Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Linia Legnica – Rudna Gwizdanów ma być wyremontowana w ciągu 3 lat

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
WPS SA
Elester-PKP
Euroterminal Sławków
Torhamer

Data publikacji:
31-07-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
pr, Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Linia Legnica – Rudna Gwizdanów ma być wyremontowana w ciągu 3 lat
Do 2017 r. powinien zostać przeprowadzony remont linii kolejowej nr 289, łączącej Legnicę z Rudną Gwizdanów. Remont miał jednak zostać przeprowadzony szybciej – opóźnienie inwestycji wynika m.in. z protestów okolicznych mieszkańców.

Wojciech Zubowski, poseł PiS z Głogowa, przypomniał podczas niedawnego posiedzenia Dolnośląskiego Zespołu Parlamentarnego, że kiedy wiceministrem infrastruktury był Andrzej Massel, powstała koncepcja, by linię 289 objąć systemem „projektuj-buduj”, co miało przyspieszyć jej remont. – Teraz jest planowany jedynie przetarg na dokumentację, co oddala widmo realizacji inwestycji do 2016 roku – mówił poseł Zubowski.

Maciej Gładyga, wicedyrektor Departamentu Transportu Kolejowego w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju potwierdził, że remont linii 289 zawierał się wśród projektów rewitalizacji linii kolejowych, przygotowanych za czasów sprawowania funkcji wiceministra przez Andrzeja Massela, i miał być realizowany w trybie „projektuj-buduj”. Zaletą rewitalizacji linii kolejowych, w przeciwieństwie do ich modernizacji, jest w większości wypadków uproszczona procedura związana z przygotowaniem dokumentacji. W przypadku linii 289, istniała możliwość otrzymania z RDOŚ decyzji o oddziaływaniu inwestycji na środowisko bez konieczności sporządzania raportu środowiskowego. Jak poinformował Gładyga, w toku rozmów pomiędzy PLK i RDOŚ pojawiły się jednak protesty mieszkańców, którzy zaczęli skarżyć się na hałas powodowany przez pociągi kursujące po linii nr 289.

– Regionalny dyrektor ochrony środowiska nie miał w związku z tym wyjścia i zarządził sporządzenie raportu środowiskowego. W tej sytuacji nie było możliwości, żeby zdążyć zrealizować ten projekt w ramach perspektywy 2007-13 – powiedział Maciej Gładyga. Inwestycje współfinansowane ze środków UE w ramach perspektywy 2007-13 muszą być ostatecznie zakończone (i rozliczone) do 31 grudnia 2015 r., inaczej beneficjenci utracą najprawdopodobniej unijne dofinansowanie.

– Żeby nie tracić czasu, podzieliliśmy remont linii 289 na dwie fazy. Najpierw przeprowadzimy fazę przygotowawczą, w której sporządzona zostanie dokumentacja, a następnie, jak już będzie gotowa, zrealizujemy inwestycję ze środków z nowej perspektywy. Zakończenie realizacji planujemy do 2017 roku – dodał Maciej Gładyga.

Linia 289 łączy Legnicę z Lubinem i, pośrednio, także m.in. z Głogowem. Jest ona niezwykle ważna nie tylko w przewozach towarowych (ze względu na fakt, iż przebiega przez teren tzw. zagłębia miedziowego), ale również ze względu na to, iż stanowi połączenie trzech bardzo silnych dolnośląskich ośrodków wzrostu. W 2004 r. na linii 289 zawieszono ruch pasażerski, by później w 2007 r. go ponownie reaktywować – jednak tylko na 3 lata. Jedną z głównych przyczyn zarówno pierwszego, jak i drugiego zawieszenia przewozów, były bardzo niskie prędkości.

Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
WPS SA
Elester-PKP
Euroterminal Sławków
Torhamer

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5