| Komisja Europejska ⚫ 29.01.2015 ⚫
123
Jak informuje Komisja, inwestycje te przyniosą modernizację systemów transportu publicznego zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju i w sposób przyjazny dla środowiska, a także zapewnią mieszkańcom i turystom lepsze warunki podróżowania, wyższy komfort i krótsze czasy przejazdu. Wszystkie te projekty będą realizowane jako część programu „Infrastruktura i środowisko” i finansowane w ramach priorytetu „Transport przyjazny środowisku”. Zakończenie prac przewiduje się pod koniec 2015 r.
– Z zadowoleniem informuję o zatwierdzeniu tych projektów, które przyczynią się do poprawy mobilności Polaków, zapewniając warunki do bezpiecznego, zrównoważonego i przyjaznego środowisku podróżowania. Projekty infrastrukturalne w największych polskich miastach: Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Poznaniu, zwiększą także konkurencyjność gospodarki całego kraju i przyczynią się do dalszego jej rozwoju – powiedziała Komisarz ds. polityki regionalnej, Corina Creţu, która zatwierdziła te inwestycje.
Projekt „Zakup tramwajów niskopodłogowych do obsługi sieci komunikacji tramwajowej w Warszawie” przewiduje zakup 85 nowych tramwajów przystosowanych do przewozu osób starszych i niepełnosprawnych. Dzięki tej inwestycji transport miejski przewiezie w 2016 r. dodatkowo 1,8 mln pasażerów nowoczesnym taborem. Unia Europejska, w ramach Funduszu Spójności, sfinansuje 91,7 mln euro z całkowitej kwoty inwestycji wynoszącej 141 mln euro.
Projekt „Zakup 20 sztuk nowych piętrowych wagonów oraz 2 sztuk nowych wagonów sterowniczych i 2 sztuk nowych lokomotyw do składów pociągów w systemie push-pull” przewiduje zakup 20 piętrowych wagonów oraz 2 nowych wagonów sterowniczych i 2 nowych lokomotyw do obsługi najbardziej obciążonych połączeń na terenie aglomeracji warszawskiej, zapewniając wyższy komfort podróżowania i większy poziom bezpieczeństwa. Unia Europejska, w ramach Funduszu Spójności, sfinansuje 41 mln euro z całkowitej kwoty inwestycji wynoszącej 51,3 mln euro.
Projekt „Węzeł multimodalny przy dworcu Łódź Fabryczna” przewiduje budowę i modernizację linii i przystanków tramwajowych oraz stworzenie węzła tramwajowego, kolejowego oraz samochodowego na stacji Łódź Fabryczna, a także systemu parkingowego „parkuj i jedź” oraz systemu zjazdów i ramp dojazdowych. Unia Europejska, w ramach Funduszu Spójności, sfinansuje 85,8 mln euro z całkowitej kwoty inwestycji wynoszącej 110,8 mln euro.
Projekt „Budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie” przewiduje modernizację odcinków torowiska w zachodnich dzielnicach Szczecina oraz przebudowę zajezdni Pogodno w celu jej dostosowania do wymogów taboru niskopodłogowego. Unia Europejska, w ramach Funduszu Spójności, sfinansuje 41,7 mln euro z całkowitej kwoty inwestycji wynoszącej 52,2 mln euro.
Projekt „Odnowa infrastruktury transportu publicznego w Poznaniu – etap I i etap II” przewiduje modernizację 5,31 km sieci tramwajowej w ciągu ulicy Grunwaldzkiej oraz na odcinkach łączących stadion z centrum miasta, dworcem kolejowym i portem lotniczym. Projekt jest realizowany od wiosny 2012 r. i związany był z organizacją Euro 2012. Unia Europejska, w ramach Funduszu Spójności, sfinansuje 33,2 mln euro z całkowitej kwoty inwestycji wynoszącej 52,3 mln euro.
