NUMER 11/2022
NUMER 11/2022
Temat numeru:
Przewozy intermodalne
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

ŁKA: Więcej pociągów i skomunikowań

| inf. prasowa/Rynek Kolejowy 01.09.2016 465

ŁKA: Więcej pociągów i skomunikowań
Fot. ŁKA
ŁKA: Więcej pociągów i skomunikowań
ŁKA: Więcej pociągów i skomunikowań
Wraz z wprowadzeniem wrześniowego rozkładu jazdy rozbudowana zostaje oferta pociągów ŁKA kursujących po województwie łódzkim oraz do Warszawy – informuje przewoźnik.
Pociągów przybywa między innymi na trasach do Łowicza, Sieradza, Kutna i na terenie Łodzi. Do stolicy pojedzie dwukrotnie więcej pociągów. 

Więcej pociągów do Warszawy

Połączenia Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej pomiędzy Łodzią a Warszawą cieszą się stale dużą popularnością. Jak informuje przewoźnik, w trakcie weekendu z pociągów tych korzysta od 2,5 do 3 tysięcy pasażerów. Składy ŁKA kursujące z prędkością 160 km/h są najszybsze i pokonują w dni wolne trasę od 15 do ponad 30 minut szybciej niż pociągi innych przewoźników. Czas przejazdu z Łodzi Widzewa do Warszawy Centralnej to nawet 62 minuty. Dodatkowo ŁKA gwarantuje najtańszy bilet.

- W związku z tak dużym zainteresowaniem podróżnych i ograniczoną ofertą innych przewoźników Samorząd Województwa Łódzkiego oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna zdecydowały się podwoić ofertę pociągów kursujących w weekendy i święta na tej trasie - powiedział Witold Stępień marszałek województwa łódzkiego. Pociągi ŁKA odjadą z Łodzi Kaliskiej o 6:30, 9:09, 15:07 i 17:05, a z Warszawy Wschodniej o 11:18, 13:13, 19:23 i 21:13.

- Przygotowując rozkład jazdy myśleliśmy zarówno o pasażerach dojeżdżających w weekendy do pracy, na uczelnię jak również w celach turystycznych. Zadbaliśmy także o możliwość przesiadania się do pociągów innych przewoźników, kursujących zarówno po Warszawie, jak i w inne regiony kraju - powiedział Andrzej Wasilewski prezes zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Nowe skomunikowania

Jak informuje operator, pierwszy pociąg z Łodzi Kaliskiej o 6:30 będzie miał dogodne skomunikowania z pociągami ŁKA z Sieradza, Łowicza, Kutna i Zgierza. Wszystkie pociągi na stacji Warszawa Zachodnia będą skomunikowane z pociągami do i z lotniska Chopina, na dworcu Centralnym natomiast w zależności od kursu z pociągami m.in. do/z Olsztyna, Lublina i Białegostoku. Dla ceniących szybkość i komfort będzie istniała możliwość przejazdu z Gdańska Głównego do Łodzi w czasie 3 godziny 49 minut dzięki dogodnej przesiadce na pociąg z Warszawy Centralnej o godzinie 19:45.

- Zwiększenie oferty pociągów na trasie Łódź- Warszawa nie niesie za sobą ograniczenia liczby połączeń w województwie łódzkim. Wręcz przeciwnie. Wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy od 4 września przybędzie pociągów Spółki kursujących w regionie- podkreśla Janusz Malinowski wiceprezes zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Przywrócone zostaną pociągi zawieszone na czas wakacyjnych remontów. Uruchomione zostaną nowe połączenia: 5 więcej na trasie do Sieradza, 5 dodatkowych do Łowicza, jedno do Kutna oraz 7 na trasie Łódź Widzew- Łódź Kaliska.

