- Spółka PKP SA oświadcza, że informacje przytaczane przez portal Wirtualna Polska w artykule „Afera na najwyższych szczeblach w PKP” opublikowanym w środę 18 czerwca są nieprawdziwe- informuje Mirosław Kuk, dyrektor ds. komunikacji projektów strategicznych PKP SA. Chodzi o artykuł opisujący okoliczności zasiadania Jakuba Karnowskiego i Piotra Ciżkowicza w radach nadzorczych spółek Grupy PKP. - PKP SA dysponuje opinią prawną, potwierdzającą w pełni legalność zasiadania obu członków zarządu PKP SA w radach nadzorczych TK Telekom i PKP Cargo - dodaje Kuk.
- Nieprawdą jest, jak sugeruje portal Wirtualna Polska, że pełnienie funkcji szefów dwóch rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa w odniesieniu do sytuacji Jakuba Karnowskiego i Piotra Ciżkowicza jest działaniem niezgodnym z prawem, a dokładnie z tzw. Ustawą Kominową – mówi Kuk. - Tzw. Ustawa Kominowa jednoznacznie precyzuje sytuację, w której zapis o niemożności pełnienia funkcji szefa rad nadzorczych w więcej niż jednej spółce Skarbu Państwa nie ma zastosowania – dodaje.
Według PKP SA, z art. 3 ust. 2 Ustawy Kominowej wynika jednoznacznie, iż nie ma ona zastosowania m.in. w stosunku do osób, które zawarły ze spółką umowę o świadczeniu usług w zakresie zarządzania (tzw. kontrakt menedżerski) oraz na własny koszt ubezpieczyły się od odpowiedzialności cywilnej w związku z zarządzaniem. - Skoro zatem w stosunku do ww. osób Ustawa Kominowa nie znajduje w ogóle zastosowania (tj. nie stosuje się jej przepisów w całości), tym bardziej nie obowiązują w ich przypadku ograniczenia wynikające z art. 4 Ustawy Kominowej. W razie więc posiadania przez prezesa i członków zarządu PKP SA kontraktów menedżerskich oraz ubezpieczenia, o którym mowa w art. 3 ust. 2 Ustawy Kominowej, nie obejmuje ich zakaz pełnienia funkcji w radach nadzorczych spółek kapitałowych z większościowym udziałem PKP SA – tłumaczy dr Radosław L. Kwaśnicki, radca prawny z Kancelarii RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy.
Artykuł opublikowany na portalu WP.pl pt. „Afera na najwyższych szczeblach w PKP” dostępny jest tutaj.
- Cały zarząd PKP SA, który jest zatrudniony na kontraktach menadżerskich, dysponuje takimi polisami wykupionymi na własny koszt – mówi Kuk. - Dodatkowo autor artykułu błędnie zinterpretował daty rozpoczęcia pełnienia obowiązków przez Jakuba Karnowskiego na stanowisku szefa rad nadzorczych TK Telekom i PKP Cargo. Posłużył się bowiem wpisami do Krajowego Rejestru Sądowego, a wiążące w tym zakresie są daty uchwał Walnych Zgromadzeń. W przypadku PKP Cargo data to 24 maj 2012 roku, a TK Telekom – 14 czerwca 2012 roku. Domniemanie nielegalności uchwał podjętych przez RN PKP Cargo (abstrahując od faktów przytoczonych powyżej) jest więc całkowicie bezzasadne – dodaje.
- Należy także podkreślić, że cały zarząd PKP SA dobrowolnie zrezygnował z wynagrodzenia za zasiadanie w radach nadzorczych spółek Grupy PKP SA, co jest elementem wprowadzania dobrych praktyk związanych z tzw. ładem korporacyjnym – wyjaśnia Kuk.
Spółka PKP SA wystąpi do właściciela portalu z żądaniem sprostowania nieprawdziwych informacji.