SKM Warszawa rozpoczęła poszukiwania firmy, która wykona przegląd P5 dla dziewięciu składów Impuls Newagu serii 35WEa. Zamawiający przewidział także prawo opcji o rozszerzenie usługi o cztery składy 19WEa oraz większy pakiet robót, który oznaczałby nowe fotele i system informujący o tym, że ktoś przebywa na sprzęgu pociągu.
Przeglądy przejdzie dziewięć elektrycznych zespołów trakcyjnych 35WEa. SKM Warszawa posiada je w wersji sześcioczłonowej o całkowitej długości 113,6 metra, a dwa skrajne człony są wagonami silnikowymi. Składy oparte są na czterech dwuosiowych wózkach napędowych oraz na czterech dwuosiowych wózkach tocznych typu Jacobs. Zamawiający wskazał w przetargu, że przyjęcie pierwszego składu na przegląd nastąpi nie później niż 240 dni od podpisania umowy. Trzy pierwsze miesiące są czasem na opracowanie projektu modernizacji składów. Całkowity czas obsługi 9 pojazdów, od momentu podpisania umowy do czasu zakończenia jazd testowych ostatniego pojazdu nie może przekroczyć 930 dni kalendarzowych.
Na czym skupią się prace
Poza podstawowymi czynnościami kryjącymi się za przeglądem głównym poziomu P5, SKM Warszawa chce, aby wykonawca przeprowadził wszelkie legalizacje urządzeń poddozorowych (np. zbiorników ciśnieniowych). Wymianę przejdzie izolacja termiczna i akustyczna, tak aby spełniała wszelkie normy. Zaplanowano wymianę okien w przedziale pasażerskim oraz szyb w drzwiach odskokowo-przesuwnych na nowe. Wymieniona ma zostać również szyba czołowa, szyba boczna w kabinie maszynisty. Nowe mają być także szyby reflektorów. Zmiany szykują się na pulpicie maszynisty, na którym zaplanowano inne rozmieszczenie urządzeń.
Zaplanowana jest ponadto rewizja drzwi odskokowo-przesuwanych. Wymianę na nowe mają przejść sterowniki drzwi. Wskazano, że nowe mają być wszystkie kable i przewody instalacji całego pojazdu. Na pulpicie maszynisty ma zostać zamontowany przełącznik „rozrząd”. Maszynista będzie mógł liczyć na nowy fotel, który będzie obrotowy z regulowanymi podłokietnikami i amortyzacją. Szyba czołowa musi zostać wyposażona w nowe rolety przeciwsłoneczne. W kabinie maszynisty zamontowane mają zostać jeden port USB typu A i jeden port USB typu C po stronie maszynisty, zaś po stronie pomocnika maszynisty jeden port typu A i jeden port typu C.
Wykonawca przywróci pudło do stanu pierwotnego. Konstrukcja stalowa ma zostać oczyszczona metodą ścierno-strumieniową, a następnie zabezpieczona antykorozyjnie, dźwiękochłonnie oraz w sposób tłumiący drgania. Grubość nałożonej warstwy dźwiękochłonnej powinna wynosić minimum 2 mm. Składy zyskają także nową malaturę i zabezpieczenia antygraffiti.
Wykonawca zobowiązany będzie do przeprowadzenia pełnej diagnostyki falowników trakcyjnych i przetwornic, a następnie do wykonania ich naprawy głównej. Dokonana zostanie wymiana wszystkich istotnych elementów falowników i przetwornic na nowe ze szczególnym naciskiem na elementy wykonawcze oraz sterujące. Właściwie przeprowadzona naprawa ma na celu przedłużenie trwałości napędu o kolejne 15 lat.
Co dla pasażerów?
