NUMER 03/2018
NUMER 03/2018
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Taki był rok 2017
szukaj
Śledź nas:

Mniej pieniędzy z budżetu dla PLK

| jm, Rynek Kolejowy/Puls Biznesu 12.01.2018 86

Mniej pieniędzy z budżetu dla PLK
Fot. Grzegorz Koclęga
Przed miesiącem Rada Ministrów częściowo zmieniła sposób finansowania inwestycji kolejowych. Kwotę 720 milionów złotych, które pierwotnie miały trafić do PKP PLK z akcyzy, zastąpiły środki z PKP SA.
Rząd dokonał 4 grudnia 2017 aktualizacji Krajowego Programu Kolejowego. Obejmowała ona jednak wyłącznie korektę źródeł finansowania. – Korekty dokonano w celu dostosowania zapisów KPK do projektu budżetu na rok 2018 – wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Szymon Huptyś. W uchwale zamieniono środki budżetu państwa pochodzące z podatku akcyzowego na środki własne PKP PLK. – Pula środków nie uległa zmniejszeniu – podkreślił rzecznik MIB.

Oznacza to, że z akcyzy trafi do PKP PLK 870 mln złotych, zamiast 1,58 mld złotych. Jak zauważył „Puls Biznesu”, w tabeli finansowej zamieszczonej w aktualizacji KPK pieniądze, które pierwotnie były częścią dotacji akcyzowej, wpisano do puli o nazwie „pozostałe źródła”, obejmującej „środki z obligacji i innych źródeł”, co można interpretować jako instrumenty dłużne. Pieniądze z podatku akcyzowego są przeznaczane na realizację tzw. projektów krajowych, czyli inwestycji finansowanych bez udziału unijnych dotacji.

Dopytywany przez „RK” rzecznik ministerstwa zaprzeczył jednak, że chodzi o emisję obligacji lub kredyt na inwestycje. – Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKP SA oraz PKP PLK podjęło uchwały, zgodnie z którymi spółka PKP PLK została dokapitalizowana przez PKP SA kwotą 720 mln zł. W wyniku dokapitalizowania PKP PLK SA otrzymała wkład pieniężny w wysokości 720 mln zł, którym będzie dysponować w 2018 r. na sfinansowanie inwestycji w ramach KPK – poinformował nas Szymon Huptyś.

Skąd PKP SA wzięły pieniądze na inwestycje dla PKP PLK? Jak dowiedzieliśmy się w PKP, pochodziły one ze sprzedaży finansowych aktywów trwałych (to np. udziały w spółkach – przyp. JM) i zostały już wypłacone. – Dokapitalizowanie PKP PLK przez PKP SA nastąpiło z końcem 2017 roku – poinformowała nas Paulina Jankowska, rzecznik spółki.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Polska (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Prawo i polityka
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Polska (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 03/2018
NUMER 03/2018
To był udany rok dla naszego wydawnictwa. W połowie roku do rodziny naszych portali internetowych składającej się dotąd z Rynku Kolejowego, Rynku Infrastruktury i Transportu Publicznego dołączył Rynek Lotniczy. O najważniejszych wydarzeniach mijającego w świetle całego rynku kolejowego roku piszemy w najnowszym Raporcie. Polecamy także m. in. rozmowę z nowym Prezesem Pesy oraz długi wywiad z szefem Przewozów Regionalnych.

 

współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS