Program Inwestycje Polskie, którego filarami są spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, jest już prawie gotowy - zapewnił we wtorek Paweł Tamborski, podsekretarz stanu w resorcie skarbu, podczas piątego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wskazał też na główne obszary gospodarki, w których będzie działał program.
Tamborski podkreślił, że do realizacji Inwestycji Polskich jest już gotowy BGK, który - jak podkreślił podsekretarz stanu - wraca do bycia instytucją prorozwojową, - PIR ma być państwowym bankiem inwestycyjnym, który będzie szukał projektów dla siebie; będzie je oceniać, strukturyzować i angażować kapitał oraz pełnił nadzór właścicielski nad nimi. Liczymy też, że kiedyś PIR zostanie częściowo sprywatyzowany i trafi na giełdę - powiedział Tamborski.
Wśród podstawowych obszarów, które mają objąć Inwestycje Polskie, Tamborski na pierwszym miejscu wskazał energetykę, zarówno przesył, jak i wytwarzanie energii elektrycznej. Następnie ma to być transport - budowa dróg i kolei, również w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, czy utworzenie spółki dysponującej taborem kolejowym.
Więcej
Mam nadzieję, że do końca drugiego kwartału tego roku Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) zamkną kwestie organizacyjne i spółka rozpocznie działalność operacyjną - powiedział we wtorek Mariusz Grendowicz, prezes PIR.
Grendowicz przyznał, że obecnie - poza nim - w spółce pracują jeszcze zaledwie dwie osoby. Wkrótce ma ich być ok. 20-30. - Jesteśmy na dość zaawansowanym etapie tworzenia spółki. Musimy to przejść jak najszybciej. Mam już w mojej głowie wirtualny zespół dla spółki. Myślę, że w trzecim kwartale już zaczniemy opracowywać i oceniać projekty. Jednocześnie będziemy też przygotowywać politykę inwestycyjną dla PIR - wskazał prezes.
- Mamy już 30-40 projektów ubiegających się o dofinansowanie, które trzyma dla nas MSP. Spotykamy się z potencjalnymi inwestorami, aby mieć już wstępne rozpoznanie w projektach. Ma nam też to pomóc w przygotowaniu polityki inwestycyjnej. Spotykamy się z inwestorami, u których wciąż dominującym udziałowcem jest państwo, ale również także z prywatnymi inwestorami krajowymi i zagranicznymi - dodał.
Więcej
