Grudziądz planuje modernizację posiadanej przez siebie sieci tramwajowej. Miasto rozpisało właśnie przetarg na wykonanie tego zlecenia.
Zamówienie obejmuje roboty budowlane polegające na remoncie, przebudowie, rozbudowie i budowie infrastruktury komunikacyjnej. Dotyczą one torowiska tramwajowego wraz z odwodnieniem, sieci trakcyjnej z konstrukcjami wsporczymi, zasilania sieci trakcyjnej - kable trakcyjne, sterowania i ogrzewania zwrotnic, jezdni, chodników i ścieżek rowerowych wraz z odwodnieniem, oświetlenia ulic, elementów organizacji ruchu - stałej i czasowej (oznakowanie pionowe i poziome, urządzenia bezpieczeństwa ruchu, drogowa sygnalizacja świetlna), zieleni ulicznej i parkowej, systemu informacji pasażerskiej, budynku centrali nadzoru ruchu wraz z przyłączami, budynku ekspedycji wraz z przyłączami, kanalizacji teletechnicznej oraz instalacji kolidujących z projektowaną infrastrukturą: elektrycznej, telekomunikacyjnej, gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej oraz ciepłowniczej.
Wyłoniony wykonawca zajmie się budową budynku Centrali Nadzoru Ruchu na Placu 23 Stycznia, remontem i przebudową kilku odcinków: Aleja 23 Stycznia - Stare Miasto - ul. Legionów - pętla Tarpno (wraz z trasami kablowymi w ulicach Sikorskiego i Sienkiewicza), ul. Chełmińska na odc. od ul. Włodka do ul. Kraszewskiego, Chełmińska na odc. od ul. Kraszewskiego do ul. Południowej, ul. Konstytucji 3 Maja na odc. od ul. Południowej do pętli Rządz, ul. Toruńska - ul. Marcinkowskiego oraz ul. Toruńska -Al. 23-Stycznia.
Wykonawca zobowiązany będzie także do zorganizowania i wykonywania autobusowej komunikacji zastępczej (przynajmniej 3 autobusy nisko- lub wysokopodłogowe).
Termin składania ofert upływa 10 sierpnia.
Realizacja projektu ma rozpocząć się 1 października 2011 r., a zakończyć – 30 czerwca 2013 r. Kryterium udzielenia zamówienia to najniższa cena.
Linie tramwajowe w Grudziądzu cechują się rozstawem szyn 1000 mm. Eksploatowane jest obecnie 18,6 km linii. W 2009 r. przewieziono tam 4,82 mln pasażerów, wykonując pracę przewozową 0,67 mln wozokilometrów. Funkcjonuje przewoźnik Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Grudziądzu, a właścicielem torów i inwestorem w zakresie komunikacji tramwajowej jest Urząd Miasta Grudziądza.