Szczegółowy opis rozkładu jazdy na trasach w województwie łódzkim:

Łódź Kaliska - Sieradz
Na trasie tej uruchomione zostaną 33 pociągi. Ze względu na zakończenie prac remontowych w porze dziennej udało się zaplanować godziny odjazdów i przyjazdów zbliżonych do cyklicznych – przyjazdy do Łodzi około 20 i 50 minut po pełnej godzinie.

Łódź - Koluszki
Zakończenie głównych prac modernizacyjnych i gwarancyjnych na odcinkach Koluszki – Częstochowa i w obrębie stacji Skierniewice pozwoli na przywrócenie do kursowania wszystkich pociągów, które ze względu na zakres prowadzonych prac nie mogły być uruchomione w okresie wakacyjnym zwłaszcza w godzinach porannych. Łącznie będzie kursowało 10 pociągów z Łodzi Widzewa do Koluszek i z powrotem, co w połączeniu z pociągami do/z Skierniewic i Warszawy zapewni 22 połączenia ŁKA pomiędzy Łodzią a Koluszkami.

Łódź Widzew – Zgierz przez Łódź Arturówek.
W dni powszednie siatka połączeń nie ulegnie zmianom i do dyspozycji podróżnych pozostanie 18 pociągów, natomiast w soboty, niedziele i święta 4 pociągi zapewniające dojazd i powrót z obszarów rekreacyjnych. Na stacji Łódź Widzew pociągi będą skomunikowane z połączeniami w kierunku Koluszek, Skierniewic i Warszawy, natomiast na stacji Zgierz pociągi będą skomunikowane z pociągami do i z Łowicza oraz Kutna.

Linia Łódź - Kutno
Od 5 września w dni robocze uruchomiony zostanie nowy pociąg relacji Kutno – Łódź Widzew przez Łódź Kaliską, który zapewni dojazd w 75 minut do Łodzi na godzinę 6:00. Na stacji Łódź Kaliska pociąg będzie skomunikowany ze składem ŁKA do Sieradza i PKP Intercity do Warszawy Wschodniej, a na stacji Łódź Widzew z połączeniem ŁKA do Koluszek. Liczba połączeń na tej linii zwiększy się, więc do 21. Ze względu prace modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK i związane z nimi całodobowe przerwy w ruchu na odcinkach jednotorowych Zgierz Kontrewers – Chociszew (5-8 września) i Chociszew – Ozorków (9-12 września) zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa pomiędzy tymi stacjami. Dodatkowo w dniach 16 23 września i 10-11 października ostatni dwa ostatnie pociągi z Łodzi i ostatni z Kutna będą miały zmieniony rozkład z częściową komunikacją zastępczą. Będzie to spowodowane wieczorno – nocnymi naprawami torów na odcinku Zgierz – Zgierz Kontrewers (16 17 września), Ozorków – Łęczyca (19-20 września), Łęczyca – Witonia (21-23 września) oraz Witonia – Kutno (10 11 października). Pomimo utrudnień udało się w Kutnie zachować najważniejsze skomunikowania z pociągami regionalnymi i dalekobieżnymi m.in. z Berlina, Szczecina i Poznania.

Linia Łódź – Łowicz
Oferta przewozowa po przerwie wakacyjnej będzie optymalna i zakłada kursowanie 29 pociągów. Poranne pociągi będą miały również zapewnione kilkuminutowe skomunikowania w Zgierzu do Łodzi Widzewa przez Łódź Stoki, a w Łodzi Kaliskiej do Sieradza i Warszawy Wschodniej. W dniach 28-29 września ze względu na likwidację jednego z rozjazdów na stacji Stryków zaistnieje konieczność całodobowej przerwy w ruchu pociągów pomiędzy stacjami Stryków– Głowno. Odcinek ten będzie obsługiwany autobusową komunikacją zastępczą. Natomiast kursowanie w dniach 5-12 września pociągów PKP Intercity po linii łowickiej zamiast zamkniętej w tym okresie częściowo linii kutnowskiej będzie przyczyną dodatkowych wariantów rozkładu jazdy dla pociągów z Łodzi Kaliskiej o godzinie 12:56 i z Łowicza o 14:25 i 18:49.

