NUMER 07/2017
NUMER 07/2017
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Integracja biletowa
szukaj
Śledź nas:

Startuje Luxtorpeda 2.0. Pesa zbuduje dwutrakcyjną lokomotywę

| Michał Szymajda 06.10.2016 228

Startuje Luxtorpeda 2.0. Pesa zbuduje dwutrakcyjną lokomotywę
Podpisanie umowy o współpracy między PKP Intercity a PesąFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
6 października w siedzibie PKP Intercity doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy Pesą Bydgoszcz a przewoźnikiem. W ramach wspólnego projektu PKP Intercity będzie testowało lokomotywę elektryczno–spalinową, którą wyprodukuje m.in. za pieniądze NCBiR.
– Dobra współpraca między dwoma podmiotami rynku kolejowego wpłynie w sposób pozytywny na ofertę, która później, po wypracowaniu prototypu i jego weryfikacji, mam nadzieję zostanie wdrożona na naszym rynku i spełni wszystkie wymagania – powiedział Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, odpowiedzialny za kolej. – Wierzę, że produkt, który Pesa chce zbudować i testować w PKP Intercity w znaczący sposób poprawi ofertę związaną z przewozem pasażerów. Głęboko liczę na to, że lokomotywa, którą zbuduje Pesa będzie dumą naszego kraju – dodał.

„Do Polski wkraczają dobrze zwyczaje”

Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy Bydgoszcz, zaznaczał, że tego rodzaju wspólne projekty są normalnością na Zachodzie Europy. Dzięki nim producent ma czas na wdrażanie do seryjnej produkcji taboru sprawdzonego i dopasowanego do potrzeb zamawiających.

– Przede wszystkich chciałbym zwrócić uwagę na normalność i standard europejski postępowania z nowym produktem. Pierwszy raz w moim życiu zawodowym doświadczam sytuacji, w której w Polsce produkt będzie przygotowany z potencjalnym odbiorcą tego produktu. To bardzo dobry sygnał – powiedział Tomasz Zaboklicki. – Chcę podkreślić, że lokomotywa elektryczno–spalinowa w krajowych realiach może rozwiązać bardzo wiele problemów krajowego przewoźnika, ale poprawi też ofertę dla pasażerów – ocenił.

PKP Intercity potrzebuje dwutrakcyjnych lokomotyw

Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity podkreślił, że przewoźnik planuje aktywnie uczestniczyć w innowacyjnych projektach krajowych producentów taboru. – Mamy doświadczenie już w tym względzie (elektryczna lokomotywa Gama była testowana w PKP Intercity przed wprowadzeniem jej na rynek – dop. red.). Rzeczywiście, lokomotywy o dwóch źródłach napędu leżą w zainteresowaniu naszej firmy, istotny jest dla nas aspekt wyciągnięcia doświadczeń z nadzorowanej eksploatacji. Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby poprowadzić ten projekt – wyjaśnił.

Luxtorpeda 2.0 startuje

Projekt, będący pierwszym widomym elementem programu Luxtorpeda 2.0, jest planowany na maksymalnie 1,5 do 2 lat. W tym czasie produkt zostanie zaprojektowany i zbudowany przez Pesę oraz przetestowany przez PKP Intercity. Pieniądze na projekt wyłoży Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Pesa Bydgoszcz. O programie Luxtorpeda 2.0 piszemy tutaj.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Warszawa (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Tabor i technika
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Warszawa (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 07/2017
NUMER 07/2017
Sporą część lipcowego wydania miesięcznika "Rynek Kolejowy" poświęcamy kwestiom biletowym oraz organizacji transportu. Przedstawiamy problemy we wdrożeniu wspólnego biletu w Polsce i pokazujemy modelowe, szwajcarskie rozwiązania tej kwestii. W dziale "Infrastruktura" piszemy o planowanym powrocie do stolicy stacji Warszawa Główna. Rozmawiamy również z członkiem zarządu Stadler Polska o jubileuszu firmy i przedstawiamy perspektywy wejścia do taboru polskich przewoźników (głównie PKP Intercity) kolejnych elektrycznych zespołów trakcyjnych. W obszernym materiale "Więcej Dartów nie będziemy. Co poszło nie tak?" przedstawiamy historię najbardziej burzliwej dostawy taboru w Polsce. Opisujemy także wątpliwości dotyczące modernizacji magistrali E20 Warszawa - Poznań.

 

współpraca
  Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS