Stan realizacji Programu Infrastruktura i Środowisko, efekty projektów, a także kwestia przesunięcia środków z sektora kolejowego na drogi – to główne tematy XIX posiedzenia Komitetu Monitorującego Program Infrastruktura i Środowisko, który 25 kwietnia 2012 r. odbył się w Warszawie.
- Czekają nas duże wyzwania związane ze sprawną i efektywną realizacją projektów. Chociaż w niektórych działaniach pojawiają się problemy, to ogólny stan zaawansowania Programu jest pozytywny – podkreślał wiceminister Adam Zdziebło. Postęp prac zauważył również Pascal Boijmans z Komisji Europejskiej. Wiceminister przypomniał, że efekty Programu są coraz bardziej widoczne. Ostatnio otwarte zostały trzy zmodernizowane lotniska w Gdańsku, Rzeszowie i Wrocławiu, a Lotnicze Pogotowie Ratunkowe korzysta z nowych śmigłowców.
Dyrektor Departmentu Koordynacji Programów Infrastrukturalnych Monika Pałasz zaprezentowała aktualny stan realizacji Programu. – Kontraktacja wg stanu na koniec marca 2012 r. wynosi 84,3 mld zł, czyli 72 proc. dostępnej puli. We wnioskach o płatność beneficjenci zawnioskowali już o zwrot z UE 31,6 mld zł, czyli 27 proc. alokacji.
Odnosząc się do negocjacji dotyczących przesunięcia 1,2 mld euro z kolei na drogi, przedstawiciel Komisji Europejskiej przekazał, że nadal nie ma ostatecznej decyzji w tej sprawie. Zaznaczył przy tym, że z punktu widzenia KE nie jest to optymalne rozwiązanie. Jak poinformował wiceminister A. Zdziebło, Komisja wyraziła jednak aprobatę dla realizacji projektów rewitalizacyjnych na kolei. – Liczymy, że uda się również podnieść poziom dofinansowania dla obecnych projektów do 85 proc. Wciąż pozostaje jednak pula środków, które nie będą w pełni wykorzystane przez ten sektor. Będziemy zatem wracać do rozmów z Komisją na temat realokacji – zaznaczył wiceminister.