Partnerzy serwisu:
Biznes

Wystawa poświęcona powstaniu NSZZ „Solidarność” na dworcu Warszawa Centralna

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
21-07-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Wystawa poświęcona powstaniu NSZZ „Solidarność” na dworcu Warszawa Centralna
Fot. Twitter J. Kowalski
Od 21 lipca w hali dworca Warszawa Centralna można oglądać ekspozycję „Tu rodziła się „Solidarność”. To unikatowy projekt obrazujący powstanie NSZZ „Solidarność” na Mazowszu.

Wystawa składa się z plansz z unikatowymi zdjęciami prezentującymi wydarzenia związane z powstaniem NSZZ „Solidarność”. Ekspozycja prezentuje proces powstawania potężnego ruchu społecznego, jakim była „Solidarność”, zarówno w skali kraju, jak i w wymiarze lokalnym – Mazowsza i Warszawy. Zwiedzający mają możliwość poznać lub przypomnieć sobie bohaterów tamtych wydarzeń oraz miejsca, w których rodziła się „Solidarność”. Organizatorami ekspozycji w przestrzeni dworca Warszawa Centralna są: Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Grupy PKP i Polskie Koleje Państwowe SA.

– „Solidarność”, ta pierwsza, z lat 80-tych minionego stulecia, była ruchem masowego protestu przeciwko komunistycznemu zniewoleniu, ruchem wspólnotowym i wolnościowym, ruchem oddolnej rewolucji moralnej, największym w dziejach Polski zrywem narodowym, ruchem występującym w obronie fundamentalnych wartości takich jak prawo do wolności, godność człowieka, sprawiedliwość. Jestem niezmiernie zaszczycony, że mogę tu dziś wraz z Państwem uczestniczyć w otwarciu wystawy przybliżającej początki powstania „Solidarności” na Mazowszu, gdzie odegrała ona szczególnie istotną rolę w drodze do niepodległej Polski, zapisując się pięknie na kartach historii tak regionu, jak i całego kraju – powiedział Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Wydarzenia sprzed 40 lat były fenomenem na skalę światową. Po dziś dzień, nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą „Solidarność” jest symbolem walki o wolność, suwerenność, godne warunki pracy. Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej i Polskim Kolejom Państwowym oraz Fundacji Grupy PKP, że przypominają bohaterów tamtych wydarzeń i związane z nimi miejsca. Przedstawicielom NSZZ „Solidarność”, w tym Kolejarzom i warszawskim działaczom Związku dziękuję za kultywowanie wartości, które były podłożem do jego powstania i składam serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Jestem dumny i szczęśliwy, że o tych wydarzeniach, dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, możemy przypomnieć między innymi właśnie tu – w hali głównej dworca Warszawa Centralna. Nie tylko dlatego, że miejsce to odwiedzają tysiące Polaków, a także goście z zagranicy. Znamienne i symboliczne jest to, że o powstaniu „Solidarności” przypominamy w miejscu nierozerwalnie związanym z polską koleją. Kolejarze zawsze odgrywali ogromną rolę w historii naszego kraju, od walki o niepodległość, poprzez II wojnę światową, aż po walkę z komunizmem – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes Zarządu PKP SA.

– Wiemy, jak trudna i długa była droga do rzeczywistości, którą mamy obecnie. A drogę tę zapoczątkowały właśnie przełomowe wydarzenia sprzed 40 lat. To ekspozycja dla wszystkich pokoleń, zarówno dla tych, którzy byli świadkami narodzin NSZZ „Solidarność”, jak i tych, którzy ten etap historii znają z książek, mediów lub opowiadań najbliższych – Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP

Wystawę zorganizowano w związku z 40. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność”. Prezentuje ona najważniejsze wydarzenia towarzyszące powstaniu ruchu społecznego, który doprowadził do obalenia komunizmu i narodzin wolnej Polski. Nie jest to jednak jedyne miejsce w Polsce, gdzie prezentowana jest ekspozycja Instytutu Pamięci Narodowej. 1 lipca 2020 r. wystawa poświęcona powstaniu „Solidarności” została pokazana w 17 miejscowościach, a do końca wakacji odwiedzi w sumie 53 miejsca w kraju. Natomiast w hali głównej dworca Warszawa Centralna będzie prezentowana do 13 sierpnia.

Zaangażowanie w projekt Fundacji Grupy PKP nie jest przypadkowe. Jednym z celów jej działalności jest wspieranie promocji historii Polski, a przede wszystkim historii polskiej kolei. W czasach, gdy formowały się struktury NSZZ „Solidarność”, kolejarze aktywnie działali na rzecz powrotu do normalności i obalenia komunizmu. Słynne wydarzenia, które miały miejsce w Lokomotywowni w Lublinie, w lipcu 1980 roku czczone są przez kolejarzy po dziś dzień. Wszyscy również pamiętamy głodówkę kolejarzy we Wrocławiu, która trwała od 21 do 27 października 1980 r. Fundacja Grupy PKP co roku przypomina nowym pokoleniom kolejarzy o przeszłości i znaczeniu polskiej kolei w formowaniu się dzisiejszej niepodległej Polski.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5