Zaplanowano także trochę zmian w przestrzeni pasażerskiej. Wykonawca będzie zobowiązany do wymiany ładowarek USB na nowe. W kontekście foteli przewidziano jedynie ich odnowienie i ewentualną naprawę. Więcej czynności objętych będzie prawem opcji. Dojdzie do zmiany w obrębie stojaków rowerowych. Zamawiający wymaga zmiany obecnego typu stojaków, które są umiejscowione nad fotelami, na stojaki typu “doker”. Zamawiający wymaga, aby w pojeździe znajdowało się łącznie 8 (osiem) stanowisk na rowery. Usytuowane powinny być w miejscach obecnie zamontowanych stojaków tzn. w przestrzeni pomiędzy drzwiami w obu czołowych członach.
Pojawią się ponadto w ścianie bocznej podparcia dla osób stojących wykonane jako pojedyncze elementy. Podparcia umieszczone będą na wysokości i pod kątem umożliwiającym wygodne podparcie osoby stojącej o wzroście 175 cm. Umieszczone mają być z przerwami, aby zapewnić dostęp do poręczy poziomej ściany bocznej.
Na nowo zorganizowana ma zostać przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami i poruszającymi się na wózkach. Dotychczasowe oparcia dla wózków inwalidzkich mają zostać zdemontowane. Usunięte mają zostać także pobliskie rozkładane fotele, które ograniczają przestrzeń specjalnego przeznaczenia. Zamawiający wymaga również, aby wewnątrz pojazdu przy miejscach przeznaczonych na wózek inwalidzki zamontowane zostały gniazdka 230V oraz przyciski sygnalizujące konieczność użycia rampy dla wózka inwalidzkiego. Zaplanowano montaż dwóch przenośnych ramp w skrajnych członach.
Nie zapomniano także o naprawie głównej systemów klimatyzacji w kabinach maszynisty i przestrzeni pasażerskiej. Nastąpi wymiana wszystkich istotnych elementów. Wykonawca zobowiązany będzie do przeprowadzenia pełnej diagnostyki urządzeń systemu. W przypadku stwierdzenia ich zużycia, mają zostać wymienione. Pasażerowie zyskają także nową wykładzinę i płyty podłogowe.
Prawo opcji na kolejne jednostki i nowe fotele
SKM Warszawa zawarła w zamówieniu prawo opcji, które dotyczy przeprowadzenia naprawy głównej P5 dodatkowo dla czterech innych pojazdów – typu 19WEa – również produkcji firmy Newag. Jednostka 19WE jest czteroczłonowym, jednoprzestrzennym pojazdem. Zamawiający przewidział dużo mniejszy zakres prac.
W ramach rozszerzonych prac, wykonawca będzie zobowiązany do zaprojektowania i zamontowania dodatkowych poręczy pionowych na pomostach (bez pierwszego i ostatniego z uwagi na ruch ludzi niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich). Zamontowany ma zostać ponadto system powiadamiania maszynisty informujący o otwarciu gabloty z defibrylatorem. Przewidziano również wydzielenie miejsca dla kierownika pociągu. Wykonawca przed jedną kabiną maszynisty z lewej strony w obszarze czterech foteli naprzeciwległych wykona zamykaną kabinę dla kierownika pociągu. Wskazano ponadto na modernizację rampy dla wózka inwalidzkiego, wymianę liczników energii elektrycznej prądu stałego, modernizację oświetlenia wewnętrznego. Wykonawca zadba także o stworzenie funkcji podnoszenia konkretnego pantografu bez konieczności podnoszenia wszystkich.
Jeżeli SKM Warszawa zdecyduje się na realizację prawa opcji, zaplanowano dużą zmianę w przestrzeni pasażerskiej. Fotele w mogą zyskać nowe poszycie, które będzie wykonane z ekologicznej skóry. Wykonawca naprawi ponadto zużyte stelaże , dokładnie oczyści sufit oraz rozszerzy system monitoringu o możliwość wykrycia osoby przebywającej na sprzęgu czołowym.
Składanie ofert wyznaczono do 3 lipca 2026 roku. Głównie o wyborze oferty zdecyduje cena (85 proc.). Wskazano także dwa kryteria jakościowe – termin wykonania naprawy P5 pojazdów typu 35WEa w zakresie podstawowym i opcjonalnym (10 proc.) oraz okres gwarancji (5 proc.).
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.