Partnerzy serwisu:
Pasażer

Czy PKP PLK będą nadal publikować tabelaryczny rozkład jazdy?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-08-2019
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Czy PKP PLK będą nadal publikować tabelaryczny rozkład jazdy?
screen z tablicy nr 135 sieciowego rozkładu jazdy pociągów
Na razie nie wiadomo, czy PKP PLK zdecyduje się opublikować w przyszłym roku tabele rozkładu jazdy pociągów w formie znanej z dawnego wydawnictwa książkowego. W związku z liczbą zmian wprowadzanych do rozkładu w kolejnych dniach obowiązywania korekty czytelność tablic jest czasem bardzo niska. Zarządca infrastruktury zachęca, by w takim wypadku skorzystać z wyszukiwarki połączeń.

Jeszcze kilka lat temu, gdy obowiązek publikacji rozkładu jazdy spoczywał na przewoźnikach, największy z nich – PKP Przewozy Regionalne, a potem Przewozy Regionalne – publikował książkowy rozkład jazdy w formie tabel, które umożliwiały odczyt godziny przyjazdu i odjazdu każdego kursu, także innych przedsiębiorstw, z każdego przystanku w kraju. Przekazanie kwestii ogłaszania rozkładu zarządcy infrastruktury przyniosło kres drukowanemu sieciowemu rozkładowi jazdy pociągów. Po kilku miesiącach PKP PLK zdecydowały się jednak na częściowy powrót do formuły tego wydawnictwa.

PLK: Łatwe odnalezienie połączenia umożliwia wyszukiwarka

Spółka publikuje na swoich stronach pliki w formacie PDF z tabelami do pobrania i ewentualnego samodzielnego wydruku. Niemal bez zmian pozostawiono numerację poszczególnych tras i kwestię oznaczania terminów kursowania, kategorii pociągów itp. Korzystanie z tej formy rozkładu jazdy bywa jednak bardzo niewygodne: jak zwrócili nam uwagę czytelnicy, w związku z dużą liczbą wariantów tego samego kursu w zależności od dnia miesiąca aktualna tablica nr 135 zawierająca rozkład jazdy na trasie Kraków Główny – Zakopane ma aż 46 stron, i to pomimo nieumieszczenia kursów w skróconej relacji Kraków Główny – Skawina, które przeniesiono do osobnej tabeli 135a.

Rodzi to pytanie o praktyczną możliwość wykorzystania tej formy rozkładu jazdy i o jej popularność wśród pasażerów. – Nie prowadzimy statystyki odsłon plakatowego rozkładu jazdy na stronie portalpasazera.pl – mówi jednak Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych. Zachęca on jednocześnie do korzystania z funkcji wyszukiwarki, która dostępna jest niezależnie od tabel. – Zapewnia ona łatwe odnalezienie interesującego połączenia wszystkim użytkownikom – stwierdza.

Tabele na pewno będą publikowane do grudnia. Co dalej?

Ze słów przedstawiciela spółki wynika przy tym, że dalszy los tabelarycznego rozkładu jazdy pociągów jest obecnie niepewny. – Do końca obowiązywania obecnego rozkładu jazdy tabele będą dostępne na stronie. Zawsze z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy podejmowana jest decyzja o formie i zakresie przekazywanych informacji dotyczących rozkładu jazdy. Ustalona będzie [wkrótce] forma i kwestia wykorzystania tabel – mówi Mirosław Siemieniec.

Warto w tym miejscu dodać, że wiele innych zarządów kolejowych wciąż sprzedaje drukowane książkowe rozkłady jazdy. Ich popularność oczywiście nie jest jednak tak duża, jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5