Partnerzy serwisu:
Kadry

Wspomnienie: Karol Modras

Dalej Wstecz
Data publikacji:
29-08-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei/Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

KADRY
Wspomnienie: Karol Modras
24 sierpnia zmarł Karol Modras - inżynier, który budował m. in. LHS i Centralną Magistralę Kolejową, a także Członek Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego na Pradze, pseudonim „Mur”. Członek honorowy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Karol Modras to absolwent wydziału drogowo-budowlanego Państwowej Średniej Szkoły Technicznej Kolejowej w Warszawie (1939). Od sierpnia 1945 zatrudniony w Dyrekcji Odbudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego (WWK) – delegowany do nadzoru odbudowy mostu przez Bug pod Fronołowem. Od lipca 1948 pracownik Przedsiębiorstwa Robót Kolejowych (PRK1) – zatrudniony jako kierownik: odbudowy Fabryki Mostów w Mińsku Maz., na budowach rejonu Małaszewicze i Terespol, liniach Hrebenne – Werchrata i Skierniewice – Łuków.

Po studiach na Politechnice Warszawskiej (1955-1957) kierownik budowy drugiego toru na linii Warszawa Zach. – Czachówek, zatrudniony na budowach WWK: stacja Warszawa Wsch. jako główny inżynier, odcinek Warszawa Włochy – Piastów jako kierownik budowy.

W październiku 1968 powołany na stanowisko naczelnego inżyniera i zastępcy dyrektora Przedsiębiorstwa Budownictwa Kolejowego w Radomiu. W marcu 1971 przeniesiony na stanowisko zastępcy dyrektora PRK15. We wrześniu 1974 powołany przez Ministra Komunikacji na eksperta Zespołu Opiniodawczo-Koordynacyjnego Rady Techniczno-Ekonomicznej Centralnego Biura Studiów i Projektów do opracowań projektowych Centralnej Magistrali Kolejowej. Następnie główny realizator inwestycji na Centralnej Magistrali Kolejowej.

Bogate życie zawodowe zakończył na stanowisku naczelnego inżyniera w Przedsiębiorstwie Budownictwa Kolejowo-Drogowego w Biłgoraju, które uczestniczyło w budowie Linii Hutniczo-Siarkowej.

Od marca 1980 emeryt. Najchętniej spędzał czas na ulubionej działce we Fronołowie. Pisał wspomnienia i pamiętnik. Odznaczony brązowym i złotym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Sztandaru Pracy II klasy.



Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Bródzieńskim w Warszawie, w kościele pw. św. Wincentego à Paulo (drewnianym), 3 września o godzinie 13.20.
 

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Warszawa: O godzinie „W” stanie komunikacja

Zintegrowany transport

Warszawa: O godzinie „W” stanie komunikacja

ZTM Warszawa, 1 sierpnia 2011 01 sierpnia 2011

Zobacz również:

Warszawa: O godzinie „W” stanie komunikacja

Zintegrowany transport

Warszawa: O godzinie „W” stanie komunikacja

ZTM Warszawa, 1 sierpnia 2011 01 sierpnia 2011

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5