W dniu 11 grudnia 2012 roku Krakowie podczas I Forum Innowacji Transportowych odbędzie się wręczenie Nagród Innowacyjności w Transporcie 2012.
Do nagrody zgłoszono 36 projektów w następujących kategoriach: technika i technologia (20 kandydatów), finansowanie projektów transportowych (4 kandydatów), planowanie, organizacja i zarządzanie (5 kandydatów), specjalny pomysł/projekt innowacyjny (7 kandydatów). Z tych projektów aż 21 dotyczy innowacyjnych rozwiązań w miastach. Wśród miast których dotyczą projekty zgłoszone do Nagrody Innowacyjności w Transporcie 2012 są: Rybnik, Gliwice, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Kraków, Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, Rzeszów, Dąbrowa Górnicza, Tychy, Warszawa, Łódź, Dąbrowa Górnicza, Lublin, Jastrzębie i Legnica.
Zgłoszono 11 projektów telematycznych, elektronicznych i ITS; 2 projekty dotyczące urządzeń transportowych, 10 projektów na temat infrastruktury transportowej, 3 projekty na temat środków transportu i 10 projektów zarządzania transportem. Z 36 projektów, 5 dotyczy transportu morskiego, 4 kolejowego, 10 drogowego, 15 miejskiego i aglomeracyjnego i jeden lotniczego. W wymiarze ekonomicznym projekty te przynoszą wymierne korzyści rzędu od kilku do kilkuset milionów złotych każdy. Przyczyniają się one także do poprawy poziomu życia ludności, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
Ze zgłoszonych kandydatów, Kapituła Nagrody złożona z prominentnych naukowców i specjalistów transportu i zarządzania, oraz praktyków, wybierze laureatów. Ogłoszenie wyników nastąpi 11 grudnia 2012 o godzinie 15.15, podczas I Forum Innowacji Transportowych w Krakowie w Centrum Konferencyjnym Holiday Express Inn.
I Forum odbędzie się pod patronatem Komisji Europejskiej, ministra rozwoju regionalnego, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, marszałka województwa małopolskiego i prezydenta miasta Krakowa, Krajowej Izby Gospodarczej, Banku Gospodarstwa Krajowego, British Polish Chaber of Commerce, American Chamber of Commerce. Partnerami i sponsorami tego wydarzenia są Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Polskie Stowarzyszenie Telematyki Transportu, Instytut Kolejnictwa, Akademia Leona Koźmińskiego, Kapsch, IBM, Citilabs, AIEGrowth, Cifal, Infratrans Group, Mennica Polska, Krajowe Zakłady Łączności oraz PKP Informatyka.
Dotychczasowe badania i oceny wskazują na kilka istotnych przesłanek potrzeby szybkiego rozwoju innowacyjności w transporcie. Ze statystyk i badan wynika, że transport jest w Polsce nie tylko jednym z najbardziej zaniedbanych sektorów gospodarki, ale także najmniej innowacyjnym. Wynika to po części, z niewystarczających nakładów sektora publicznego i prywatnego na badania i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. Jeśli Polska chce rzeczywiście szybko rozwijać swój system transportowy, musi postawić na innowacyjne projekty i ich pełne wdrażanie.
W latach 2014-2020, w coraz większym stopniu będzie się przywiązywać wagę do podniesienia efektywności wydawania środków europejskich. Dlatego, innowacyjne projekty transportowe będą miały większe szanse na uzyskanie finansowania Unii Europejskiego. I Forum odpowie na wiele pytań związanych z rozwojem innowacji w transporcie
I Forum poruszy między innymi możliwości podejmowania badań nad transportem w ramach programu Unii Europejskiej Horizon 2020 oraz innych programów UE na lata 2014-2020, Poruszona zostanie rola innowacyjności w transporcie, jako czynnika wpływającego na regionalny wzrost gospodarczy. Przedstawione zostaną polskie i zagraniczne najlepsze innowacyjne praktyki i osiągnięcia dotyczące organizacji, zarządzania i finansowania transportem. Udział w I Forum wezmą przedstawiciele nauki i praktyki zajmujący się wszystkimi gałęziami transportu z kraju i zagranicy. Zorganizowana zostanie wystawa (poster session) osiągnięć badawczych i rozwiązań praktycznych. I Forum służyć będzie, jako platforma nawiązywania kontaktów pomiędzy nauką i badaniami a praktyką transportową.