| wu, Transport-publiczny.pl ⚫ 25.07.2015 ⚫
149
Witold Urbanowicz, Transport-publiczny.pl: Jakie znaczenie mają zmiany w prowadzeniu ruchu pociągów, które są wdrażane na I linii metra?
Piotr Kozłowski, dyrektor ds. przewozów w Metrze Warszawskim: Doszliśmy do pewnej wydolności I linii w postaci 33 pociągów w ruchu. Dołożenie jakiegokolwiek dodatkowego składu przy blokadzie samoczynnej dwustawnej jest w tej chwili już niemożliwe. SOP umożliwia nam jazdę z częstotliwością, dla której była projektowana I linia, czyli czasem następstwa wynoszącym 90 sekund. Mamy więc jeszcze dużo możliwości zejścia od obecnej częstotliwości 2 min. 30 sekund.
Dla mnie kluczowa jest płynność ruchu. Jeśli maszynista ma do dyspozycji większą prędkość, to może nadgonić pewne opóźnienia (np. powstałe w wyniku dłuższego postoju na stacji czy blokowania drzwi). Przy przejściu z 60 do 80 km/h oszczędzamy na jedno kółko trzy minuty – o tyle skróci się czas przejazdu pomiędzy stacjami końcowymi.
Na czym dokładnie polegają odbywające się teraz testy?
Dla nas, Służby Ruchu, służą przede wszystkim przygotowaniu do opracowania nowego rozkładu jazdy, ponieważ zmienią się nieznacznie czasy przejazdu. Również w przypadku personelu prowadzenia ruchu mamy taką samą sytuację jak na II linii – wyłączenie semaforów to dosyć istotna zmiana, do której trzeba przygotować odpowiednio pracowników.
Czy takie testy odbywają się teraz co noc?
Nie mamy aż tak dużych możliwości, gdyż w nocy odbywają się także różne prace czy przeglądy. W ciągu tygodnia do takich jazd wykorzystujemy więc jedną noc. W tej chwili, od dwóch weekendów, ćwiczymy też – po godz. 0:30, gdy przechodzimy na czas następstwa co 15 minut – jazdy nocne z pasażerami. Jeśli podróżni tego nie zauważyli, to bardzo dobrze – znaczy, że wszystko sprawnie działa.
Jak się zmieni rozkład?
Wszystko będzie zależało od ostatecznych uzgodnień z Zarządem Transportu Miejskiego co do zamówionej wielkości pracy przewozowej. Rozmowy powinny zostać dograne w sierpniu. Na pewno pociągów będzie więcej i czas oczekiwania będzie lepszy niż dotychczasowy.
Więcej z regionu:
Polska (46250)Lotnisko Chopina: Boeing 737 MAX PLL LOT z ratownikami wrócił z Turcji
517
Pasażer Na warszawskim Lotnisku Chopina zorganizowano specjalnie powitanie polskiej grupy ratowniczej HUSAR powracającej z akcji ratowniczej w Turcji.
Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Wchodzi ostatni etap zamknięć
1k
Zintegrowany transport W ten weekend budowa tramwaju do Wilanowa obejmie ostatni odcinek – wzdłuż al. Rzeczypospolitej w Miasteczku Wilanów. – W najbliższych miesiącach sytuacja będzie trudna – przyznaje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Łódź wybrała wykonawcę studium tramwaju do Centrum Zdrowia Matki Polki
409
Zintegrowany transport Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi rozstrzygnął przetarg na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla budowy linii tramwajowej od pętli Chojny Kurczaki do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Opracowanie będzie gotowe w ciągu roku, licząc od zawarcia umowy.
GZM: Awaria ŚKUP. Rozpoczęto uruchamianie systemu dla pasażerów
3,8k
Zintegrowany transport Dziś rozpoczęło się włączanie poszczególnych elementów systemu i urządzeń, z których korzystają pasażerowie, a więc portalu, aplikacji Mobilny ŚKUP, tablic SDIP, biletomatów oraz kasowników w pojazdach. Na stronie internetowej ZTM pojawiają się już zaktualizowane rozkłady jazdy.
Karnowski: Spodziewam się drastycznej podwyżki cen biletów kolejowych po wyborach
2,2k
Prawo i polityka Styczniowe podwyżki cen biletów PKP Intercity, a następnie ich anulowanie w zamian za zwiększenie dotacji od państwa były prezes PKP, dr Jakub Karnowski, nazywa totalnym chaosem. Zdaniem eksperta jego skutkiem może być drastyczna podwyżka cen biletów po wyborach parlamentarnych, które nastąpią jesienią. – Jesteśmy w takim momencie historycznym, że należy otworzyć dostęp do polskich torów dla prywatnych przewoźników po to właśnie, żeby oferta dla klientów była atrakcyjna, a bilety relatywnie tańsze – postuluje ekspert.
Łódź: Legionów na początku metamorfozy
1,4k
Zintegrowany transport Przebudowa ul. Legionów i Cmentarnej nabiera tempa, na razie na etapie prac przy instalacjach podziemnych. Termin zakończenia w ostatnim kwartale nie jest zagrożony. Wkrótce tramwaje mają też powrócić na ul. Gdańską, gdzie będą kończyły bieg na tymczasowym zjeździe międzytorowym przed skrzyżowaniem z modernizowaną ulicą – informuje łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich.
Katowice: 267 tys. pasażerów w styczniu i blisko rekordowego poziomu
1,2k
Infrastruktura Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, czyli spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, podsumowało przewozy pasażerskie za pierwszy miesiąc 2023 roku.
Pierwszy poznański Combino po naprawie głównej
5,8k
Zintegrowany transport MPK Poznań odebrało już pierwszego Siemensa Combino, który przeszedł naprawę główną w firmie Saatz. Mieliśmy okazję zobaczyć go jako pierwsi. Pojazd prezentuje się świeżo i nowocześnie. W wagonie pojawiły się odnowione siedzenia, uchwyty czy stojak na rowery. Zmienił się też kolor niektórych poręczy. Tramwaj powinien wyjechać na trasę już jutro, 16 lutego.
wu, Transport-publiczny.pl - redaktor
Wiecej z regionu:
Polska (46250)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >