Partnerzy serwisu:
Pasażer

76 stacji objętych informacją wizualną PLK. Będzie ich więcej

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-10-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
76 stacji objętych informacją wizualną PLK. Będzie ich więcej
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
W 2015 r. PKP Polskie Linie Kolejowe wydały 28,2 mln zł na funkcjonowanie systemów dynamicznej informacji pasażerskiej. Zarządca infrastruktury przekazał redakcji „Rynku Kolejowego” szczegółowe dane dotyczące systemów informacji pasażerskiej na stacjach i przystankach kolejowych w Polsce.

– Systemy informacji wizualnej funkcjonują obecnie na 76 stacjach i przystankach na sieci kolejowej zarządzanej przez PKP PLK, natomiast systemy zapowiedzi głosowych są wykorzystywane w 1336 lokalizacjach. Obsługa systemu zapowiedzi głosowych jest w większości realizowana przez pracowników PLK, zatrudnionych na różnych stanowiskach. Taka sytuacja występuje w ponad 1100 lokalizacjach. Na blisko 200 systemy obsługują pracownicy dedykowani, w tym osoby rekrutowane przez firmy zewnętrzne. Na ponad 150 stacjach i przystankach wykorzystywany jest syntezator mowy. Należy jednak zaznaczyć, że nad jego działaniem także czuwa człowiek, który w przypadku zmian w rozkładzie jazdy pociągów jest dodatkowo odpowiedzialny za wygłaszanie odpowiednich komunikatów – informuje Joanna Kubiak z biura prasowego PKP PLK.

Jednolite oznakowanie dworców w toku

Zarządca infrastruktury dysponuje obecnie 6 systemami z możliwością automatycznego przekazywania danych na temat rozkładu jazdy, natomiast do końca bieżącego roku 25 kolejnych systemów będzie automatycznie przekazywać dane na temat planowanego i realizowanego rozkładu. PLK obsługuje w całości systemy zapowiedzi w budynkach dworców, pozostających w zarządzie PKP SA. – Spółki współpracują w obszarze ujednolicenia systemu oznakowania stałego dla podróżnych obecnego na dworcach oraz stacjach i przystankach – zauważa Joanna Kubiak.

350 milionów na nowy SIP

Aktualizowany Krajowy Program Kolejowy zakłada realizację szerokiego projektu związanego z wyposażaniem stacji kolejowych w systemy dynamicznej informacji pasażerskiej. Działanie pn. „Projekt, dostawa i instalacja elementów prezentacji dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu monitoringu wizyjnego wraz z infrastrukturą techniczną na dworcach, stacjach i przystankach kolejowych” zakłada inwestycję PLK w systemy w kwocie 350 mln zł. Zarządca infrastruktury planuje jednocześnie rozwój obecnie wykorzystywanych systemów informacyjnych, poprzez automatyzację przesyłu i wykorzystywania danych.

Joanna Kubiak przypomina również, że PLK rozwija wyszukiwarkę portalpasazera.pl, poprzez którą, dzięki prowadzonemu monitoringowi sieci kolejowej w czasie rzeczywistym i wykorzystaniu nadajników GPS, na bieżąco można śledzić pozycję pociągu na interaktywnej mapie i sprawdzić czy jedzie on zgodnie z planem. – W zakresie ustalania pozycji pociągów i związanej z tym punktualności ich kursowania, zarządca infrastruktury korzysta z danych sygnałów GPS, udostępnianych przez wybranych przewoźników kolejowych, które pozwalają na bieżąco śledzić pozycję i przebieg trasy pociągów. Pozyskiwane informacje są na bieżąco weryfikowane przez pracowników PLK: dyżurnych ruchu oraz dyspozytorów liniowych – zauważa Joanna Kubiak.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Infrastruktura

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Witold Urbanowicz 12 lipca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Infrastruktura

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Witold Urbanowicz 12 lipca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5