Ze względu na zmiany spowodowane pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe ŁKA prosi o zwrócenie szczególnej uwagi na rozkład jazdy pociągów kursujących do i z Kutna oraz Łowicza.

Najbliższy weekend to również szereg zaproszeń na wydarzenia, w które zaangażowany jest przewoźnik. W związku z odbywającym się w Łodzi w dniach 3-4 września 2016 r. cyklem imprez „Mixer Regionalny” Łódzka Kolej Aglomeracyjna Sp. z o.o. przygotowała dla podróżnych niespodziankę. Pasażerowie, którzy wykupią bilet jednorazowy na przejazd w tym dniu do Łodzi (wg taryfy normalnej lub z ulgą ustawową lub wg oferty specjalnej: „Łódź Bliżej Ciebie”, „ŁKA 60+”) mogą odbyć podróż powrotną pociągiem ŁKA bez ponoszenia dodatkowych kosztów, pod warunkiem okazania ww. biletu wraz ze stemplem. Stempel uzyskać można na stoisku ŁKA, które znajdziecie Państwo przy ul. Piotrkowskiej 17 w Łodzi. Przejazd powrotny musi nastąpić w dniu 3 lub 4 września 2016r. do godziny 24:00.

Oprócz tego przewoźnik weźmie udział w akcji Narodowe Czytanie „Quo vadis” H. Sienkiewicza. 5. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania odbędzie się w sobotę 3 września 2016 r. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Do wspólnego czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza zapraszają: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) podróżujący w kierunku Warszawy będą mieli okazję na kilka chwil przenieść się do starożytnego Rzymu, wsłuchując się we fragmenty „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Niezapomniane teksty naszego noblisty odczytają pracownicy WBP im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi, ubrani w stroje z epoki wypożyczone z Teatru Wielkiego w Łodzi.
Dla słuchaczy przewidziane są konkursy z nagrodami ufundowanymi przez ŁKA oraz pamiątkowy edykt przygotowany specjalnie z tej okazji przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Łodzi.Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza odbędzie się w pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Łódź Kaliska – Warszawa Centralna i Warszawa Centralna – Łódź Kaliska.

ŁKA weźmie też udział w imprezie Maraton atrakcji, czyli 4. Warszawa Jest Trendy. 

Nowy rozkład ŁKA w liczbach:
 • 8 zamiast 4 połączeń dziennie w weekendy pomiędzy Łodzią i Warszawą
 • do 22 połączeń dziennie na trasie Łódź- Koluszki
 • 4 połączenia w dni powszednie, 8 w weekendy na trasie Łódź- Skierniewice
 • 33 pociągi na trasie Łódź- Sieradz, w tym 5 nowych pociągów
 • zwiększona do 21 liczba połączeń na trasie Łódź- Kutno
 • 29 połączeń na trasie Łódź- Łowicz, w tym 5 nowych pociągów
 • 18 połączeń w dni powszednie, 4 w weekendy na trasie Łódź Widzew- Zgierz
 • 35 połączeń na trasie Łódź Kaliska- Łódź Widzew, w tym 7 nowych pociągów
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Łódź (2135)
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Pasażer

Wiecej z regionu:

Łódź (2135)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 11/2022
NUMER 11/2022
Najnowszy numer miesięcznika „Rynek Kolejowy” dedykowany jest wyzwaniom, które stawia przed branżą zmiana otaczającej nas rzeczywistości… wcale zresztą nie pierwsza w ostatnich latach. Oprócz tego jak zwykle zapraszamy do lektury ciekawych wywiadów z samą czołówką producentów taboru i wykonawców infrastruktury. Nie brakuje również aktualności, takich jak rozbudowa portów, powrót pociągów na Litwę czy sytuacji transportu miejskiego.

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5