Więcej z regionu:
Polska (46250)Warszawa-Radom: Itaka poleci do Taby i Tivatu
887
Pasażer Biuro podróży Itaka zaoferuje swoim klientom zorganizowane wyjazdy wakacyjne z wylotem z portu Warszawa-Radom do egipskiej Taby oraz Tivatu w Czarnogórze. Nowe kierunki wczasowe są już dostępne w systemie rezerwacyjnym. Itaka rozpoczęła także sprzedaż krótkich wyjazdów typu city-break do Paryża i Rzymu – miast, do których z Radomia będą latać PLL LOT.
Toruń: Tramwaj do os. JAR. Przygotowania do rozwieszana sieci trakcyjnej
522
Zintegrowany transport Brak mrozów sprzyja postępom prac na budowie nowej linii tramwajowej, która będzie biegła od centrum Torunia aż do pętli przy ul. Heweliusza. Część torowiska jest już prawie gotowa i niebawem rozpocznie się montaż sieci trakcyjnej.
Kolejna maszynistka w Kolejach Mazowieckich
1,2k
Tabor i technika Mamy kolejną maszynistkę – podały Koleje Mazowieckie. Pani Dagmara jako pierwsza kobieta uzyskała autoryzację na autobusy szynowe.
Łódź: Wojska Polskiego – mimo zimy przebudowa trwa
452
Zintegrowany transport Przy ul. Wojska Polskiego i Strykowskiej trwają intensywne prace, związane z przebudową linii tramwajowej na Doły. Wykonawca wykorzystuje dodatnie temperatury i stara się zmieścić w nowym terminie, przesuniętym z wiosny na jesień bieżącego roku.
Kraków: Nie będzie podwyżki cen biletów. W zamian ostre cięcia?
1,2k
Zintegrowany transport W środę 11 stycznia krakowscy radni odrzucili prezydencki projekt podwyżek cen biletów. Oznacza to też odłożenie kwestii integracji z koleją oraz – jak zapowiadają władze Krakowa – spore cięcia w połączeniach tramwajowych i autobusowych.
Łódź: Liczba pasażerów komunikacji miejskiej rośnie, ale częstotliwość bazowa nie
625
Zintegrowany transport Łódzki samorząd poinformował o stałym wzroście liczby podróżujących komunikacją miejską. Ma to swoje odzwierciedlenie w rozkładach jazdy, bo część połączeń kursuje częściej lub na dłuższych trasach. Nie ma natomiast planów powrotu do standardów obowiązujących przed wybuchem pandemii koronawirusa.
GZM: Zmiany w taryfie dopiero pod koniec lutego
532
Zintegrowany transport Nie 16 stycznia, a prawdopodobnie 28 lutego. Intensywne prace nad aplikacją powodem zmiany terminu wejścia w życie nowej taryfy ZTM.
Trzy oferty na naprawy wielkopolskich EN76
1,6k
Tabor i technika Województwo wielkopolskie właśnie otworzyło oferty w przetargu na naprawę P4 swoich Elfów pierwszej generacji. Naprawy jednostek EN76 chcą wykonać trzy podmioty, choć tylko jedna propozycja mieści się w budżecie samorządu.
Kraków: Bliżej przebudowy ulicy Kościuszki
548
Zintegrowany transport Zadanie polegające na opracowaniu dokumentacji projektowej dla przebudowy torowiska tramwajowego w ciągu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki zostało ujęte w tegorocznym budżecie miasta. W ciągu najbliższych miesięcy spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie rozpoczęcie robót budowlanych.
No-show. Czy linie mogą anulować rezerwację? LOT odpowiada Stanowskiemu
4,1k
Pasażer Niepojawienie się pasażera na pierwszym z wielu lotów zabukowanych pod jednym numerem rezerwacyjnym skutkuje anulacją pozostałej części podróży. Robią tak tradycyjne linie lotnicze. Przewoźnicy budżetowi prowadzą politykę sprzedażową, którą można porównać do kupna biletu do kina. Brak lotu tam, nie oznacza anulacji rejsu powrotnego. Czy działanie tradycyjnych operatorów jest zgodne z prawem? Prawnicy uważają, że nie. A kilka lat temu hiszpański Sąd Najwyższy, w sprawie przeciwko Iberii, orzekł, że takie działania są nielegalne.
Komisja Europejska - Redaktor naczelny portalu Rynek Kolejowy
Wiecej z regionu:
Polska (46250)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >