Podczas posiedzenia Konwentu Marszałków RP w Białowieży wiceminister Paweł Orłowski podsekretarz stanu w MRR, przedstawił propozycję alokacji środków w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Jak podał portal lubuskie.pl, władze województwa lubuskiego zgłosiły zastrzeżenia do propozycji MRR.
- Jest to wstępna propozycja MRR i liczę na to, że uda się wynegocjować lepsze warunki dla Lubuskiego. W obecnej perspektywie - według danych MRR - mieliśmy 632 mln euro we wszystkich programach, a na lata 2014-2020 według przyjętego algorytmu otrzymalibyśmy 728 mln euro. Zarząd województwa podjął już starania w celu zwiększenia alokacji środków dla naszego regionu i zastosowania innej metody podziału - powiedziała marszałek Elżbieta Polak.
Pieniądze w nowej perspektywie finansowej UE mają być dzielone pomiędzy regiony według tak zwanego algorytmu berlińskiego. Takim algorytmem posługuje się Komisja Europejska, dzieląc kwotę na realizację polityki spójności przez kraje członkowskie. Algorytm ten uwzględnia m.in. liczbę mieszkańców danego regionu, bezrobocie, różnicę pomiędzy PKB i siłą nabywczą (popyt) w regionie, liczoną per capita względem średniej unijnej.
Samorządy zgłosiły szereg zastrzeżeń do rozwiązań proponowanych przez MRR. - Propozycja Ministerstwa Rozwoju Regionalnego nie spełnia naszych oczekiwań, ponieważ zgodnie z algorytmem tzw. berlińskim 80/10/10 wszystkie regiony uczestniczą w podziale 80 procent środków według liczby ludności. W podziale pozostałych 20 procent Lubuskie nie uczestniczyłoby, ponieważ poziom PKB na jednego mieszkańca jest u nas wyższy od 80 procent średniej krajowej i stopa bezrobocia w przekroju powiatów jest niższa od 150 % średniej krajowej. Podsumowując, nie należymy do regionów najbiedniejszych i z tego powodu ten algorytm jest dla nas niekorzystny. Tak jak w poprzedniej perspektywie, skorzystają najbardziej regiony Polski Wschodniej – podkreśla marszałek Elżbieta Polak.
Jest to wstępna propozycja Ministerstwa Rozwoju Regionalnego podziału środków dla poszczególnych regionów. Województwo Lubuskie otrzyma więcej środków niż w obecnej perspektywie finansowej. Nie jest to jednak ostateczna kwota, bo do Regionalnych Programów Operacyjnych dojdą także dodatkowe środki: 1,5 mld euro do podziału na wszystkie regiony na tak zwane obszary strategicznej interwencji, czyli np. obszary wiejskie z niskim poziomem usług publicznych, obszary miejskie wymagające rewitalizacji, obszary przygraniczne. Nie jest także uwzględniona krajowa rezerwa wykonania, czyli około 3,5 mld euro, które będą dodatkowo dzielone po 2018 roku.