Jak wynika z policyjnych statystyk, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku w metrze odnotowano wzrost przestępczości względem analogicznego okresu w zeszłym roku. Policja zwraca jednak uwagę na efekt skali. – Nastąpiło otwarcie drugiej linii metra, a liczba pasażerów jest bardzo wysoka i systematycznie rośnie, co niewątpliwie przekłada się na liczbę zdarzeń – mówi podinsp. Magdalena Bieniak z Komendy Stołecznej Policji. Metro i tak jednak jest bezpiecznym środkiem transportu. Jak wypadają autobusy i tramwaje?
W pierwszym półroczu 2015 r. policja zanotowała wzrost przestępstw stwierdzonych w warszawskim metrze względem analogicznego okresu zeszłego roku – ze 109 do 144 (tj. o 32,1%). Zdaniem policji nie jest to jednak powód do niepokoju. – W marcu 2015 roku nastąpiło otwarcie drugiej linii metra, a liczba pasażerów jest bardzo wysoka i systematycznie rośnie, co niewątpliwie przekłada się na liczbę zdarzeń. Szacuje się, że każdego dnia około 600 tys. pasażerów podróżuje metrem, co w kontekście pozornej anonimowości oraz dużej dynamiki przemieszczania niewątpliwie przyciąga potencjalnych sprawców – mówi podinsp. Magdalena Bieniak z Komendy Stołecznej Policji. Metro nadal można uznać za bardzo bezpieczny środek transportu – perony i spora część pociągów są monitorowane, na każdej stacji znajdują się dyżurny stacji oraz strażnik Służby Ochrony Metra.
W strukturach Komendy Stołecznej Policji działa oddzielny komisariat Metra Warszawskiego. – Policjanci najczęściej przyjmują zgłoszenia dotyczące kradzieży mienia, a zwłaszcza kradzieży kieszonkowych. W tym przypadku nieoceniona jest współpraca z funkcjonariuszami Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP oraz z komend, na terenie których znajduje się metro. Te działania przynoszą efekty, ponieważ zatrzymywani są kolejni sprawcy „kieszonek” oraz innych przestępstw – wskazuje Bieniak. Owocna jest też współpraca ze Służbą Ochrony Metra. – Współpraca z tym podmiotem polega przede wszystkim na wspólnej realizacji zadań prewencyjnych, a także wymianie informacji i doświadczeń – mówi Bieniak.
Więcej na portalu Transport-publiczny.pl
Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
