Partnerzy serwisu:
Biznes

Żałobka: Transport musi spełniać rosnące oczekiwania

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Autor:

MIR

Data publikacji:
04-09-2015
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
MIR

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Żałobka: Transport musi spełniać rosnące oczekiwania
- Transport musi spełniać rosnące oczekiwania mobilności społeczeństw, przy jednoczesnym spełnieniu norm niskoemisyjności i wdrożeniu systemów odpowiedzialnych za jego inteligentny charakter – powiedział odpowiedzialny za kolej wiceminister MIR Sławomir Żałobka w Słowenii.

Finansowanie infrastruktury transportowej za pomocą Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych to jeden z głównych tematów panelu dyskusyjnego „Nowe perspektywy w transporcie: inwestowanie, aby połączyć Europę”, który odbył się 1 września 2015 r. w ramach X Forum Strategicznego w Bled w Słowenii. W dyskusji polską delegację reprezentował wiceminister infrastruktury i rozwoju Sławomir Żałobka. Uczestniczyli w niej również komisarz KE ds. transportu Violeta Bulc, ministrowie ds. transportu ze Słowenii, Słowacji i Czech, a także przedstawiciele spółek transportowych.

- Transport stanowi jeden z ważniejszych czynników determinujących rozwój gospodarczy na całym obszarze Unii Europejskiej. Nowoczesna infrastruktura oraz efektywnie funkcjonujący system transportowy wzmacniają spójność społeczną, ekonomiczną i przestrzenną regionów. Aby sprostać wyzwaniom XXI wieku, transport musi spełniać rosnące oczekiwania mobilności społeczeństw, przy jednoczesnym spełnieniu norm niskoemisyjności i wdrożeniu systemów odpowiedzialnych za jego inteligentny charakter – powiedział wiceminister Sławomir Żałobka.

Jak podkreślił, skala potrzeb inwestycyjnych w dziedzinie transportu oraz ograniczone środki publiczne, które mogą zostać przeznaczone na ukończenie projektów na sieci bazowej TEN-T, motywują do włączenia środków prywatnych w finansowanie rozwoju infrastruktury w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Zakres zaangażowania prywatnego ma być ograniczony tylko do tych inwestycji, które charakteryzują się dużym natężeniem ruchu, a więc potencjalnie generują zysk w okresie akceptowanym przez inwestora.

- Istotne jest również uregulowanie na poziomie UE kwestii obliczania długu publicznego. Wypracowanie jednolitej i niebudzącej wątpliwości wspólnej unijnej metodologii w tym zakresie będzie miało istotne znaczenie dla rozwoju rynku PPP i w konsekwencji będzie sprzyjało bardziej skutecznemu korzystaniu ze środków dostępnych w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych – dodał podsekretarz stanu w MIiR.

Wiceminister Żałobka zwrócił również uwagę, że w Polsce trwa obecnie wdrażanie szeregu inicjatyw, których celem jest zmiana tradycyjnych środków transportu na bardziej przyjazne środowisku. - W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 przewidziano wsparcie inwestycji mających na celu zmniejszenia emisyjności transportu. Wszystkie realizowane projekty będą musiały wpisywać się w strategie odnoszące się do zagadnień niskoemisyjności. Modernizacja czy rozbudowa systemu transportu publicznego będzie rozumiana w kontekście zmian w mobilności miejskiej, prowadzących do zmniejszenia emisji CO2 – powiedział wiceminister.

W ramach forum wiceminister Sławomir Żałobka spotkał się również z sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury Słowenii Klemenem Grebenškiem, z którym rozmawiał m.in. na temat korytarza Bałtyk-Adriatyk i kwestii socjalnych w transporcie. Korytarz „Bałtyk-Adriatyk” stanowi jeden z głównych multimodalnych międzynarodowych szlaków tranzytowych na osi północ–południe Europy. Łączy on polskie porty morskie Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście z portami zlokalizowanymi nad Morzem Adriatyckim, w tym słoweńskim portem Koper.

Jak zauważył wiceminister Żałobka, Polska uważa za konieczny dalszy zrównoważony rozwój i wzmocnienie funkcji tranzytowych międzynarodowych szlaków transportowych. W tym celu kontynuowane są priorytetowe inwestycje infrastrukturalne na trasach włączonych do sieci bazowej korytarza „Bałtyk – Adriatyk”. - Polska systematycznie rozwija swoją infrastrukturę lądową z i do kluczowych portów polskich. Celem inwestycji w budowę autostrad i dróg ekspresowych oraz modernizację linii kolejowych, a także rozbudowę infrastruktury portów morskich i terminali intermodalnych jest podniesienie jakości krajowego systemu transportowego – dodał.


Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.

Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

LOT otrzyma 43 tysiące euro od rządu Słowenii

Biznes

LOT otrzyma 43 tysiące euro od rządu Słowenii

Emilia Derewienko 30 listopada 2020

Łódzkie: Są dodatkowe środki na transport, w tym na tramwaj do Pabianic

Zintegrowany transport

Pabianice: Kolejna nadzieja na remont tramwaju znika

Zintegrowany transport

UE: Czechy i Słowenia łamią unijne prawo w zakresie transportu kolejowego

Prawo i polityka

Zobacz również:

LOT otrzyma 43 tysiące euro od rządu Słowenii

Biznes

LOT otrzyma 43 tysiące euro od rządu Słowenii

Emilia Derewienko 30 listopada 2020

Łódzkie: Są dodatkowe środki na transport, w tym na tramwaj do Pabianic

Zintegrowany transport

Pabianice: Kolejna nadzieja na remont tramwaju znika

Zintegrowany transport

UE: Czechy i Słowenia łamią unijne prawo w zakresie transportu kolejowego

Prawo i polityka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5