Partnerzy serwisu:
Pasażer

Kompatybilna oferta przewozowa od 1 marca

Dalej Wstecz
Data publikacji:
14-02-2011
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
wś, Rynek Kolejowy, 14 lutego 2011

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Kompatybilna oferta przewozowa od 1 marca
– Podjęliśmy działania, aby wspólnie wypracować ofertę, która będzie najlepsza dla wszystkich podróżnych. Współpracowaliśmy z PKP PLK, ale także z innymi przewoźnikami m.in. Przewozami Regionalnymi oraz z Kolejami Mazowieckimi tak, żeby oferta była kompatybilna – powiedziała Katarzyna Zimnicka, członek zarządu PKP Intercity podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez PKP PLK we współpracy z PKP Intercity, Przewozami Regionalnymi i Kolejami Mazowieckimi.

Na Sali poza przedstawicielem PKP PLK obecni byli przedstawiciele zarządów trzech największych kolejowych przewoźników pasażerskich w Polsce: Małgorzata Zimnicka - członek zarządu PKP Intercity, Anna Lenarczyk - dyrektor pionu handlowego Przewozów Regionalnych oraz Michał Panfil - członek zarządu Kolei Mazowieckich.

–Zmiany, które będą wdrożone są już przygotowane. Wynikają w głównej mierze z prac modernizacyjnych, które Prowadzą Polskie Linie Kolejowe – powiedział Robert Kuczyński, rzecznik PKP PLK Centrum Realizacji Inwestycji. – Główny zakres prac, które prowadzimy obejmuje prace na liniach Warszawa- Gdynia, Warszawa - Łódź oraz na Centralnej Magistrali Kolejowej, co będzie miało wpływ na kursowanie pociągów na trasach Warszawa – Kraków i Warszawa – Katowice – dodał.

- Jeśli chodzi o korektę rozkładu jazdy od 1 marca jest kilka elementów, które decydują o tym, że taka korekta ma miejsce. Przede wszystkim jest to termin. Regulamin wyznacza termin, kiedy my jako przewoźnicy możemy dostosować nasza ofertę w jakimś zakresie. Drugi istotny element to jest kwestia bardzo istotnych modernizacji linii kolejowych, właściwie wpływających na rozkład jazdy w całej Polsce. Trzeci element to jest kwestia optymalizacji naszych składów i dążenie do tego, aby poprawić komunikowania i ofertę dla naszych podróżnych – powiedziała Katarzyna Zimnicka.

Czego głównie dotyczą zmiany w ofercie PKP Intercity. – Przede wszystkim w związku z modernizacją na linii Łódź - Warszawa korygujemy naszą ofertę. Niestety ponieważ jest mniejsza przepustowość w związku z pracami modernizacyjnymi będzie mniej pociągów naszej spółki, które będą tę linię obsługiwały. Będą to 4 pociągi mniej. Pozostajemy jednak z ofertą 19 pociągów. I mam nadzieję, że ta oferta w tym okresie przejściowym umożliwi podróżnym korzystanie z tej linii w oczekiwanym zakresie – zaznaczyła.

– W związku z pracami na linii E65 też będzie mniej naszych pociągów. W relacji Gdynia - Warszawa będzie 1 pociąg mniej – pociąg „Heweliusz”  zostanie odwołany, natomiast pociąg "Neptun" będzie jechał inną trasą przez Toruń – powiedziała Katarzyna Zimnicka.

– Prowadzone są też prace na Centralnej Magistrali Kolejowej i tutaj też to będzie wpływało na ograniczenie naszej ofert w związku z modernizacjami i ważny element dla podróżnych to jest to, aby na ten moment planowali podróż przy założeniu wydłużonego czasu przejazdu, gdyż pociągi jechały pomiędzy 3 godz. – 3 godz. 15 min. – wyjaśniła członkini zarządu PKP Intercity.

Kolejny element jeśli chodzi o zmiany oferty PKP Intercity od 1 marca jest związany z optymalizacją składów taborowych. – W tym kontekście ograniczyliśmy ofertę na głównie trzech relacjach, ale w takich relacjach, w których jest dużo naszych pociągów, gdzie obsługa podróżnych również odbywa się przez innych przewoźników. Staraliśmy się szukać takich rozwiązań, które będą miały jak najmniejszy negatywny wpływ na podróżnych. Tutaj przede wszystkim możemy mówić o relacji Warszawa Bydgoszcz, Warszawa – Białystok i Warszawa Lublin, gdzie będzie mniej naszych pociągów o 3 w każdej z tej relacji – powiedziała Katarzyna Zimnicka.

Dodała, że rozkład jazdy będzie dostępny dla podróżnych już dzisiaj na stronie internetowej PKP Intercity. Uzupełniona jest także elektroniczna baza danych. Na chwilę obecną również na większość pociągów PKP Intercity można kupić bilety w przedsprzedaży. Jeśli chodzi o ofertę pociągów Ekspres InterCity wszystkie pociągi oferują taką możliwą, w ofercie TLK jeszcze 21 pociągów jest wprowadzanych do bazy danych i w ciągu najbliższych kilku dni zostanie to uzupełnione.

Anna Lenarczyk, dyrektor pionu handlowego spółki Przewozy Regionalne na wstępnie zaznaczyła, że spółka Przewozy Regionalne każdego dnia uruchamia ok. 2700 połączeń. Większość to połączenia regionalne. Oprócz tego ok. 100 połączeń interREGIO.

– Jeśli chodzi o modyfikację oferty od 1 marca to modyfikacja ta przede wszystkim dotyczy połączeń na modernizowanych odcinkach, a więc mówimy tu przede wszystkim o połączeniach w relacji Warszawa – Łódź – zaznaczyła Anna Lenarczyk. – Dzisiaj na tej linii kursuje 14 pociągów interREGIO. Od pierwszego marca połączeń tych będzie mniej. Będzie ich 10, co nie znaczy, że będziemy mogli przewozić mniej podróżnych. Cztery spośród tych połączeń będą obsługiwane dużo bardziej pojemnymi składami. Są to pociągi wyjeżdżające z Łodzi o godz. 7.35 i 15.28 oraz powroty z Warszawy o godz. 11.12 oraz 18.52. Są to pociągi, które oferują dwukrotnie więcej miejsc siedzących niż ma to miejsce dzisiaj – powiedziała Anna Lenarczyk.

Poza tym PR proponują jeszcze jedno dodatkowe połączenie. Jest piątkowo-niedzielne połączenie w relacji Warszawa – Wrocław. I ten pociąg będzie się zatrzymywał na stacji Łódź Widzew i Łódź Kaliska. Wszystkie pociągi na tej linii będą jeździły tą samą trasą co dziś, z wyjątkiem pociągu, który wyjeżdża Łodzi Fabrycznej o 15.28. On będzie jechał trasą okrężną, a zatem podróż będzie trwała dłużej. Natomiast pociąg wyjeżdzający popołudniu z Warszawy o godz. 15.11 na odcinku między Żyrardowem a Skierniewicami będzie zatrzymywał się na każdej stacji. Na tym odcinku Przewozy regionalne będą też honorować bilety wydane przez Koleje Mazowieckie. Trzeba jednak zaznaczyć, że przejazd między Warszawą a Łodzią w czasie modernizacji będzie o dłuższy o około 20 min.

– W pozostałych relacjach mamy trochę nowości. Między innymi uruchamiamy dodatkowe połączenie Warszawa – Lublin. Będzie to połączenie piątkowo-niedzielne. Wyjazdy z Lublina w piątek o 13.40, a w niedziele o 14.50 i 17.55 oraz powroty z Warszawy w piątki o 18.55 i w niedziele 18.55 i 20.56 – wyjaśniła dyrektor pionu handlowego Przewozów Regionalnych.

Samorządowa spółka chce także wzmocnić niektóre połączenia. W pociągach w relacji Warszawa – Poznań „Mazowsze” będzie więcej wagonów. Także w pociągu kursującym między Bydgoszczą a Warszawą „Brda” będzie dłużysz skład, jak również w pociągu z Gdyni do Warszawy.

Od 1 marca częściej będą kursowały pociągi interREGIO „Galicja” z Wrocławia do Rzeszowa, interREGIO „Podkarpacie” z Gliwic do Rzeszowa i interREGIO „Szyndzielnia” z Bielska-Białej do Warszawy. Te pociągi kursowały tylko w wybrane dni tygodnia. Wraz z korektą będą kursowały codziennie.

– Jeżeli mówimy o połączeniach regionalnych, to tutaj mamy kilka nowości. Przede wszystkim „Czarna Góra” z Wrocławia do Międzylesia, dodatkowe pociągi z Kościerzyny do Gdyni, z Gdyni do Władysławowa, z Gdyni do Malborka, ze Szczecina do Szczecinka i ze Szczecina do Kamienia Pomorskiego, a także z Chełma do Lublina – wyjaśniła Anna Lenarczyk.

Część zmian w rozkładzie Przewozów Regionalnych wynika z zastąpienia starego taboru nowymi szynobusami. Nowe szynobusy pojawią się na trasie Chojnice – Tczew, Rzeszów – Jasło i Stalowej Woli, kolejne trzy autobusy szynowe pojawią się na trasie Białystok – Szepietowo.

Michał Panfil, członek zarządu Kolei Mazowieckich na wstępie poinformował, że w dniu 8 lutego spółka Koleje Mazowieckie podpisała z samorządem województwa mazowieckiego na świadczenie usług przewozów pasażerskich na terenie województwa mazowieckiego. - Na mocy tej umowy uzgodniliśmy, że spółka nie będzie zmniejszała pociągokilometrów na terenie województwa mazowieckiego, czyli praktycznie rzecz biorąc nie będziemy zmniejszać pracy przewozowej – powiedział.

- Korekta w dniu 1 marca uwzględnia jednak poprawki do rozkładu jazdy wynikające z propozycji pasażerów oraz wniosków, burmistrzów, wójtów, prezydentów miast. Są to zmiany na liniach Warszawa – Łuków, Warszawa – Łowicz, Warszawa – Małkinia, Skarżysko Kamienna – Kamienna Góra – Góra Kalwaria oraz Pruszków – Ostrołęka. Ponadto, w związku z remontami infrastruktury kolejowej prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe od dnia 1 marca utrudnienia w kursowaniu pociągów spółki na liniach Warszawa – Skierniewice, Warszawa – Dęblin i Warszawa – Działdowo – dodał Michał Panfil.


Szczegółowo o zmianach rozkładu jazdy od 1 marca czytaj także:

 

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Polregio poszukuje prezesa

Biznes

Polregio poszukuje prezesa

Michał Szymajda 14 maja 2020

Zobacz również:

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Biznes

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Jakub Madrjas 18 lipca 2023

Drugi peron w Ożarowie będzie otwarty jeszcze latem

Infrastruktura

PLK zwiększają liczbę stojaków rowerowych przy przystankach

Pasażer

Pozostałe z wątku:

Polregio poszukuje prezesa

Biznes

Polregio poszukuje prezesa

Michał Szymajda 14 maja 2020

Zobacz również:

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Biznes

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Jakub Madrjas 18 lipca 2023

Drugi peron w Ożarowie będzie otwarty jeszcze latem

Infrastruktura

PLK zwiększają liczbę stojaków rowerowych przy przystankach

Pasażer

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5