| PKP SA ⚫ 14.05.2013 ⚫
105
Tegoroczna Noc Muzeów to pierwsza okazja, żeby zobaczyć najciekawsze zakamarki dworca Wrocław Główny. Podczas trzech wycieczek w unikalną podróż po historii i najładniejszych wnętrzach wrocławskiego dworca zabiorą wycieczkowiczów osoby, które pracowały przy jego modernizacji oraz kolejarze. W pierwszy magiczny spacer, po pochodzącym z drugiej połowy XIX wieku obiekcie, poprowadzą wycieczkowiczów, już o godzinie 20., konserwator Piotr Wanat (koordynator prac konserwatorskich) i historyk sztuki Krzysztof Ziental. Można będzie z nimi zobaczyć cudowny strop Sali Cesarskiej (przygotowany specjalnie na wizytę cesarza Wilhelma II w 1906 roku) i historyczne poczekalnie I i II klasy oraz poznać ich historię i bogate elementy wystroju wnętrz.
W druga wycieczkę o godzinie 21.30 zabiorą zwiedzających wrocławski dworzec prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Kirschke i dr inż. arch. Paweł Kirschke, znani wrocławscy architekci i historycy architektury. W czasie oprowadzania po placu dworcowym, holu, peronie 4 i Sali Cesarskiej zdradzą wycieczkowiczom między innymi, skąd wziął się pomarańczowy kolor elewacji dworca i dlaczego plac dworcowy stał się prawdziwym placem miejskim. Opowiedzą także o rozwiązaniach architektonicznych i pracach konserwatorskich.
W ostatnią wyprawę (o 22.45) po dworcu zabierze uczestników Nocy Muzeów - Bartłomiej Sarna (rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu), który opowie o historii wrocławskiego dworca i jego ostatniej przebudowie oraz oprowadzi po jego najciekawszych wnętrzach (m.in. Sala Sesyjna, Sala Cesarska). W każdej wycieczce może wziąć udział maksymalnie 30 osób. Zapisy ruszają dziś (13.05). W Nowym Biurze Dworca na dworcu Wrocław Główny (tuż obok kas biletowych). Można zapisywać się osobiście, bądź telefonicznie (71) 717 21 07.
To nie koniec atrakcji. W Noc Muzeów zapraszamy również na otwarte wykłady w Sali Sesyjnej dworca Wrocław Główny. Pierwszy z nich o godzinie 20. zatytułowany Dwór kolejowy - Wrocław Główny 1857 - 2013 poprowadzą Państwo Kirschke. Będzie on poświęcony historii i architekturze dworca Wrocław Główny ze szczególnym uwzględnieniem kwestii konserwatorskich i architektonicznych w kontekście wielkiej przebudowy dworca z lat 2010 - 2012.
Podczas drugiego, który rozpocznie się o godzinie 21.30, w tajniki prac konserwatorskich w ryzalicie wschodnim oraz poczekalni pierwszej i drugiej klasy wprowadzą konserwator Piotr Wanat i historyk sztuki Krzysztof Ziental. Prelekcja nosi frapujący tytuł - Przywitać cesarza, pożegnać pasażera. Pawilon wschodni oraz poczekalnie podróżnych pierwszej i drugiej klasy wrocławskiego Dworca Głównego.
Plan nocy Muzeów na dworcu Wrocław Główny
20.00 - 21.00 Wykład otwarty Dwór kolejowy - Wrocław Główny 1857 - 2013
Wykład poświęcony historii i architekturze dworca Wrocław Główny ze szczególnym uwzględnieniem kwestii konserwatorskich i architektonicznych w kontekście wielkiej przebudowy dworca z lat 2010-2012.
Miejsce: Sala Sesyjna dworca Wrocław Główny
Prowadzący: prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Kirschke i dr inż. arch. Paweł Kirschke z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej
20.00 - 21.00 I wycieczka - O tajemnicach i odkryciach konserwatorskich i ich renowacji w Sali Cesarskiej i historycznych poczekalniach I i II klasy opowiedzą podczas wycieczki - Piotr Wanat (koordynator prac konserwatorskich na dworcu Wrocław Główny) i Krzysztof Ziental (historyk sztuki) z firmy Restoart. Podczas wycieczki zwiedzający odwiedzą Salę Cesarską z pięknym stropem z motywami heraldycznymi, hol ryzalitu wschodniego wraz z zabytkową klatką schodową oraz historyczne poczekalnie I i II klasy.
21.30 - 22.30 Wykład otwarty Przywitać cesarza, pożegnać pasażera. Pawilon wschodni oraz poczekalnie podróżnych pierwszej i drugiej klasy wrocławskiego Dworca Głównego
Wykład poświęcony pracom konserwatorskim prowadzonym w ryzalicie wschodnim oraz poczekalni pierwszej i drugiej klasy wrocławskiego dworca. Szczególny nacisk położony będzie na proces odkrywania zachowanych, a ukrytych do czasów modernizacji, dekoracji malarskich z motywami heraldycznymi oraz roślinnymi.
Miejsce: Sala Sesyjna dworca Wrocław Główny
Prowadzący Piotr Wanat (koordynator prac konserwatorskich na dworcu Wrocław Główny) i Krzysztof Ziental (historyk sztuki) z firmy Restoart.
