| jar, Rynek Kolejowy ⚫ 22.05.2015 ⚫
5,1k
Możliwość bezpiecznego pozostawienia bagażu na dworcu kolejowym w wielu przypadkach jest dużym ułatwieniem podczas podróży. Za stosunkowo niewielką opłatą pozwala to dobrze wykorzystać czas podczas kilkugodzinnej przerwy (czasem wymuszonej brakiem skomunikowania między pociągami, a czasem z wyboru pasażera) w podróży, np. skorzystać z różnych usług w okolicy czy obejrzeć miejsca ciekawe pod względem turystycznym bez konieczności przemieszczania się z ciężkim bagażem.
W ciągu kilku ostatnich lat problem braku możliwości przechowania bagażu był sporadycznie podnoszony przez regionalne media. Z własnych obserwacji wynika, że możliwości przechowania bagażu na dworcach nie ma zbyt wiele. O ile główne dworce są wyposażone (głównie) w samoobsługowe skrzynki, to wiele miast powiatowych czy stacji węzłowych nie pozwala skorzystać z takiej usługi. Problemem czasem bywa ich liczba – zdarza się, że wszystkie skrzynki są zajęte lub „tylko” w danej chwili nie ma wolnych skrzynek w pożądanym rozmiarze.
Skrytki (nie) PKP
Jak informuje „Rynek Kolejowy” Maciej Bułtowicz z Biura Prasowego Polskich Kolei Państwowych, obecnie jest możliwość pozostawienia bagażu w bezpiecznym miejscu w kilkudziesięciu obiektach zarządzanych przez spółkę. – Aktualnie bagaż można przechowywać na 40 dworcach. W 7 obiektach występują zarówno tradycyjne przechowalnie bagażu, jak i samoobsługowe skrytki bagażowe – podaje Maciej Bułtowicz. – Skrytki są montowane i obsługiwane komercyjnie przez najemców – dodaje.
Dodatkowo, jak informuje PKP Intercity, przewoźnik prowadzi dwie przechowalnie bagażu, na dworcach Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia. Czasem podróżni mogą również skorzystać ze skrzynek zamontowanych na zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie dworcach autobusowych. Tak jest przy stacji Kraków Główny, gdzie wiele skrzynek zamontowano w holu Regionalnego Dworca Autobusowego.
Gdzie są skrzynki?
Innym problemem jest brak informacji na temat miejsc, gdzie można przechować bagaż. Na pytanie o listę dworców ze skrytkamii bagażowymi w Biurze Prasowym uzyskaliśmy jedynie wiadomość, że planowana jest akcja informacyjna w tym zakresie. Na stronach zarządcy dworców można dowiedzieć się o kilku dworcach kolejowych, gdzie istnieje możliwość pozostawienia przewożonych rzeczy. Są to: Gdańsk, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny.
Będzie więcej przechowalni bagażu
Jak zapowiada pracownik PKP, planowane jest zwiększenie liczby skrytek bagażowych. – Planujemy rozszerzenie ilości lokalizacji z dostępem do skrytek i przewidujemy akcję informacyjną w tym zakresie – wyjaśnia Maciej Bułtowicz.
Wprawdzie w uzyskanym materiale nie podano miejsc ich instalacji, to niektóre miejsca można ustalić na podstawie materiałów ogólnodostępnych. Przykładowo, skrytki bagażowe mają być montowane w Innowacyjnych Dworcach Systemowych, czyli w planowanych do budowy (w miejscu drogich w utrzymaniu dworców) obiektach wznoszonych według określonego standardu. Jak wynika z zapowiedzi, na początku takie budynki mają być wzniesione w Ciechanowie, Mławie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich. Wskazany standard właśnie obejmuje m.in. montaż skrzynek do przechowania bagażu.
Więcej przechowalni bagażu już było
Co ciekawe, jeszcze nie tak dawno spis przechowalni bagażu był publikowany w (wydawanym w formie książki) sieciowym rozkładzie jazdy pociągów. Z „Cegły” na lata 2000/2001 można dowiedzieć się, że kilkanaście lat temu było ponad 250 kolejowych przechowalni bagażu w kraju.
Więcej z regionu:
Polska (46250)Urzędnicy i mieszkańcy. Wieczna walka czy współpraca na rzecz wspólnego dobra?
