ABB zaprojektowała i zbudowała pierwszy na świecie transformator trakcyjny, który może być całkowicie wkomponowany w dachu najnowszej generacji dwupokładowych pociągów firmy Bombardier obsługujących linie lokalne, regionalne i intercity.
Gwałtowna urbanizacja i towarzyszące jej korki uliczne, zanieczyszczone powietrze i coraz większa liczba mieszkańców, oznacza, że operatorzy kolei i zarządzający infrastrukturą, muszą przystosować już istniejące, zatłoczone linie kolejowe do przewozu większej ilości pasażerów, czyli krótko mówiąc zwiększyć ich wydajność transportową. Można to osiągnąć przy zastosowaniu dwupokładowych, wielowagonowych pociągów z optymalną ilością miejsc siedzących, skracając czas podróży między stacjami i zwiększając pracujący tabor kolejowy.
Większa wydajność transportowa istniejących linii kolejowych powoduje, że zwiększa się produktywność i efektywność ich pracy. Bombardier wygrał kontrakt na dostawę w sumie 860 dwupokładowych, wielowagonowych pociągów elektrycznych Regio 2N** EMU (EMU = electrical multiple units – elektryczne jednostki wielowagonowe) do obsługi regionalnych linii kolei francuskich. Do tej pory, sześć regionów zamówiło w sumie 129 pociągów Regio 2N, którym producent nadał nazwę Bombardier Omneo*. Pociągi mają zostać dostarczone między czerwcem 2013 roku a połową roku 2016.
Montowany w dachu transformator trakcyjny ABB zostanie zainstalowany w tych właśnie, zamówionych u Bombardiera pociągach (jeden transformator w każdym pociągu). Ten ostatni dwupokładowiec Bombardiera charakteryzuje się niezwykle szerokim korpusem i sprytnie zaprojektowanym rozkładem miejsc siedzących, który zapewnia pasażerom więcej przestrzeni (od 5 do 5,8 miejsc na metr) i o 35% większą wydajność transportową w porównaniu do podobnych pociągów dostępnych obecnie na rynku.
Bombardier i ABB mają za sobą wiele lat współpracy w zakresie komponentów trakcyjnych dla pociągów lokalnych i regionalnych, a także pociągów szybkobieżnych i lokomotyw. (Transformator trakcyjny dostosowuje napięcie elektryczne prądu przychodzącego z elektrycznych linii napowietrznych do niższych poziomów napięcia potrzebnych do zasilania urządzeń trakcyjnych pociągu, takich jak urządzenia napędzające pociąg, a także oświetlenie, wentylacja i inne istotne systemy elektryczne, jak wyświetlacze LCD i systemy informacyjne na pokładzie pociągu).
Rozwiązanie trakcyjne ABB
Zużycie pociągów regionalnych i lokalnych jest inne niż tych obsługujących długie dystanse i szybkobieżnych. Wyższe i cięższe, dwupokładowe jednostki elektryczne szybko przyspieszają i często się zatrzymują na trasach lokalnych i nieco dłuższych łączących miasta. Taka praca generuje znaczące obciążenie pracujących na nich transformatorów trakcyjnych.
Żeby zagwarantować nieprzerwaną pracę kolei oraz najwyższą dostępność i niezawodność dostaw energii elektrycznej, ABB zaprojektowała transformator trakcyjny Omneo, by dostarczyć 25 procent więcej energii elektrycznej, niż jednostka zbudowana dla jednopokładowego wielowagonowego pociągu elektrycznego Bombardiera, o nazwie SPACIUM** EMU obsługującego okolice Paryża.
By oszczędzić miejsce, zainstalowany w dachu osprzęt trakcyjny posiada połączony system chłodzenia zamontowany między konwerterem a transformatorem. To ogranicza liczbę specjalnych silników do wentylatorów, jak również koszty i wagę urządzeń. Ponadto przejścia na dachu zostały bezpośrednio zintegrowane z transformatorem, by zwiększyć ilość miejsca i ułatwić dostęp służbom serwisowym.
Innym dużym wyzwaniem było dopasowanie komponentów trakcyjnych do zaokrąglonych konturów dachu pociągu. Bombardier i ABB razem pracowały nad projektem tego rozwiązania. Wyprofilowane boczne listwy przymocowane do konwertera, system chłodzenia i transformator gwarantują, że każdy komponent pasuje dokładnie do zaokrąglonego dachu i jest niewidoczny po instalacji. By skompensować wysoko zawieszony środek ciężkości, transformator został zaprojektowany tak, by jego całkowita waga rozkładała się równomiernie w całym urządzeniu.
Większa wydajność i niezawodność ukryta w tym nowym kształcie to transformator trakcyjny będący kompletnym rozwiązaniem typu plug-and-play.
Elektryczny, wielowagonowy pociąg Omneo to rozwiązanie modułowe zbudowane do obsługi każdego typu połączeń kolejowych na krótkich i średnich dystansach wykorzystujących sześcio-, siedmio-, ośmio-, a nawet dziesięciowagonowe składy.