NUMER 03/2018
NUMER 03/2018
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Taki był rok 2017
szukaj
Śledź nas:

Czesi wypożyczą wagony PKP Intercity. Oferta zaakceptowana [aktualizacja]

| Michał Szymajda 13.06.2017 258

Czesi wypożyczą wagony PKP Intercity. Oferta zaakceptowana [aktualizacja]
Czesi wypożyczą wagony PKP IntercityFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Trzeci sezon letni z rzędu PKP Intercity pożyczać będą od Kolei Czeskich wagony pasażerskie. Zasoby własne PKP Intercity są niewystarczające, aby zapewnić odpowiednią podaż miejsc w sezonie letnim.
Przypomnijmy: w 2015 roku narodowy operator pożyczył od kompanii České Dráhy 30 wagonów, które wzmocniły składy TLK, głównie w relacjach z południa kraju nad morze. Podobnie stało się też w 2016 r., gdy zarząd PKP Intercity pożyczył 40 wagonów z tego samego źródła.

W 2017 roku, w ramach połączonego zamówienia, PKP Intercity wyraziło chęć dzierżawy łącznie 50 wagonów. Ofertę ponownie przedstawili Czesi, a PKP Intercity, w związku z tym, że mieści się ona w kosztorysie, zapewne ją przyjmie. Za wynajęcie 20 wagonów Czesi chcą otrzymać niewiele ponad 2 mln zł, za wynajęcie 30 kolejnych – 2,7 mln zł.

Oferta Czechów jest jedyną złożoną w przetargu. PKP Intercity nie wymagało w przetargu ani tego, by wagony posiadały klimatyzację, ani tego, by jeździły z prędkością większą niż 120 km/h. Dlatego niemal pewne jest, że na torach zobaczymy te same czeskie wagony z ośmiomiejscowymi przedziałami, które oglądaliśmy w składach pociągów TLK w latach poprzednich.

Liczba wagonów, które posiada PKP Intercity jest niezadowalająca także w obszarze wagonów sypialnych i kuszetek. PKP Intercity przyznaje, że ich liczba wciąż jest niewystarczająca. Na szczęście PKP Intercity udaje się już zestawiać pociągi ekspresowe z wagonami restauracyjnymi, z czym istniał problem do IV kwartału 2016 roku.

Aktualizacja, 13 czerwca 2017

W niespełna miesiąc po otwarciu ofert, PKP Intercity poinformowało o wyborze najkorzystniejszej oferty. Zgodnie z przewidywaniami, zaakceptowana została jedyna złożona oferta, którą przygotowały České Dráhy.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Tabor i technika
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 03/2018
NUMER 03/2018
To był udany rok dla naszego wydawnictwa. W połowie roku do rodziny naszych portali internetowych składającej się dotąd z Rynku Kolejowego, Rynku Infrastruktury i Transportu Publicznego dołączył Rynek Lotniczy. O najważniejszych wydarzeniach mijającego w świetle całego rynku kolejowego roku piszemy w najnowszym Raporcie. Polecamy także m. in. rozmowę z nowym Prezesem Pesy oraz długi wywiad z szefem Przewozów Regionalnych.

 

współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS