Partnerzy serwisu:
Biznes

Miliard złotych dla PKP Cargo od wojska

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
11-12-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Miliard złotych dla PKP Cargo od wojska
fot. Łukasz Piotrowski, sm42.pl
Wojsko Polskie chce zawrzeć czteroletnią umowę przewozową z PKP Cargo o wartości przekraczającej miliard złotych.

Warszawska 2. Regionalna Baza Logistyczna (logistyczna jednostka wojskowa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej), opublikowała ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex ante przed zawarciem umowy ramowej na świadczenie usług transportu kolejowego przez cztery lata. Beneficjentem umowy ma być PKP Cargo, a jej całkowita szacunkowa wartość to 842 502 387.94 zł netto (1,036 mld zł brutto).

Przedmiotem zamówienia jest: świadczenie usługi transportu kolejowego z podziałem na dwie części – transport krajowy i międzynarodowy, z tym że zdecydowana większość umowy to transport krajowy (748 mln zł netto). Przewozy kolejowe będą realizowane przez Wojskowe Oddziały Gospodarcze oraz jednostki wojskowe jako wojskowe transporty operacyjne oraz wojskowe transporty zaopatrzenia.

Jak wyjaśnia wojsko w ogłoszeniu, procedura negocjacyjna bez uprzedniej publikacji została wszczęta ze względu na brak konkurencji na rynku. – Zamawiający od roku 2012 próbował uruchomić postępowania na usługę transportu kolejowego, ale z uwagi na brak ofert, do podpisania umowy ramowej nigdy nie doszło – czytamy. W 2016 roku prowadzony był dialog techniczny, który nie przyniósł żadnych rezultatów. – Żaden z potencjalnych wykonawców nie był w stanie wykonać zamówienia (nie spełniał niezbędnych warunków technicznych) – podkreśla wojsko.

Negocjacje będą prowadzone z PKP Cargo ze względu na to, że w opublikowanym w 2015 r. wykazie przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym ta spółka jest wykazana jako przedsiębiorstwo realizujące zadania obronne na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. "PKP Cargo jest gwarantem ciągłości przewozów kolejowych zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny" – czytamy. Jest też narodowym przewoźnikiem, bo minister właśc. ds transportu ma decydujący głos w spółce.

Wojsko dodaje, że przewoźnik posiada duże doświadczenie i jako jedyna firma świadczy dla jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP, usługi w zakresie transportów kolejowych, zarówno zaopatrzenia, jak i operacyjnych; do tego w ramach zadań określonych w Programie Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych RP w latach 2018–2019 PKP Cargo otrzymało z budżetu MON na zakup platform kolejowych do przewozu ciężkiego SpW; jako jedyna spółka posiada pojazdy kolejowe do transportu najcięższego SpW i utrzymuje je w gotowości. Wojsko twierdzi też, że PKP Cargo "jest w stanie zastosować upust stawek dla wojskowych transportów kolejowych w zakresie wykorzystania platform kolejowych do transportu ciężkiego"  SpW;

Kolejnym argumentem jest to, że PKP Cargo z uwagi na doświadczenie oraz posiadany tabor kolejowy może jako jedyna firma zapewnić w czasie pokoju zdolność szybkiego przemieszczenia komponentów SZ RP zadeklarowanych do Połączonych SZ o Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Readiness Joint Task Forces – VJTF) w ramach Sił Odpowiedzi NATO oraz  posiada podpisaną umowę z firmą PKP Intercity na wykorzystywanie wagonów pasażerskich, dla potrzeb Sił Zbrojnych RP (więcej na temat nowych wagonów do przewozu żołnierzy pisaliśmy tutaj).
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP Cargo: Większa atrakcyjność kolei to lepszy klimat

Warte uwagi

PKP Cargo ma komplet nowych Vectronów i wagonów intermodalnych

Tabor i technika

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP Cargo: Większa atrakcyjność kolei to lepszy klimat

Warte uwagi

PKP Cargo ma komplet nowych Vectronów i wagonów intermodalnych

Tabor i technika

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5