Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Chiński test zderzeniowy KDP podbił polskie media, ale co o nim wiemy?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
13-03-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Chiński test zderzeniowy KDP podbił polskie media, ale co o nim wiemy?
Fot. China Science
Chińskie Radio Międzynarodowe opublikowało film z testu zderzeniowego kolei dużych prędkości. Nagranie podbiło polskie media, ale tak naprawdę nie za dużo wiemy o przeprowadzonym badaniu.

W informacji prasowej, opublikowanej w języku polskim przez kontrolowane przez rząd ChRL Chińskie Radio Międzynarodowe czytamy, że 4 marca dwa składy kolei dużych prędkości z 8 wagonami każdy, pomyślnie przeszły test zderzeniowy w Changchun w Chinach. - Jest to pierwszy na świecie test zderzeniowy całego pociągu na linii odzwierciedlającej rzeczywiste warunki. Test został przeprowadzony na 8,7-kilometrowej linii testowej zgodnie z rzeczywistymi warunkami eksploatacji, w największym stopniu symulując rzeczywiste warunki - czytamy w informacji, w której napisano że pociągi ważące 462 tony zderzyły się ze sobą i “zrobiły ogromny hałas”.
Na profilu podkreślono, że “zgodnie z założeniami testowymi, pojazdy nie wzniosły się ani nie wykoleiły, konstrukcja karoserii pozostała nienaruszona, spełniła i przewyższyła europejskie i chińskie normy branżowe” oraz że “test zakończył się sukcesem”. Nieco więcej informacji widnieje na profilu angielskojęzycznym “China Science”. Podano tam, że był to pierwszy test w kraju (a nie na świecie), oraz że jeden pociąg poruszał się z prędkością 36 km na godzinę, najeżdżając na drugi, nieruchomy. Jak czytamy, test ma dostarczyć informacji na temat sposobów absorbowania energii zderzenia.

Europejskie pociągi bezpieczniejsze?

Film (wraz z przesłanym z Chin opisem) zdobył polskie media tradycyjne i społecznościowe. Eksperci zwracają jednak uwagę, że tak naprawdę niewiele wiemy o przeprowadzonym w Chinach badaniu. - W informacjach pojawiają się zapewnienia o „przewyższeniu europejskich i chińskich norm branżowych”, jednak jak spojrzymy na to, jak normatywnie wykonywane są podobne testy w Europie, zauważymy choćby charakterystyczne malowanie pojazdów lub elementów poddawanych testom – tego detalu zabrakło w teście wykonanym przez CRRC - mówi “Rynkowi Kolejowemu” Jacek Fink-Finowicki, Ekspert Techniczny Projektu w Siemens Mobility, podając konkretne przykłady testów wykonywanych w Polsce (można je zobaczyć poniżej):

Ekspert wylicza szereg niewiadomych wokół chińskiego testu choćby to czy uwzględniono możliwość różnej wysokości elementów zderzeniowych ze względu na stopień zużycia pojazdu (koła nowe / zużyte) czy obciążenie pojazdu (pojazd pełny / próżny). Do tego test wykonano na torze prostym, co może dać zupełnie inne wyniki niż na łuku. - Zaś to co zwraca uwagę to całkowite odklejenie się szyb czołowych mimo, że kolizja nastąpiła przy dość niskiej prędkości (jak na koleje dużych prędkości) - dodaje ekspert.

- Na koniec, widzimy elementy zderzeniowe wykonane w postaci długich teleskopowych konstrukcji, które być może będą spełniać swoją rolę przy zaliczaniu próby póki są nowe, lecz jak się zachowają gdy na skutek lat eksploatacji zacznie pojawiać się korozja, zabrudzenia między elementami współpracującymi? Jak się te konstrukcje sprawdzą przy zderzeniu nie idealnie centralnym? Czy nie dojdzie do wyboczenia i tym samym zablokowania teleskopowej konstrukcji? - pyta Fink-Finowicki. - Porównując film z innymi dostępnymi materiałami z testów zderzeniowych to rozwiązania stosowane powszechnie przez producentów europejskich zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa - konkluduje.

Warto testować

Były członek zarządu Kolei Dolnośląskich, a obecnie pełnomocnik ds. kolejowych Gdańska Piotr Malepszak także traktuje ten chiński przykład jako ciekawostkę wymagającą uzupełnienia o szczegółowe informacje. Jednocześnie podkreśla konieczność intensywnego testowania taboru przed wejściem do codziennej eksploatacji i stawianie takiego wymogu przez zamawiających dla zupełnie nowych konstrukcji. - Należy wyciągnąć wnioski z kilku przykładów ostatnich lat, które okazały się eksperymentowaniem na pasażerach, szczególnie w początkowym okresie eksploatacji. Liczne defekty, usterki powodujące opóźnienia pociągów, konieczność zastępowania pociągów komunikacją zastępczą zniechęcają do podróżowania koleją - wskazuje Malepszak dodając problem niespełnienia w takich przypadkach wymogów przetargowych jeśli chodzi o faktyczną sprawność i dostępność pojazdów. -  Nie jest to oczywiście tylko problem polskich kolei, bo przykłady podobne możemy znaleźć także w Europie. Wiele w ostatnim czasie słyszymy o potrzebie budowania kolei bezpiecznej, komfortowej i przewidywalnej. Dobrze przetestowany tabor z eliminacją jak największej ilości wad wieku dziecięcego przed zabraniem pasażerów na pokład, bardzo dobrze wpisuje się w te postulaty - konkluduje Malepszak.

Jak dodaje Fink-Finowicki, każdy dopuszczony do ruchu tabor w Europie posiada udowodnione bezpieczeństwo zderzeniowe (co dokumentują powyższe filmy z prób pojazdów Pesy czy Newagu). - Tabor liderów rynku przechodzi również wiele dodatkowych testów, które nie są wymagane prawnie (np. testy w komorze klimatycznej Arsenal w Wiedniu), zatem raczej odczytuję chińskie próby jako wejście na ścieżkę, po której od dawna kroczą firmy europejskie, w tym polskie - podsumowuje ekspert Siemens Mobility.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Kujawsko-pomorskie apeluje o dodatkową linię KDP

Infrastruktura

Kujawsko-pomorskie apeluje o dodatkową linię KDP

Jakub Madrjas 21 lipca 2023

Pociągi pomkną po Polsce nawet 350 km/h. Jest projekt

Prawo i polityka

Litwa i Rumunia: Czego nas nauczyła wojna w Ukrainie?

Infrastruktura

Wietnam rozważa budowę kolei dużych prędkości

Innowacje

Wietnam rozważa budowę kolei dużych prędkości

Tomasz Śniedziewski 16 sierpnia 2022

Zobacz również:

Kujawsko-pomorskie apeluje o dodatkową linię KDP

Infrastruktura

Kujawsko-pomorskie apeluje o dodatkową linię KDP

Jakub Madrjas 21 lipca 2023

Pociągi pomkną po Polsce nawet 350 km/h. Jest projekt

Prawo i polityka

Litwa i Rumunia: Czego nas nauczyła wojna w Ukrainie?

Infrastruktura

Wietnam rozważa budowę kolei dużych prędkości

Innowacje

Wietnam rozważa budowę kolei dużych prędkości

Tomasz Śniedziewski 16 sierpnia 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5