Wszystko za zero złotych, łatwe zarządzanie rachunkiem dzięki aplikacji mobilnej i bonusy finansowe. Tak w skrócie można streścić korzyści wymieniane w spotach promocyjnych każdego banku. Jak jednak jest naprawdę? Niestety, nie zawsze jak w reklamach. Właśnie dlatego każdą ofertę trzeba wcześniej dokładnie przeanalizować. Pomogą w tym te wskazówki.
Na jakie podstawowe funkcje konta zwrócić uwagę?Odsetek osób, które nie mają żadnego rachunku bankowego, stale spada. Dziś konta nie ma już co najwyżej kilka procent mieszkańców Polski, a to każe bankom szukać nowych klientów u konkurencji. By ich przejąć, starają się przekonać do swojej oferty upustami i bonusami, które jednak nie zawsze są tak atrakcyjne, jak przedstawia to reklamodawca. Potwierdzeniem jest
ranking kont bankowych 2023 przygotowany przez portal Bankier.
Jak można zauważyć na przykładach ofert prezentowanych w porównywarce, w wielu przypadkach podstawowe funkcje konta są obarczone opłatami. Co ważne, nie oznacza to, że klientowi zawsze przyjdzie zapłacić za którąś z usług. Niemniej należy zwrócić uwagę, czy i w jakich okolicznościach bank pobiera prowizję m.in. za:
- utrzymywanie rachunku bankowego;
- kartę płatniczą;
- wypłaty w bankomatach;
- przelewy.
Prowizja za utrzymywanie konta i karty płatniczejGłówne źródło zysków banków pochodzi z wszelkiego rodzaju kredytów, a nie prowadzenia kont. Dzięki temu bardzo często rezygnują z jakichkolwiek opłat za prowadzenie rachunku. Z przygotowanego przez serwis Bankier rankingu wynika, że na obarczenie klienta dodatkową opłatą za utrzymywanie konta decyduje się mniej niż ⅕ banków.
Konieczność ponoszenia dodatkowej opłaty za konto nie powinna jednak wpływać na odrzucenie takiej oferty. Obecnie nie ma już bowiem banków, które bezwarunkowo pobierają taką prowizję. Zwykle wystarczy spełnić pewien prosty do zrealizowania wymóg, by za rachunek w danym miesiącu nie zapłacić. Najczęściej wpływ określonej kwoty na konto (np. co najmniej 1500 zł) lub wykonanie pewnej liczby transakcji kartą pozwalają uniknąć tego kilkuzłotowego, ale niepotrzebnego wydatku.
Koszt wypłat w bankomatachBezwarunkowe dodatkowe opłaty za konto i kartę to już przeszłość, ale nie można tego samego powiedzieć o prowizjach za wypłaty gotówki. Klienci mogą być pewni jedynie tego, że za podjęcie pieniędzy nie zapłacą, gdy wybiorą bankomat własnego banku. Większość ma ich jednak niewiele, przez co pozostaje korzystać z urządzeń konkurencji. Taka usługa bywa już płatna.
Nim podpisze się umowę o prowadzenie konta osobistego, trzeba sprawdzić, gdzie można wypłacać gotówkę za darmo. Niektóre banki podpisują umowy z rynkowymi rywalami lub operatorami płatności, dzięki czemu korzystanie z ich urządzeń nic nie kosztuje. Osoby często używające fizycznych pieniędzy powinny więc sprawdzić liczbę i lokalizację bankomatów, w których nie zapłacą prowizji.
Sumy doliczane do przelewówPodobnie jak inne podstawowe usługi, przelewy w bankach są zazwyczaj darmowe. Warto jednak pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich ich typów. Najważniejsze dla klientów jest to, że nic nie płaci się za te wykorzystywane najczęściej. Prowizjami nie są obciążane zwykłe transfery pieniężne ELIXIR na inne konta w swoim lub innym banku.
Zewnętrzny przekaz środków zależy jednak od przychodzących i wychodzących sesji księgowania w obu bankach. W związku z tym pieniądze docierają na rachunek adresata dopiero po kilku godzinach lub nawet następnego dnia. Z tego powodu do takich transakcji lepiej wykorzystywać błyskawiczne, a do tego również darmowe przelewy na telefon. Szybkie transfery ELIXIR także są wprawdzie możliwe, ale za księgowanie środków poza sesjami trzeba zapłacić kilka złotych.
Jeszcze droższe są przelewy SORBNET używane do przekazywania bardzo dużych kwot (na ogół kilkanaście i więcej tysięcy złotych). Za taką usługę należy zapłacić około 30-40 zł. Osoby, które planują transakcje międzynarodowe, powinny sprawdzić m.in. koszt przelewów SEPA. Dzięki nim można przekazywać sumy w euro do zagranicznych banków. Najczęściej są darmowe, gdy dyspozycję wyda się za pośrednictwem aplikacji lub serwisu transakcyjnego, a nie w oddziale.
Premie dla posiadaczy rachunków bankowychPo sprawdzeniu cen za podstawowe usługi można przejść do analizy dodatkowych korzyści za założenie konta w danym banku. Z informacji zebranych w porównywarce Bankier wynika, że niemal każdy stara się zainteresować potencjalnych klientów premiami. Jak najbardziej warto na nie zwrócić uwagę, ale nie należy traktować podanych kwot jako pewnych, dodatkowych wpływów na rachunek.
Niezależnie od tego, jak wysoki profit finansowy przedstawia bank, zwykle zdobyć można tylko część pieniędzy. Co ważne, najwięcej można uzyskać na początku. Wiele banków rzeczywiście wypłaca jednorazową premię w kwocie kilkuset złotych za otwarcie konta. Pozostałe bonusy uzyskuje się za spełnienie określonych warunków. Co więcej, niektóre są do zdobycia co miesiąc, inne jednorazowo, a kolejne co miesiąc, ale tylko do zakończenia promocji. Przykładowe wymogi, które uprawniają do otrzymania premii to:
- zakupy u partnerów biznesowych banku (np. w konkretnej sieci marketów);
- procentowy zwrot środków za zakupy kartą, przelewem na telefon lub przy pomocy kodu;
- założenie konta przy wykorzystaniu selfie;
- polecenie oferty kolejnej osobie (wypłacana, jeśli podpisze umowę);
- wyrażenie zgody na telefoniczną lub mailową komunikację marketingową z bankiem.
Konta osobiste – dodatkowe usługiNajlepsze konto osobiste jest nie tylko darmowe i daje szansę na dodatkowy zarobek. Wpływ na opinię o ofercie banku mają także przydatne na co dzień udogodnienia. Jednym z przykładów jest usługa opłat za parkingi. Dzięki niej nie trzeba szukać parkomatu, a kwotę za pozostawienie samochodu przelewa się bez użycia fizycznej karty.
Klienci banków mogą liczyć jeszcze na takie bonusy jak zniżki za zakupy w wybranych sklepach oraz rezerwacje pobytów w hotelach. Użyteczna na co dzień jest ponadto integracja konta osobistego z profilem zaufanym. Dzięki temu do załatwiania spraw urzędowych przez internet wystarczy zalogować się swoim numerem klienta i hasłem do serwisu transakcyjnego.