Partnerzy serwisu:
Biznes

Najlepsze konta osobiste. Co je wyróżnia?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
21-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
21-09-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Najlepsze konta osobiste. Co je wyróżnia?
freepik.comzdjęcie poglądowe
Wszystko za zero złotych, łatwe zarządzanie rachunkiem dzięki aplikacji mobilnej i bonusy finansowe. Tak w skrócie można streścić korzyści wymieniane w spotach promocyjnych każdego banku. Jak jednak jest naprawdę? Niestety, nie zawsze jak w reklamach. Właśnie dlatego każdą ofertę trzeba wcześniej dokładnie przeanalizować. Pomogą w tym te wskazówki.

Na jakie podstawowe funkcje konta zwrócić uwagę?

Odsetek osób, które nie mają żadnego rachunku bankowego, stale spada. Dziś konta nie ma już co najwyżej kilka procent mieszkańców Polski, a to każe bankom szukać nowych klientów u konkurencji. By ich przejąć, starają się przekonać do swojej oferty upustami i bonusami, które jednak nie zawsze są tak atrakcyjne, jak przedstawia to reklamodawca. Potwierdzeniem jest ranking kont bankowych 2023 przygotowany przez portal Bankier.

Jak można zauważyć na przykładach ofert prezentowanych w porównywarce, w wielu przypadkach podstawowe funkcje konta są obarczone opłatami. Co ważne, nie oznacza to, że klientowi zawsze przyjdzie zapłacić za którąś z usług. Niemniej należy zwrócić uwagę, czy i w jakich okolicznościach bank pobiera prowizję m.in. za:
 • utrzymywanie rachunku bankowego;
 • kartę płatniczą;
 • wypłaty w bankomatach;
 • przelewy.
Prowizja za utrzymywanie konta i karty płatniczej

Główne źródło zysków banków pochodzi z wszelkiego rodzaju kredytów, a nie prowadzenia kont. Dzięki temu bardzo często rezygnują z jakichkolwiek opłat za prowadzenie rachunku. Z przygotowanego przez serwis Bankier rankingu wynika, że na obarczenie klienta dodatkową opłatą za utrzymywanie konta decyduje się mniej niż ⅕ banków.

Konieczność ponoszenia dodatkowej opłaty za konto nie powinna jednak wpływać na odrzucenie takiej oferty. Obecnie nie ma już bowiem banków, które bezwarunkowo pobierają taką prowizję. Zwykle wystarczy spełnić pewien prosty do zrealizowania wymóg, by za rachunek w danym miesiącu nie zapłacić. Najczęściej wpływ określonej kwoty na konto (np. co najmniej 1500 zł) lub wykonanie pewnej liczby transakcji kartą pozwalają uniknąć tego kilkuzłotowego, ale niepotrzebnego wydatku.

Koszt wypłat w bankomatach

Bezwarunkowe dodatkowe opłaty za konto i kartę to już przeszłość, ale nie można tego samego powiedzieć o prowizjach za wypłaty gotówki. Klienci mogą być pewni jedynie tego, że za podjęcie pieniędzy nie zapłacą, gdy wybiorą bankomat własnego banku. Większość ma ich jednak niewiele, przez co pozostaje korzystać z urządzeń konkurencji. Taka usługa bywa już płatna.

Nim podpisze się umowę o prowadzenie konta osobistego, trzeba sprawdzić, gdzie można wypłacać gotówkę za darmo. Niektóre banki podpisują umowy z rynkowymi rywalami lub operatorami płatności, dzięki czemu korzystanie z ich urządzeń nic nie kosztuje. Osoby często używające fizycznych pieniędzy powinny więc sprawdzić liczbę i lokalizację bankomatów, w których nie zapłacą prowizji.

Sumy doliczane do przelewów

Podobnie jak inne podstawowe usługi, przelewy w bankach są zazwyczaj darmowe. Warto jednak pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich ich typów. Najważniejsze dla klientów jest to, że nic nie płaci się za te wykorzystywane najczęściej. Prowizjami nie są obciążane zwykłe transfery pieniężne ELIXIR na inne konta w swoim lub innym banku.