21.30 - 22.30 II wycieczka - W podróż po placu dworcowym, holu kasowym, Sali Cesarskiej i historycznych poczekalniach I i II klasy oraz peronie 4 wrocławskiego dworca zabiorą wycieczkowiczów prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Kirschke i dr inż. arch. Paweł Kirschke z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, którzy aktywnie uczestniczyli w przebudowie wrocławskiego dworca i służyli swoją fachową wiedzą. Wycieczkowicze dowiedzą się między innymi skąd wziął się pomarańczowy kolor elewacji dworca i dlaczego plac dworcowy stał się prawdziwym placem miejskim. "Przewodnicy" opowiedzą także o tajnikach konserwacji zabytkowych elementów dworca i jak ten proces wyglądał od kuchni.
22.45 - 23.45 III wycieczka - W podróż po najciekawszych miejscach dworca Wrocław Główny zabierze wycieczkowiczów Bartłomiej Sarna (Rzecznik Prasowy PKP S.A. we Wrocławiu). Podczas wycieczki zwiedzający odwiedzą Salę Sesyjną dworca Wrocław Główny, Salę Cesarską, hol dworca i kładkę nad holem oraz pasaż na poziomie +1, a także perony wrocławskiego dworca.
Więcej z regionu:
Wrocław (1203)Wrocław remontuje Pomorską
433
Zintegrowany transport Wrocławski magistrat chwali się postępami prac remontowych na ulicy Pomorskiej i placu Staszica. Inwestycja jest prowadzona cały czas. Samorząd zdradza też, kiedy planowane jest i zakończenie inwestycji wartej ponad 66 mln zł.
Aplikacja PEKA rusza za kilka dni
2,5k
Zintegrowany transport W najbliższych dniach dostępna do pobrania będzie Aplikacja PEKA dająca pasażerom wiele wygodnych możliwości. Przede wszystkim będzie można przez nią kupić i okazać bilet okresowy bez konieczności posiadania plastikowej karty PEKA. Pasażerowie będą także mogli korzystać z całkowicie zmodernizowanego systemu obsługi pasażera na portalu PEKA - bilety można kupić prościej, a system zyskał nowy wygląd i kolorystykę.
Szczecin: Przebudowa torów na Kolumba. Zmiany w ruchu
623
Zintegrowany transport Początek roku to duże zmiany w rejonie ulicy Kolumba. Choć harmonogram prac został mocno zmodyfikowany, a na placu budowy pojawiło się sporo niespodzianek, to wykonawca nie zwalnia tempa i przenosi front prac w nowe części przebudowywanej ulicy.
We wrocławskim Klubie Sympatyków Kolei wyremontowali zabytkowy parowóz (ZDJĘCIA)
1,6k
Fotorelacje Trwało to dwa lata i pochłonęło około 4 tysięcy roboczogodzin. Klub Sympatyków Kolei (KSK) we Wrocławiu ukończył remont parowozu TKh 05353 - donosi miejski portal informacyjny.
Port Gdański nie sprzeda (na razie?) spółki PG Eksploatacja
476
Infrastruktura Bez wyboru oferty zakończyła się procedura sprzedaży akcji spółki Port Gdański Eksploatacja. Złożone oferty są za niskie w stosunku do obecnej wartości spółki oraz sytuacji geopolitycznej – uznał Port.
Poznań. Korekta rozkładu jazdy linii T12
495
Zintegrowany transport Jak informuje ZTM Poznań, od 7 stycznia zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy na linii "za tramwaj" T12 wzdłuż remontowanej trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie uruchomioną przed świętami linią tramwajową nr 3, autobus T12 będzie kursował o minutę rzadziej niż obecnie. Pozwoli to także poprawić obsługę na innych liniach autobusowych w rejonie remontowanej trasy PST.
Zgierz: Nie możemy samodzielnie zwiększyć częstotliwości linii do Ozorkowa
946
Zintegrowany transport Minął niemal rok od przejęcia obsługi komunikacji zastępczej ze Zgierza do Ozorkowa przez miasto Zgierz. Perspektywy wznowienia kursów tramwajowej linii 46 są wciąż bardzo mgliste, a organizacja połączeń wiąże się z pewnymi niedogodnościami dla pasażerów. Zwracają oni uwagę m.in. na niską częstotliwość kursów.
Spore utrudnienia w Chorzowie i Katowicach. Kolejne etapy robót tramwajowych
983
Zintegrowany transport Prace na dwóch tramwajowych zadaniach inwestycyjnych – w Chorzowie i Katowicach – wejdą w kolejne etapy, których nie da się realizować przy utrzymanym ruchu tramwajów. Tym samym od 8 i 9 stycznia wprowadzony zostanie szereg zmian w organizacji ruchu tramwajowego między Bytomiem, Chorzowem i Katowicami. Zmiany obejmą 18 linii tramwajowych i 5 autobusowych.
Skoczów: Podróżni zostali na lodzie. Koleje Śląskie przepraszają
8,3k
Pasażer Grupa 27 pasażerów Kolei Śląskich musiała czekać w Skoczowie dwie godziny na przesiadkę, która teoretycznie była zagwarantowana.
Kto wyremontuje dworzec Nowiny Wielkie?
753
Infrastruktura PKP SA otworzyły oferty w ponowionym przetargu na remont dworca Nowiny Wielkie zlokalizowanym na trasie między Gorzowem Wielkopolskim a Kostrzynem nad Odrą. O zamówienie ubiegają się dwa podmioty. Powtórzony został też przetarg na remont dworca Pierzyska.
PKP SA - redaktor w firmie Rynek Infrastruktury
Wiecej z regionu:
Wrocław (1203)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >