Przed nami okres wielkanocny, w którym obserwujemy wzmożony ruch w komunikacji tramwajowej i autobusowej. Tradycyjnie już w tym okresie KZK GOP i Komenda Miejska Policji w Katowicach wraz z Tramwajami Śląskimi apelują do pasażerów o czujność: Nie daj się złodziejowi!
W ramach akcji środkami komunikacji miejskiej podróżują policjanci (zarówno umundurowani, jak i po cywilnemu) oraz kontrolerzy, którzy prowadzą akcję informacyjno-prewencyjną. Pasażerowie są uświadamiani o zagrożeniu, a osoby, które narażają się swoim zachowaniem na kradzież kieszonkową, są instruowane, jak nie prowokować złodzieja. Przeprowadzane są rozmowy profilaktyczne i wręczane ulotki informacyjne.
W zatłoczonych środkach transportu publicznego pamiętać należy o zachowaniu ostrożności i uwagi. Jest to szczególnie ważne właśnie w okresie przedświątecznym, kiedy wpadamy w „zakupowy szał”. Komunikacja miejska, dworce PKS i PKP, placówki handlowe, bazary i targowiska czy po prostu ulica, to wymarzone „tereny łowieckie” dla złodzieja. Pamięć o tym, jak uniknąć stania się jego ofiarą jest istotna zwłaszcza wtedy, gdy zabiegani czy zamyśleni nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się wokół nas. W autobusie, tramwaju czy w pociągu nie patrzymy, kto stoi obok. Dla kieszonkowca to idealna okazja, aby nas okraść. Sprzymierzeńcem jest tu tłok oraz pośpiech i nieuwaga przemieszczających się ludzi. Złodzieje w swoim procederze przestępczym wykorzystują dobrze opanowane zdolności manualne. Rabują sprawnie i po cichu. Czasem długo śledzą swoją ofiarę, czekając na dogodny moment. Nierzadko działają w zorganizowanych grupach. Kiedy jeden odwraca uwagę, drugi przecina żyletką torebkę, a trzeci wyciąga z niej portfel. Często okradzione osoby orientują się, że brakuje im pieniędzy czy dokumentów dopiero kilka godzin później.
Praktyczne wskazówki dla podróżujących
-
Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze.
-
Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie.
-
Pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei. Nie nawiązuj przygodnych znajomości.
-
Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu.
-
Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach – pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty.
-
Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby.
-
Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu czy tramwaju. Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Jeśli poczują się obserwowane, nie dokonają kradzieży.
-
Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami transportu.
-
Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu.
-
Torebkę należy odwracać zamkiem “do siebie”, a nie na zewnątrz.
-
Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki.
-
Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.
-
Wychodząc z domu zastanów się czy koniecznie musisz brać ze sobą wszystkie ważne dokumenty, klucze, więcej gotówki niż rzeczywiście potrzebujesz!
-
Nie zawieraj przypadkowych znajomości w lokalu, sklepie, na ulicy, dworcu itp. – kulturalny i przystojny pan, atrakcyjna pani mogą być członkami grupy przestępczej!
-
Rzeczy wartościowych i portfela nie noś w reklamówkach (łatwo je przeciąć).
-
Jeśli nosisz pieniądze, dokumenty i klucze w torebce, chowaj je w przegródce z dodatkowym zapięciem (plastikowy zamek błyskawiczny).
-
W miejscach o dużym natężeniu ruchu trzymaj torebkę szczególnie mocno, aby nie zwisała swobodnie, tylko znajdowała się z przodu.
-
W trakcie zakupów staraj się nie prezentować zawartości portfela.
-
Kasując bilet w autobusie nie kładź jednocześnie torebki na siedzeniu.
-
Nie noś portfela ani w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach marynarki lub płaszcza.
-
Miej dodatkową, umieszczoną w nietypowym miejscu, kieszeń przeznaczoną na pieniądze.
-
Nie noś portfela tak grubego, że widać go niezależnie od tego, w której jest kieszeni.
-
Nie noś portfela w lewej wewnętrznej kieszeni marynarki (najlepiej przełożyć do prawej).
-
W publicznych miejscach pamiętaj o zapięciu marynarki i płaszcza, szczególnie gdy obie ręce masz zajęte np. bagażem.