Zewnętrzny przekaz środków zależy jednak od przychodzących i wychodzących sesji księgowania w obu bankach. W związku z tym pieniądze docierają na rachunek adresata dopiero po kilku godzinach lub nawet następnego dnia. Z tego powodu do takich transakcji lepiej wykorzystywać błyskawiczne, a do tego również darmowe przelewy na telefon. Szybkie transfery ELIXIR także są wprawdzie możliwe, ale za księgowanie środków poza sesjami trzeba zapłacić kilka złotych.

Jeszcze droższe są przelewy SORBNET używane do przekazywania bardzo dużych kwot (na ogół kilkanaście i więcej tysięcy złotych). Za taką usługę należy zapłacić około 30-40 zł. Osoby, które planują transakcje międzynarodowe, powinny sprawdzić m.in. koszt przelewów SEPA. Dzięki nim można przekazywać sumy w euro do zagranicznych banków. Najczęściej są darmowe, gdy dyspozycję wyda się za pośrednictwem aplikacji lub serwisu transakcyjnego, a nie w oddziale.

Premie dla posiadaczy rachunków bankowych

Po sprawdzeniu cen za podstawowe usługi można przejść do analizy dodatkowych korzyści za założenie konta w danym banku. Z informacji zebranych w porównywarce Bankier wynika, że niemal każdy stara się zainteresować potencjalnych klientów premiami. Jak najbardziej warto na nie zwrócić uwagę, ale nie należy traktować podanych kwot jako pewnych, dodatkowych wpływów na rachunek.
Niezależnie od tego, jak wysoki profit finansowy przedstawia bank, zwykle zdobyć można tylko część pieniędzy. Co ważne, najwięcej można uzyskać na początku. Wiele banków rzeczywiście wypłaca jednorazową premię w kwocie kilkuset złotych za otwarcie konta. Pozostałe bonusy uzyskuje się za spełnienie określonych warunków. Co więcej, niektóre są do zdobycia co miesiąc, inne jednorazowo, a kolejne co miesiąc, ale tylko do zakończenia promocji. Przykładowe wymogi, które uprawniają do otrzymania premii to:
 • zakupy u partnerów biznesowych banku (np. w konkretnej sieci marketów);
 • procentowy zwrot środków za zakupy kartą, przelewem na telefon lub przy pomocy kodu;
 • założenie konta przy wykorzystaniu selfie;
 • polecenie oferty kolejnej osobie (wypłacana, jeśli podpisze umowę);
 • wyrażenie zgody na telefoniczną lub mailową komunikację marketingową z bankiem.
Konta osobiste – dodatkowe usługi

Najlepsze konto osobiste jest nie tylko darmowe i daje szansę na dodatkowy zarobek. Wpływ na opinię o ofercie banku mają także przydatne na co dzień udogodnienia. Jednym z przykładów jest usługa opłat za parkingi. Dzięki niej nie trzeba szukać parkomatu, a kwotę za pozostawienie samochodu przelewa się bez użycia fizycznej karty.

Klienci banków mogą liczyć jeszcze na takie bonusy jak zniżki za zakupy w wybranych sklepach oraz rezerwacje pobytów w hotelach. Użyteczna na co dzień jest ponadto integracja konta osobistego z profilem zaufanym. Dzięki temu do załatwiania spraw urzędowych przez internet wystarczy zalogować się swoim numerem klienta i hasłem do serwisu transakcyjnego.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Czyżew: Zakończenie modernizacji stacji jeszcze w tym roku

Infrastruktura

Czyżew: Zakończenie modernizacji stacji jeszcze w tym roku

Kasper Fiszer 25 października 2022

Noc parówek w Warszawie, czyli święto tramwajów 13N

Tabor i technika

Posyłki kolejowymi kuryerkami. Historia polskich wagonów pocztowych

Infrastruktura

To nie jest kraj dla nowych inwestycji w kolej

Infrastruktura

Zobacz również:

Czyżew: Zakończenie modernizacji stacji jeszcze w tym roku

Infrastruktura

Czyżew: Zakończenie modernizacji stacji jeszcze w tym roku

Kasper Fiszer 25 października 2022

Noc parówek w Warszawie, czyli święto tramwajów 13N

Tabor i technika

Posyłki kolejowymi kuryerkami. Historia polskich wagonów pocztowych

Infrastruktura

To nie jest kraj dla nowych inwestycji w kolej

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5