NUMER 03/2018
NUMER 03/2018
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Taki był rok 2017
szukaj
Śledź nas:

Łódź Żabieniec: Będzie modernizacja przejścia

| Kasper Fiszer 19.12.2016 72

Łódź Żabieniec: Będzie modernizacja przejścia
Przejście podziemne pod peronami Łodzi-Żabieńcafot. Kasper Fiszer
Wkrótce problemy z utrzymaniem przejścia podziemnego na łódzkim Żabieńcu mają odejść do historii. Nowy zarządca obiektu, PKP PLK, planuje jego modernizację. Zapewnia też, że będzie stale monitorował sytuację, by zapobiegać kolejnym zalaniom.
W ostatnich dniach po raz kolejny zalane wodą zostało przejście podziemne pod peronami łódzkiego dworca Żabieniec. Problem ten powraca po niemal każdych większych opadach deszczu. Kilkunastocentymetrowa warstwa wody praktycznie uniemożliwia korzystanie z obiektu. Na stacji nie ma legalnego przejścia w poziomie szyn, a marsz wiaduktem drogowym wymaga dodatkowych kilkunastu minut.

Nowy zarządca, nowe plany robót

Zalegającą wodę co prawda w znacznym stopniu odpompowano i korzystanie z przejścia podziemnego jest znów możliwe, ale i tak rozległe kałuże utrudniają wejście na schody prowadzące na perony. Na świeżo pomalowanych ścianach, także w ich dolnej części, pojawiły się już zacieki. Należy się też spodziewać, że problem zalania rozwiązany został jedynie doraźnie. Nowy zarządca obiektu ma jednak plan jego modernizacji, która położyłaby kres utrudnieniom.

– Od niespełna miesiąca formalnym zarządcą przejścia podziemnego na stacji Łódź Żabieniec są PKP Polskie Linie Kolejowe. Obecnie oczekujemy na techniczne przekazanie obiektu od poprzedniego zarządcy, czyli PKP SA – mówi Łukasz Kwasiborski z Zespołu Prasowego PKP PLK. Dodaje, że spółka jest świadoma istnienia problemu z odprowadzaniem wód opadowych.

Modernizacja będzie wymagać czasu

– Przejęcie techniczne umożliwi rozpoczęcie czynności związanych z projektem modernizacji obiektu – zapowiada przedstawiciel zarządcy infrastruktury. – Należy jednak mieć świadomość, że będzie to proces długotrwały. Konieczna jest regulacja własności gruntów (część obiektu znajduje się na terenie należącym do miasta). Niezbędne będzie też pozyskanie środków finansowych, stosownych projektów czy pozwoleń administracyjnych na modernizację przejścia podziemnego – tłumaczy.

PKP PLK zapewnia także, że również przed przeprowadzeniem generalnego remontu obiektu podróżni nie będą musieli brodzić po kostki w wodzie. – Do czasu modernizacji przejście będzie pod stałym wzmożonym nadzorem naszych służb technicznych. W miarę możliwości będą one zapobiegać kolejnym zalaniom – powiedział nam Łukasz Kwasiborski.

Perony pomiędzy restauracją a ZUS-em

Dworzec Łódź Żabieniec w północnej części miasta leży na odcinku pomiędzy Łodzią Kaliską a Zgierzem. Przez wiele lat jego rola znacznie spadała, w efekcie czego najpierw zamknięta została kasa biletowa, a niedługo potem budynek dworca wynajęto restauracji. Niedawno przystanek zyskał jednak istotnie na znaczeniu w ruchu miejskim i aglomeracyjnym, bo bezpośrednio przy nim stanął nowy gmach łódzkiego ZUS-u.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Łódź (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Infrastruktura
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Łódź (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 03/2018
NUMER 03/2018
To był udany rok dla naszego wydawnictwa. W połowie roku do rodziny naszych portali internetowych składającej się dotąd z Rynku Kolejowego, Rynku Infrastruktury i Transportu Publicznego dołączył Rynek Lotniczy. O najważniejszych wydarzeniach mijającego w świetle całego rynku kolejowego roku piszemy w najnowszym Raporcie. Polecamy także m. in. rozmowę z nowym Prezesem Pesy oraz długi wywiad z szefem Przewozów Regionalnych.

 

współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS