Jest już pewne, że wykonawca podziemnego dworca w Krakowie nie zdoła ukończyć budowy i wywiązać się z umowy – taką deklarację przedstawiła firma Budus SA w odpowiedzi na wezwanie do realizacji umowy wysłane przez PKP SA.
Budus jest wykonawcą ważnych inwestycji kolejowych - przebudowy peronów w Katowicach i budowy nowego dworca podziemnego Kraków Główny, którego budowa rozpoczęła się w listopadzie 2010 r. Harmonogram prac przy realizacji tej ostatniej inwestycji zakładał otwarcie obiektu na mistrzostwa Euro 2012. Nie wiadomo jeszcze, jak ogłoszenie upadłości wpłynie na termin oddania tych inwestycji (termin realizacji przebudowy peronów w Katowicach mija 30 listopada). PKP SA nie chce przytaczać możliwych terminów tłumacząc to trwającym procesem związanym z formalnościami wokół inwestycji.
Budus: Nie zdołamy wykonać zadania
– W chwili obecnej pracujemy nad formalnościami mającymi na celu jak najszybsze wznowienie prac na budowie podziemnego dworca kolejowego w Krakowie. W związku ze skomplikowaną sytuacją trudno jest teraz przewidywać termin zakończenia inwestycji. Staramy się te sytuację rozwiązać jak najszybciej – tłumaczy Tomasz Kowalski z zespołu prasowego PKP SA.
– W tym momencie umowa z wykonawcą jeszcze obowiązuje. Wysłaliśmy do wykonawcy wezwanie do realizacji umowy. Dzisiaj wpłynęło do nas pismo w którym wykonawca deklaruje, że nie zdoła wykonać zadania. Umowa jest jeszcze ważna, stąd istnieje konieczność zamknięcia wszystkich formalności by ewentualny postęp w sprawie mógł stać się możliwy – tłumaczy Tomasz Kowalski.
Wniosek o upadłość
Przypomnijmy – wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością negocjacji został złożony do Sądu Rejonowego Katowice - Wschód przez firmę Budus SA 28 września. We wniosku o ogłoszenie upadłości zarząd spółki przedstawił następujące, wstępne propozycje układowe: proponuje się uprzywilejować drobnych wierzycieli objętych postępowaniem upadłościowym z możliwością zawarcia układu, w przypadku pozostałych wierzycieli zredukować ogólną kwotę wierzytelności o 40% według stanu na dzień ogłoszenia upadłości i rozłożyć zredukowaną kwotę na 20 równych rat. Proponowane jest też zaprzestanie naliczania odsetek od wierzytelności objętych postępowaniem upadłościowym.
Zarząd Budus wyjaśnia w portalu wadowice24, że na obecną trudną sytuację finansową złożyło się to, że nie udało się wypracować odpowiedniej marży na realizowanych kontraktach, a firmę dotknęły zatory płatnicze spowodowane długotrwałymi procedurami rozliczeniowymi. Pojawiły się też opóźnienia w realizacji kontraktów, co wydłużyło w czasie otrzymanie wpływów za wykonane roboty.