409
Prawo i polityka W ostatnich latach jakość dialogu samorządów z mieszkańcami uległa pewnej poprawie, ale wciąż pozostaje bardzo wiele obszarów, w których strony nie potrafią się porozumieć. Częściowo wynika to z wzajemnej nieufności, choć niektórzy działacze społeczni mówią też o skutecznym lobbingu pewnych bogatych grup interesu. Czy da się wypracować wygodne i skuteczne narzędzia pozwalające na merytoryczną dyskusję?
Kraków. 3 oferty na przebudowę torowiska na Kościuszki i Zwierzynieckiej
445
Zintegrowany transport ZDM Kraków chce przebudować torowiska na Kościuszki i Zwierzynieckiej oraz wyremontować pętle tramwajową Salwator. Sęk w tym, że trzy złożone oferty znacznie przekraczają budżet zamawiającego, najtańsza o ponad 30 mln złotych.
Dzień Dziecka z PKP Intercity w Katowicach
581
Pasażer Z okazji Dnia Dziecka PKP Intercity zaprasza 1 czerwca najmłodszych miłośników kolei do Katowic na wspólny dzień pełen rozrywek. Przewoźnik, podobnie jak w poprzednich latach, zapewnia dzieciom i młodzieży do 16 r.ż. darmowe przejazdy w dniu ich święta na terenie całej Polski.
Kraków: Są oferty na przystanki kolejowe Piastów, Przylasek i Kościelniki
825
Infrastruktura PKP PLK otworzyły oferty na budowę nowych przystanków przy linii nr 95 Kraków Mydlniki – Podłęże. Jeden z nich ma powstać przy Piasta Kolodzieja, drugi przy Igołomskiej, a trzeci – Rzepakowej.
Czerwiec z koszalińską wąskotorówką
490
Pasażer Jako, że już opadły emocje po Nocy Muzeów, pora na garść informacji, jakie kolejne atrakcje szykuje Koszalińska Kolej Wąskotorowa.
Toruń chwali się zmodernizowanym i zielonym torowiskiem
630
Zintegrowany transport Bezpieczne, cichsze, ekologiczne, przyjazne dla pasażerów, zielone – tak po zakończonej niedawno modernizacji wygląda torowisko tramwajowe w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki w Toruniu. Metamorfozę przeszedł także przyległy do niego układ drogowy.
Łódzkie: Nowy kolejowo-przemysłowy szlak turystyczny
1k
Pasażer Łódzka zajezdnia muzealna Brus, rogowska wąskotorówka oraz parowozownia w Skierniewicach – to pierwsze trzy zabytkowe obiekty, tworzące nowy szlak turystyczny „Industrialne Łódzkie”. Ich zarządcy podpisali niedawno porozumienie w sprawie współpracy.
Ciech Cargo wspiera szkolnictwo kolejowe
742
Biznes Spółka Ciech Cargo nawiązała stałą współpracę z Technikum Kolejowym im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Największe w Polsce technikum kolejowe kształci uczniów w 18 klasach technicznych. Zawarta umowa jest jednym z kolejnych zadań, jakie stawia przez sobą spółka Ciech Cargo w zakresie realizacji polityki personalnej, zmierzającej z jednej strony do zaprezentowania atutów zawodu kolejarza, z drugiej strony pozyskania nowych talentów do pracy w spółce.
Co łączy Bielawę i Warszawę? Technologie w transporcie miejskim
648
Innowacje Nie tylko duże miasta inwestują w technologie w transporcie publicznym, choć każdy samorząd ma inne potrzeby i inna skalę problemów. Trudno jest też mówić o rozwiązaniach, które nie sprawdziły się w rzeczywistości, bowiem technologie ewoluują i zmieniają się wraz z realiami. Takie wnioski płyną z debaty poświęconej technologiom ułatwiającym poruszanie się po mieście, która odbyła się na Kongresu Transportu Publicznego i Technologii Miejskich.
LOT najbardziej punktualny w kwietniu w Europie
827
Pasażer Polskie Linie Lotnicze LOT okazały się najbardziej punktualnym przewoźnikiem w kwietniu bieżącego roku - informuje serwis "Cirium". To najlepszy wynik PLL LOT w 2023 roku.
jar, Rynek Kolejowy - dziennikarz
Absolwent prawa, zawodowo zajmujący się ochrony środowiska i dziennikarstwem. Jest redaktorem prowadzącym czasopisma „OIKOS. Ekologia i Współdziałanie” oraz redaktorem „Rynku Kolejowego”. Na stałe mieszka w Lublinie.
Wiecej z regionu:
Polska (46250)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >