Partnerzy serwisu:
Pasażer

Modernizacja linii nr 7 – podróż autobusem, cena za pociąg

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-07-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Modernizacja linii nr 7 – podróż autobusem, cena za pociąg
fot. Rafał JasińskiKadr z linii objazdowej
Przebudowa odcinka Garwolin – Lublin spowodowała wprowadzenie autobusowej komunikacji zastępczej lub skierowanie pociągów na objazdy. Jednak pogorszenie oferty tylko w niewielkim stopniu spowodowało obniżki cen biletów. Obsługujący trasę kolejowi przewoźnicy pasażerscy nie planują zmniejszania obowiązujących taryf.

PKP IC: Promocja na jednym odcinku

Wejście w życie ostatniej korekty rozkładu jazdy pociągów spowodowało wstrzymanie ruchu pociągów pasażerskich na linii nr 7 między Garwolinem a Lublinem. Powodem było rozpoczęcie modernizacji „siódemki”, o której więcej można przeczytać tutaj i tutaj. Skutkiem decyzji zarządcy linii kolejowych o dwutorowym zamknięciu linii jest skierowanie pociągów na trasę objazdową w przypadku połączeń z Lublina w kierunku Warszawy, skrócenie kursowania pociągów do Dęblina z kierunków Katowice, Kraków i Wrocław oraz wprowadzenie komunikacji zastępczej dla obsługi stacji Nałęczów i Puławy Miasto. Modernizacja trasy pogorszyła ofertę dla podróżnych – dłuższe czasy przejazdu, konieczność nielubianych przesiadek, a w niektórych przypadkach nawet wzrost cen za przejazd z uwagi na skierowanie pociągu na trasę objazdową, jak w przypadku relacji Chełm – Warszawa. Obniżone zostały ceny biletów dla połączeń na odcinku Lublin – Warszawa (także dla stacji pośrednich), ale „zapomniano” o podróżnych korzystających z usług przewoźnika na innych odcinkach.

W odpowiedzi na pytanie o obniżkę cen biletów dla podróżujących autobusami komunikacji zastępczej na całości trasy (np. Lublin – Dęblin) lub części trasy (np. Puławy – Kraków, Nałęczów – Wrocław), a także na odcinkach, gdzie czas podróży istotnie się wydłużył (np. Chełm – Warszawa), Marta Ziemska, pełniąca obowiązki rzecznika PKP IC poinformowała jedynie o... obniżce cen biletów na trasie Warszawa – Lublin, gdzie zastosowano rabat dochodzący do kilkudziesięciu procent w stosunku do ceny podstawowej.

KM i PR nie przewidują obniżek

Modernizacja trasy z Garwolina do Dęblina spowodowała gorszą ofertę dla podróżnych, zwłaszcza w postaci dłuższego czasu podróży oraz konieczności przesiadki w Garwolinie. Mimo to, jak informuje „Rynek Kolejowy” Jolanta Maliszewska z Biura Prasowego Kolei Mazowieckich, spółka nie przewiduje obniżki cen biletów dla podróżujących autobusami komunikacji zastępczej na odcinku Dęblin – Garwolin.

W przypadku Przewozów Regionalnych, oferujących połączenia pod marką PolRegio, również wydłużeniu uległ czas przejazdu. Ponadto ograniczona została liczba uruchamianych połączeń. Jednak i w tym przypadku przewoźnik przynajmniej w najbliższym czasie nie planuje obniżać cen. Michał Stilger z Biura Prasowego PR w informacji udzielonej „Rynkowi Kolejowemu” zaznacza, że na tej trasie na wybranych odcinkach obowiązuje oferta Połączenie w dobrej cenie, która nie została odwołana po wprowadzeniu komunikacji zastępczej. Obniżka powoduje, że w wybranych relacjach ceny biletów są bardzo konkurencyjne.

Przedstawiciel przewoźnika szeroko informuje o powodach braku wprowadzania dodatkowych promocji na zamkniętej dla ruchu "siódemce". – Wprowadzenie obniżonej taryfy w takich przypadkach miałoby sens, gdyby podmiot odpowiedzialny za zamkniecie linii (inwestor) pokrywał koszty, czyli utracone przychody przewoźnika z tytułu pogorszenia warunków podróży (wydłużony czas jazdy, mniejsza liczba połączeń). Obecnie inwestor nie pokrywa kosztów dodatkowych wynikających z ograniczenia dostępu do linii kolejowej, takich jak: zatrudnienie dodatkowych pracowników, uruchamianie pociągów służbowych w celu poddawania taboru przeglądom i naprawom. Powodują one zwiększenie kosztów realizacji rozkładu jazdy dla przewoźnika, a tym samym dla organizatora przewozów – wyjaśnia Michał Stilger.

Komunikacja zastępcza przy "siódemce"

O przygotowanej przez przewoźników kolejowych ofercie komunikacji zastępczej więcej można przeczytać tutaj. Planowane zmiany w jej funkcjonowaniu opisaliśmy tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest umowa na projekt linii do Bełchatowa z Kolej Plus

Pasażer

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

Infrastruktura

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

inf. pras PKP PLK 25 lipca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest umowa na projekt linii do Bełchatowa z Kolej Plus

Pasażer

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

Infrastruktura

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

inf. pras PKP PLK 25 lipca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5