskiego obszaru kolejowego.

Istotą zmian wprowadzonych w ustawie z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym jest wzmocnienie gwarancji niezależności, bezstronności i przejrzystości funkcjonowania zarządcy infrastruktury kolejowej. Zmiany wprowadzone do ustawy w tym zakresie, dotyczą możliwości zlecania zadań zarządcy infrastruktury innym podmiotom, sposobu ustalenia rekompensat za opóźnienie pociągu, zawierania umów ramowych między aplikantem a zarządcą infrastruktury, zasad udostępniania obiektów infrastruktury usługowej, elementów planu biznesowego opracowywanego przez zarządcę infrastruktury, zdefiniowania przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo i przejrzystości rozliczeń między zarządcami infrastruktury a przewoźnikami kolejowymi.

Ponadto regulacje wprowadzone do ustawy mają na celu otwarcie rynku krajowych usług kolejowego transportu pasażerskiego dla przewoźników kolejowych z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Więcej o przepisach pisaliśmy tutaj. Ustawa rozszerza również uprawnienia nadzorcze Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Większość przepisów wchodzi w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5