Partnerzy serwisu:
Pasażer

Kolejny kwartał prawnego zakazu uruchamiania połączeń na Białoruś

Dalej Wstecz
Data publikacji:
03-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Kolejny kwartał prawnego zakazu uruchamiania połączeń na Białoruś
fot. Kasper Fiszer
Rząd utrzymuje obowiązywanie prawnego zakazu uruchamiania połączeń pasażerskich na Białoruś. Przepisy raczej nie wpływają na działania polskich przewoźników kolejowych, bo ci i tak nie zamierzali wznawiać kursów. Napięta sytuacja pomiędzy RP a naszym wschodnim sąsiadem najprawdopodobniej będzie skutkować długotrwałą rezygnacją z utrzymywania przewozów pasażerskich.

Ostatni raz pociągi pasażerskie przekroczyły granicę polsko-białoruską niemal trzy lata temu – w marcu 2020 r. Tuż po wybuchu pandemii koronawirusa rząd wprowadził bowiem przepisy wstrzymujące obsługę połączeń kolejowych wykraczających poza strefę Schengen. O ile wkrótce potem regularne kursy wróciły na trasy do miast ukraińskich, ruch na Białoruś, a także tranzytowe połączenia do Rosji nigdy nie zostały przywrócone.

Jeszcze raz rząd wydłuża obowiązywanie specjalnych rozporządzeń

Po przejściu największych fal pandemii władze Polski przedłużały obowiązywanie zakazu uruchamiania połączeń pasażerskich w transporcie kolejowym pomiędzy RP a Republiką Białorusi co miesiąc. Podobnie stało się na przełomie 2022 i 2023 r., z tym że od razu zabroniono obsługi tras międzynarodowych na kwartał. – Przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem odcinka granicy z Białorusią zostało wstrzymane do 31 marca 2023 r. – potwierdza Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Nawet jeśli rozporządzenie dotyczące całego odcinka granicznego nie zostanie przedłużone o kolejne miesiące, w mocy pozostaje ważne do odwołania oddzielne rozporządzenie wyłączające z obsługi konkretne przejścia graniczne. – Zawieszony jest osobowy ruch na przejściach Kuźnica Białostocka – Grodno i Terespol – Brześć – informuje przedstawiciel MI. Przed likwidacją kursów kolej obsługiwała wyłącznie te dwa punkty graniczne. Połączenia z Czeremchy do Wysokolitowska zniknęły z rozkładu jazdy ok. dekadę wcześniej.

Nie ma planów wznawiania obsługi kursów

Najważniejszy polski przewoźnik realizujący przewozy międzynarodowe, PKP Intercity, uruchamia swoje kursy na zlecenie MI. Resort wskazuje zaś szereg problemów dotyczących ewentualnego wznowienia przewozów na Białoruś, które nie ograniczają się do obowiązujących przepisów prawa. Kłopotliwe miałyby być też konieczne rozmowy ze stroną białoruską dotyczące m.in. systemu sprzedaży biletów.

– Z uwagi na powyższe w obowiązującym rocznym rozkładzie jazdy ważnym do grudnia 2023 r. nie planujemy uruchamiania połączeń z Polski na Białoruś – wskazał Szymon Huptyś. Ponownego finansowania przewozów o charakterze regionalnym póki co nie bierze zaś pod uwagę samorząd województwa lubelskiego, który dawniej był organizatorem lokalnych połączeń Terespol – Brześć.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Więcej połączeń z Lubuskiego do Niemiec?

Prawo i polityka

Więcej połączeń z Lubuskiego do Niemiec?

Jakub Madrjas 17 kwietnia 2023

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Więcej połączeń z Lubuskiego do Niemiec?

Prawo i polityka

Więcej połączeń z Lubuskiego do Niemiec?

Jakub Madrjas 17 kwietnia 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5