Partnerzy serwisu:
Zintegrowany transport

PKP S.A. bierze przyszłość dworców na warsztat. Kreatywny

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
26-01-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

W grudniu ub. roku mieszkańcy Olsztyna szczegółowo przedyskutowali, jak powinien wyglądać przyszły dworzec kolejowy Olsztyn Główny. Podobne konsultacje, nazywane przez PKP S.A. „warsztatami kreatywnymi” są zaplanowane na przełom stycznia i lutego w Czeremsze, Siemiatyczach i Olsztynku.

Warsztaty kreatywne to pierwszy etap konsultacji społecznych, realizowany jeszcze przed przystąpieniem do prac projektowych. Podczas spotkania określone zostają jedynie ramy funkcjonalno-użytkowe inwestycji, a warsztaty prowadzone są w taki sposób, aby uczestnicy mogli swobodnie przedstawić swoje oczekiwania, preferencje i propozycje w zakresie zaspokojenia potrzeb związanych z podróżowaniem koleją. Na spotkania zapraszani są przedstawiciele lokalnych społeczności, organizacji pozarządowych, grupy interesariuszy oraz władze samorządowe. PKP S.A. jest reprezentowana m.in. przez osoby bezpośrednio odpowiedzialne za projektowanie i realizację inwestycji.

Najpierw Olsztyn

W olsztyńskich warsztatach, które zorganizowano jeszcze przed świętami, wzięło udział prawie 40 uczestników. Podzieleni na 9 grup, wskazali swoje oczekiwania dotyczące obiektu i wspólnie przedyskutowali jakie funkcje powinien spełniać dworzec po sfinalizowaniu inwestycji. Na zakończenie każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy warsztatowej, a pozostali uczestnicy mogli zagłosować na najlepszy ich zdaniem zestaw funkcjonalności.

Mieszkańcy Olsztyna jako główne oczekiwania względem przyszłej inwestycji wskazali:
  • połączenie dworca z Zatorzem oraz zintegrowanie przestrzeni miejskiej, podzielonej obecnie torami kolejowymi;
  • utworzenie dobrej jakości przestrzeni publicznej przed dworcem; 
  • potrzebę integracji informacji kolejowej z informacją o transporcie miejskim i podmiejskim czy stworzenie infrastruktury do ruchu rowerowego;
  • integracja różnych środków transportu

Warsztaty kreatywne to nie koniec udziału olsztynian w konsultacjach. Uczestnicy spotkania niebawem otrzymają dostęp do specjalnej grupy na portalu społecznościowym, z informacjami o postępach w projekcie. Mogą zadawać pytania oraz przesyłać swoje spostrzeżenia i uwagi. Na początek lutego planowana jest dyskusja z udziałem uczestników warsztatów oraz przedstawicieli PKP S.A. na temat tego w jaki sposób i w jakim zakresie propozycje wypracowane podczas warsztatów mogą zostać uwzględnione w założeniach projektowych i wstępnych propozycjach koncepcyjnych.

Podczas warsztatów wśród uczestników przeprowadzono także badanie preferencji, którymi kierują się w ocenie jakości rozwiązań. Z warsztatów w Olsztynie wynika, że tamtejsi pasażerowie cenią sobie przede wszystkim dostępność i bezpieczeństwo obiektu. Chodzi więc o stworzenie dworca pozbawionego barier na każdym etapie podróży a także takiego, który nie będzie budził u pasażerów obaw.

Poniżej pełna lista preferencji, spośród których mogli wybierać uczestnicy warsztatów to
  • BEZPIECZEŃSTWO – podczas korzystania z dworca oraz oczekiwania na podróż
  • DOSTĘPNOŚĆ – Wyeliminowanie barier i utrudnień w dostępie do dworca i jego ofert
  • ESTETYKA – Zadbana i estetyczna przestrzeń dworca
  • INTUICYJNOŚĆ – Łatwy do zrozumienia sposób korzystania z przyjętych na dworcu rozwiązań
  • KOMFORT – Wygodny i bezproblemowy sposób obsługi potrzeb użytkownika dworca
  • WIELOFUNKCYJNOŚĆ – Umożliwienie obsługi różnych potrzeb w jednym miejscu (na dworcu)
  • UNIWERSALNOŚĆ – Rozwiązania umożliwiające skorzystanie z oferty dworca każdemu, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy umiejętności
  • CZYTELNOŚĆ – Prosty i przejrzysty sposób zagospodarowania i oznakowania dworca
  • JEDNOZNACZNOŚĆ – Bezproblemowe i łatwe do zrozumienia przeznaczenie funkcji oraz informacji zamieszczonej na dworcu
  • DOPASOWANIE – Prawidłowa wkomponowanie dworca w otoczenie (przestrzeń i miejsce) 

Co ciekawe, kryteria takie jak estetyka, czytelność czy jednoznaczność uplasowały się w grupie kryteriów drugiego wyboru, co oznacza, że nie zostały one uznane przez mieszkańców za najistotniejsze.

Uśredniony model preferencji: Wyniki warsztatów dla dworca Olsztyn Główny

Wsłuchiwanie się w potrzeby użytkowników dworców

Podobne warsztaty, jeszcze przed etapem projektowania, będą organizowane przez PKP S.A. przed każdą ważną inwestycją. – Zachęcam wszystkich do udziału. Możliwość wsłuchania się w głosy uczestników spotkań to dla nas doskonała okazja do poznania oczekiwań i potrzeb użytkowników naszych obiektów – mówi Marek Michalski, Członek Zarządu PKP S.A. – Decydując się na organizację warsztatów, a następnie dalszych spotkań i debat w ramach konsultacji społecznych z zaangażowanymi społecznikami i samorządem dla inwestycji dworcowych, inspirowaliśmy się najlepszymi praktykami zaczerpniętymi z krajów Europy Zachodniej – dodaje.

– Realizowane przez PKP S.A. inwestycje mają zapewnić najwyższą jakość obsługi i dostosować obiekty do potrzeb wszystkich grup pasażerów. Dzięki kompleksowemu podejściu do inwestycji chcemy zwiększyć atrakcyjność i konkurencyjność transportu kolejowego w poszczególnych regionach. To z kolei wpłynie na ich rozwój – podkreśla Prezes Michalski. – Olsztyn Główny to jeden z dziesięciu projektów dofinansowanych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia i jeden z 464 dworców w całej Polsce, które są objęte szerokim programem inwestycyjnym PKP S.A. na lata 2016-2023.

Następne spotkania już niebawem

Kolejne warsztaty kreatywne zorganizowano wczoraj Świetlicy wiejskiej w Siemiatyczach. Dzisiaj takie spotkanie odbędzie się w Czeremsze (o godzinie 17:00, Gminny Ośrodek Kultury ul. 1-go Maja 77), a 8 lutego w Olsztynku (o godzinie 17:00 Urząd Gminy, ul. Ratusz 1).

Spotkania mają charakter otwarty. Chęć udziału należy zgłaszać na adres warsztaty@pkp.pl, w temacie wpisując: warsztaty i nazwę dworca. W treści maila należy podać imię i nazwisko oraz aktualny adres mailowy (konieczny do dalszej komunikacji).

Z przyczyn organizacyjnych liczba miejsc jest ograniczona. O możliwości uczestnictwa w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń. Wszyscy, którzy prześlą poprawnie zgłoszenie, otrzymają potwierdzenie mailowe. Pozostałe osoby, które z przyczyn organizacyjnych nie będą mogły wziąć udziału w warsztatach, zostaną o tym poinformowane. Dodatkowo każdy, kto wyrazi taką chęć, będzie mógł na bieżąco uczestniczyć w zamkniętym forum na portalu społecznościowym.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Dworzec Siemiatycze otwarty po przebudowie

Infrastruktura

Dworzec Siemiatycze otwarty po przebudowie

inf. pras 02 stycznia 2021

Olsztyn. Jest umowa na projekt Dworca Głównego

Zintegrowany transport

Olsztyn. Jest umowa na projekt Dworca Głównego

jd/inf. pras. 12 sierpnia 2019

CBA: Przetarg na dworzec w Olsztynie był ustawiony. Są zatrzymania

Prawo i polityka

Stacja Racibórz stała się planem filmowym [zdjęcia]

Fotorelacje

Stacja Racibórz stała się planem filmowym [zdjęcia]

jm, Rynek Kolejowy/Silesia Info Transport 14 kwietnia 2018

Jest przetarg na przebudowę dworca w Białymstoku [wizualizacje]

Infrastruktura

Zobacz również:

Dworzec Siemiatycze otwarty po przebudowie

Infrastruktura

Dworzec Siemiatycze otwarty po przebudowie

inf. pras 02 stycznia 2021

Olsztyn. Jest umowa na projekt Dworca Głównego

Zintegrowany transport

Olsztyn. Jest umowa na projekt Dworca Głównego

jd/inf. pras. 12 sierpnia 2019

CBA: Przetarg na dworzec w Olsztynie był ustawiony. Są zatrzymania

Prawo i polityka

Stacja Racibórz stała się planem filmowym [zdjęcia]

Fotorelacje

Stacja Racibórz stała się planem filmowym [zdjęcia]

jm, Rynek Kolejowy/Silesia Info Transport 14 kwietnia 2018

Jest przetarg na przebudowę dworca w Białymstoku [wizualizacje]

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5