| jar, Rynek Kolejowy ⚫ 09.08.2015 ⚫
192
Położony w pobliżu centrum Zamościa dworzec bez wątpienia stanowi wizytówkę kolejową miasta. Blisko 100-letni obiekt został wybudowany w okresie I wojny światowej, kiedy powstała droga żelazna, łącząca Zawadę m.in. z Zamościem i Hrubieszowem. Obecnie obiekt pełni ograniczone funkcje związane z obsługą podróżnych (kasa biletowa została zlikwidowana), jednak w obszernym budynku znajdują się pomieszczenia wykorzystywane przez różne kolejowe spółki. Mimo to od kilku lat PKP dążyło do sprzedania tego obiektu na rzecz gminy miejskiej. Początkowo niechętne przejęciu nieruchomości władze, ostatecznie przystały na propozycję jej zarządcy.
Dworzec kolejowy już nie PKP
Niedawno sprawa znalazła swój finał. Jak ustaliło „Radio Lublin” samorząd miasta za dworzec wraz z otoczeniem zapłacił ponad 160 tys. zł. Informację o zakupie dworca kolejowego PKP wraz z przylegającym do niego terenem potwierdza „Rynkowi Kolejowemu” Marek Gajewski, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Zamościa. W wyniku transakcji samorząd zyskał nieruchomość zabudowaną budynkiem dworca o powierzchni 0,3395 ha oraz plac przed dworcem i drogę dojazdową. Przejęte działki mają łączną powierzchnię niepełna 1,5 ha.
Nowy właściciel – dotychczasowe przeznaczenie
Jak podaje Aleksandra Dąbek, Starszy Specjalista w Biurze Prasowym Polskie Koleje Państwowe, w budynku nadal będą zachowane funkcje związane z obsługą podróżnych oraz ruchu kolejowego.
– W ramach podpisanej umowy, gmina zobowiązała się do zachowania dotychczasowych funkcji dworca – wyjaśnia Aleksandra Dąbek.
Informację tę potwierdza Marek Gajewski.
– Poza funkcjami dworcowymi przewidzianymi przez PKP (poczekalnia, kasy), miasto zamierza udostępnić pomieszczenia spółkom córkom PKP, a więc PKP Telekom, PKP Utrzymanie oraz Przewozom Regionalnym – podaje rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Zamościa.
Jak dodaje Marek Gajewski, część pomieszczeń znajdujących się w bocznych skrzydłach miasto zamierza przygotować dla organizacji społecznych. Natomiast teren przed dworcem będzie zaadaptowany na cele parkingowe, m.in. dla odwiedzających znajdujący się naprzeciwko dworca Ogród Zoologiczny.
W dalszej perspektywie czasowej miasto nie wyklucza, że budynek przejdzie duży remont. Natomiast dotychczas nie padły deklaracje o urządzeniu w tym miejscu międzygałęziowego węzła przesiadkowego – w krajowym oraz wojewódzkim planach transportowych wskazano, że w Zamościu powinien powstać obiekt integrujący różne środki komunikacji publicznej, co zresztą powtarza również plan transportowy dla Zamościa.
PKP zbyło także inny zabytkowy dworzec
Jak informuje Starszy Specjalista w Biurze Prasowym PKP, zarządca nieruchomości kolejowych w 2015 r. na terenie województwa zbył jeszcze jeden dworzec. To drewniany budynek stacji Sobibór, położony przy linii kolejowej nr 81 Chełm – Włodawa.
– Nowym właścicielem obiektu został Powiat Włodawski – kończy Aleksandra Dąbek.
Więcej na temat:
PKP (179)Urzędnicy i mieszkańcy. Wieczna walka czy współpraca na rzecz wspólnego dobra?
413
Prawo i polityka W ostatnich latach jakość dialogu samorządów z mieszkańcami uległa pewnej poprawie, ale wciąż pozostaje bardzo wiele obszarów, w których strony nie potrafią się porozumieć. Częściowo wynika to z wzajemnej nieufności, choć niektórzy działacze społeczni mówią też o skutecznym lobbingu pewnych bogatych grup interesu. Czy da się wypracować wygodne i skuteczne narzędzia pozwalające na merytoryczną dyskusję?
Kraków. 3 oferty na przebudowę torowiska na Kościuszki i Zwierzynieckiej
447
Zintegrowany transport ZDM Kraków chce przebudować torowiska na Kościuszki i Zwierzynieckiej oraz wyremontować pętle tramwajową Salwator. Sęk w tym, że trzy złożone oferty znacznie przekraczają budżet zamawiającego, najtańsza o ponad 30 mln złotych.
Dzień Dziecka z PKP Intercity w Katowicach
585
Pasażer Z okazji Dnia Dziecka PKP Intercity zaprasza 1 czerwca najmłodszych miłośników kolei do Katowic na wspólny dzień pełen rozrywek. Przewoźnik, podobnie jak w poprzednich latach, zapewnia dzieciom i młodzieży do 16 r.ż. darmowe przejazdy w dniu ich święta na terenie całej Polski.
Kraków: Są oferty na przystanki kolejowe Piastów, Przylasek i Kościelniki
833
Infrastruktura PKP PLK otworzyły oferty na budowę nowych przystanków przy linii nr 95 Kraków Mydlniki – Podłęże. Jeden z nich ma powstać przy Piasta Kolodzieja, drugi przy Igołomskiej, a trzeci – Rzepakowej.
Czerwiec z koszalińską wąskotorówką
494
Pasażer Jako, że już opadły emocje po Nocy Muzeów, pora na garść informacji, jakie kolejne atrakcje szykuje Koszalińska Kolej Wąskotorowa.
Toruń chwali się zmodernizowanym i zielonym torowiskiem
634
Zintegrowany transport Bezpieczne, cichsze, ekologiczne, przyjazne dla pasażerów, zielone – tak po zakończonej niedawno modernizacji wygląda torowisko tramwajowe w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki w Toruniu. Metamorfozę przeszedł także przyległy do niego układ drogowy.
Łódzkie: Nowy kolejowo-przemysłowy szlak turystyczny
1k
Pasażer Łódzka zajezdnia muzealna Brus, rogowska wąskotorówka oraz parowozownia w Skierniewicach – to pierwsze trzy zabytkowe obiekty, tworzące nowy szlak turystyczny „Industrialne Łódzkie”. Ich zarządcy podpisali niedawno porozumienie w sprawie współpracy.
Ciech Cargo wspiera szkolnictwo kolejowe
745
Biznes Spółka Ciech Cargo nawiązała stałą współpracę z Technikum Kolejowym im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Największe w Polsce technikum kolejowe kształci uczniów w 18 klasach technicznych. Zawarta umowa jest jednym z kolejnych zadań, jakie stawia przez sobą spółka Ciech Cargo w zakresie realizacji polityki personalnej, zmierzającej z jednej strony do zaprezentowania atutów zawodu kolejarza, z drugiej strony pozyskania nowych talentów do pracy w spółce.
Co łączy Bielawę i Warszawę? Technologie w transporcie miejskim
649
Innowacje Nie tylko duże miasta inwestują w technologie w transporcie publicznym, choć każdy samorząd ma inne potrzeby i inna skalę problemów. Trudno jest też mówić o rozwiązaniach, które nie sprawdziły się w rzeczywistości, bowiem technologie ewoluują i zmieniają się wraz z realiami. Takie wnioski płyną z debaty poświęconej technologiom ułatwiającym poruszanie się po mieście, która odbyła się na Kongresu Transportu Publicznego i Technologii Miejskich.
LOT najbardziej punktualny w kwietniu w Europie
830
Pasażer Polskie Linie Lotnicze LOT okazały się najbardziej punktualnym przewoźnikiem w kwietniu bieżącego roku - informuje serwis "Cirium". To najlepszy wynik PLL LOT w 2023 roku.
jar, Rynek Kolejowy - Admin w firmie BM5
Wiecej na temat:
PKP (179)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >