| ew, Rynek Infrastruktury ⚫ 27.07.2015 ⚫
167
d 2012 roku systematycznie poprawia się wymiana handlowa między Polską a Chinami. W 2012 roku eksport do Chin miał wartość 1,358 mld euro, rok później było to 1,595 mld euro, natomiast w roku 2014 – 1,684 mld euro. Jeżeli chodzi o import z Chin, w 2012 roku jego wartość wynosiła 13,6 mld euro, rok później 14,7 mld euro, a w roku 2014 – 17,4 mld euro.
W całym 2014 roku wartość wymiany handlowej między Polską i Chinami wzrosła o 16% i przekroczyła 17 mld dolarów, a wynik ten udało się osiągnąć za sprawą importu. W 2014 roku do Polski sprowadzono z Chin towary za ponad 14 mld dolarów, o 13,4% więcej niż rok wcześniej.
Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane współpracą inwestycyjną z Chinami w sektorze górniczym, farmaceutycznym, chemii budowlanej, przemyśle odzieżowym i spożywczym. Z kolei główne inwestycje chińskie w Polsce są związane w znacznej części z elektroniką, przemysłem elektromaszynowym oraz sektorem IT.
Nowy terminal ułatwi połączenie z Chinami
W rozwoju dobrych stosunków gospodarczych z Chinami pomaga połączenie kolejowe Polska – Chiny, którego ranga wkrótce urośnie. Spółka Hatrans Logistics, operator logistyczny kontenerowego ekspresu do chińskiego Chengdu zamierza wybudować terminal multimodalny w Łodzi-Olechowie. Nowy obiekt zastąpi obecny punkt przeładunkowy.
Terminal ma obsługiwać eksport towarów z Europy do Azji oraz import z Chin. Zarówno strona polska, jak i chińska chcą, by towarowy ekspres kursował częściej niż dotychczas. Być może w Łodzi powstanie chińskie centrum handlu międzynarodowego, które miałoby być obsługiwane codziennym połączeniem kolejowym z Syczuanem.
Są duże szanse na budowę nowego terminala, a w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Łódzkiego mają znaleźć się środki na realizację tej inwestycji. Co więcej, projektu budowy znalazł się również w zapisach Kontraktu Terytorialnego regionu. Od dawna władze regiony wspierają plany rozszerzania roli Łodzi w logistyce transportu z Polski do Chin. W tym roku powinien powstać projekt obiektu, w roku 2016 mogłyby ruszyć prace, które dobiegłyby końca wraz z końcem przyszłego roku.
Znaczenie dobrych relacji
O tym, że współpraca z Chinami jest ważna przekonuje wiceminister gospodarki, Grażyna Henclewska. – Współpraca oparta na kontaktach regionalnych ma duże znaczenie gospodarcze. Przekłada się także na konkretne przedsięwzięcia i relacje biznesowe – mówi.
Za dobry przykład współpracy wiceminister podaje umowę między Łodzią a chińskim Chengdu. Miasta łączy linia kolejowa, która będzie stanowić ważne ogniwo logistyczne dla Chin i Europy w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku.
PKP Cargo w drodze do Chin
Współpracę z Chińczykami zacieśnia tez PKP Cargo, które wraz z Zhengzhou International Hub utworzą spółkę joint venture mającą zająć się kolejowym transportem kontenerów między środkowymi Chinami i Europą. Efektem tych działań ma być wzrost liczby pociągów do Chin współobsługiwanych przez PKP Cargo do 300 rocznie. Spółki w celu realizacji ustalonych celów wykorzystają istniejące centrum logistyczne w Małaszewiczach.
Zgodnie z ideą „jeden pas i jeden szlak” powstać ma sieć połączeń infrastrukturalnych między Europą i Chinami. Na terytorium Polski przecinają się główne europejskie szlaki transportowe, które w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku zostaną połączone z Chinami.
Okazją do poruszenia zagadnień związanych z planami inwestycyjnymi Chin we współpracy z Polską i Europą oraz ofertą logistyczną Polski Centralnej w europejskich i euroazjatyckich korytarzach transportowych będzie III Kongres Infrastruktury, który odbędzie się 8 października w Łodzi.
Więcej na temat:
Kongres Infrastruktury Polskiej (74)Więcej z regionu:
Chiny (488)PLL LOT: Ponad 634 tys. pasażerów w lutym
714
Biznes Polskie Linie lotnicze LOT przewiozły w lutym 634 104 pasażerów – poinformował narodowy przewoźnik znad Wisły w oficjalnym komunikacie.
Znów utrudnienia na Warszawie Zachodniej. Wykonawca uszkodził kabel
2,5k
Pasażer Dzisiaj (23 marca) około południa podczas prac na stacji Warszawa Zachodnia, wykonawca robót uszkodził kabel zasilający urządzenia sterowania ruchem kolejowym.
Bydgoszcz: Tramwaj Fordon z jedną ofertą na naprawę Swingów
497
Zintegrowany transport Tramwaj Fordon otworzył oferty w postępowaniu na naprawy serwisowe dla swoich 12 Swingów. Usługa ma być świadczona przez 2 lata od podpisania umowy, lecz nie obejmie ona napraw głównych oraz powypadkowych.
Nieodpłatne przejazdy dla kibiców w związku z meczem Polska - Albania
404
Pasażer Przejazdy pociągami i komunikacją miejską na mecz piłki nożnej Polska – Albania, który odbędzie się na Stadionie Narodowym 27 marca znów będą bezpłatne.
Wrocław z ofertami na projekt tramwaju na Maślice
696
Zintegrowany transport Wrocławskie Inwestycje otworzyły oferty w przetargu na dokumentację projektową dla nowej linii tramwajowej na Maślice o długości ok. 3,2 km. Dokumentacja projektowa będzie gotowa w ciągu 15 miesięcy, a wszystkie pozwolenia i zgody na rozpoczęcie prac mają zostać uzyskane w ciągu nieco ponad dwóch lat od podpisania umowy.
Osiem dni bez tramwajów w katowickim Załężu
164
Zintegrowany transport Dobiega końca realizacja prac przy budowie tramwajowego węzła rozjazdowego na skrzyżowaniu ulic Grundmanna i Chorzowskiej w Katowicach. Zanim przewrócony tu zostanie ruch tramwajów, nastąpi – sygnalizowana wcześniej – 8-dniowa przerwa w ruchu między Załężem a Chorzowem Batorym.
PAŻP: Prawie 275 tys. operacji General Aviation w 2022 roku. Więcej niż rok wcześniej
777
Biznes Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaprezentowała raport dotyczący zmian w ruchu lotniczym General Aviation (GA) w 2022 roku w porównaniu do lat 2021, 2020 i 2019. Raport przygotowany został w oparciu o dane własne FIS, które pokazują, stabilny poziom ruchu GA w Polsce.
Wrocławska "stopiątka" będzie woziła turystów
824
Zintegrowany transport 32-letni Konstal 105Na zakończył służbę w MPK. Miał jednak sporo szczęścia. Zamiast trafić na żyletki, przeszedł w ręce Towarzystwa Miłośników Wrocławia i powróci na tory, aby wozić turystów podczas przejazdów specjalnych. We wtorek 21 marca, na zajezdni Borek, pojazd oficjalnie zmienił właściciela.
Transport w czasach burzliwych przemian
592
Biznes „Transport bez granic” to tytuł konferencji, która odbędzie się w dniach 17-19 maja w Szczecinie, i która będzie poświęcona przemianom w transporcie, zwłaszcza intermodalnym. Będzie to już trzecie wydarzenie z cyklu konferencji „Kolejowe przejścia graniczne”, organizowanych przez Fundację „Pro Kolej” od 2021 roku.
Łódź: Tramwajowe roszady na Kozinach
3,9k
Zintegrowany transport Czynna do początku listopada 2019 r. pętla Koziny nie zostanie odbudowana w dotychczasowym kształcie. Zastąpi ją znacznie bardziej funkcjonalna pętla w lepszej lokalizacji – przy podziemnym przystanku kolejowym. Wcześniej jednak na co najmniej trzy lata trzeba będzie uruchomić kolejną tymczasową linię wahadłową.
ew, Rynek Infrastruktury - Redaktor naczelny portalu Rynek Kolejowy
Wiecej na temat:
Kongres Infrastruktury Polskiej (74)Wiecej z regionu:
Chiny (488)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >