Portal trójmiasto.pl dotarł do wewnętrznego dokumentu ZKM, który pokazuje jak często zawodzą hamulce w tramwajach i jak firmowi mechanicy nieumiejętnie je naprawiają.
Książka Usterek Pojazdu to dokument, w którym zapisywane są wszystkie awarie i usterki, które dotyczą konkretnego składu. To z niej mechanicy dowiadują się, co należy naprawić. Książka, którą zdobyli dziennikarze portalu trójmiasto.pl dotyczy dziewięciu miesięcy 2008 roku. Wynika z niej, że na 31 wypełnionych stron, aż 18 dotyczy problemów z hamowaniem. Prawie na każdej kartce motorniczy zapisywał, że pojazd ma niesprawne hamulce postojowe, a mechanicy potwierdzali usunięcie awarii. I tak niemal codziennie.
- To nie jest żaden wyjątek, wiele książek wygląda tak samo. Mechanicy wpisują naprawę, choć często w ogóle jej nie przeprowadzają. Z mojej praktyki wynika, że w zajezdni Wrzeszcz nieraz w ogóle nie są wpisywane, nawet poważne usterki. Powody są dwa: szefostwo uważa, że nie ma sensu wpisywać takich "drobnostek". Drugi powód to przekonanie wielu kierujących, że i tak usterki nie zostaną usunięte - informuje nas motorniczy, z którym spotkaliśmy się przy zajezdni Wrzeszcz.
- Tramwaje rozpoczynające obsługę linii komunikacyjnej mają sprawne wszystkie układy hamulcowe. Zakres i czas prac związanych z naprawą, zależny jest od typu pojazdu. - zapewnia Krzysztof Wojtkiewicz, rzecznik ZKM Gdańsk.
Jeżeli tak się rzeczywiście dzieje, to naprawy w warsztatach ZKM niewiele dają. Książka pokazuje to czarno na białym: 5, 8, 11, 21 i 25 sierpnia oraz 8, 16, 23, 24 września 2008 roku motorniczowie wciąż sygnalizują problemy z hamulcami szczękowymi. Mimo to tramwaj zawsze wyjeżdża na trasę - dziwi się portal trojmiasto.pl
Więcej