NUMER 11/2022
NUMER 11/2022
Temat numeru:
Przewozy intermodalne
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

Dwa kolejne Darty odebrane przez PKP Intercity

| Michał Szymajda, rynek-kolejowy.pl 17.12.2015 188

Archiwum RK
Zaloguj się
OK
Zapomniałem hasła
2015-12-17 21:54:44 Autor: Nici
---.218.116.186
Mimo, że nie podoba mi się polityka zarządu Pesy, to gratuluje! i
2015-12-17 21:58:38 Autor: Nici
---.218.116.186
Dla przypomnienia, bo nie wszyscy wiedzą pojazd typu Dart nigdy nie pojechał nawet 200km/h to co było pokazane to manipulacja :) rzeczywista prędkość to 178 km/h :)

To nie hejt :) naprawdę.

Dlaczego Koledzy nie zaprosili żadnej z jednostek certyfikujących? IK;IPSZ itd? Bo nie było się czy pochwalić, a oszustwo wyszłoby na jaw ;)
2015-12-17 22:19:25 Autor: Jaahquubel
---.warszawa.mm.pl
@Nici
Jesteś w stanie jakkolwiek uzasadnić tezę o 178 km/h? Byłeś i widziałeś? Sam fałszowałeś? Mierzyłeś radarem? Szwagier zna kogoś, kto zna kogoś, kto słyszał jak niemowa mówił, że ślepy widział, że ktoś coś oszukiwał?

Napisać takie coś w komentarzu każdy może.
2015-12-17 22:44:30 Autor: nekla
---.echostar.pl
Na zdjęciu wnętrze wydaje się wyższe niż we Flircie. Nawet ekran udało się powiesić na suficie. We flircie jakby tak powiesili ekran, to byłby idealnie na wysokości twarzy przechodzących osób ;p

Jeszcze się okaże że ten Dart lepszy od Flirta. Jak nie spieprzą układu klimatyzacji i wentylacji, a także wyciszenia to może być na prawdę ciekawie.
2015-12-17 22:51:39 Autor: Lol
---.play-internet.pl
Pojazd ED1161-003 stoi minimum od 13 grudnia bo osobiście go wtedy widzuałem wracając z pracy. Stał ten odebrany wczesniej i 003 więc niech nie ściemniają.
2015-12-17 23:21:08 Autor: to ja
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
W odpowiedzi na post nekla:
"Na zdjęciu wnętrze wydaje się wyższe niż we Flircie. Nawet ekran udało się powiesić na suficie. We flircie jakby tak powiesili ekran, to byłby idealnie na wysokości twarzy przechodzących osób ;p

Jeszcze się okaże że ten Dart lepszy od Flirta. Jak nie spieprzą układu klimatyzacji i wentylacji, a także wyciszenia to może być na prawdę ciekawie."
Już się okazało. Ale co innego. Patrz fotele przy ścianie i kibel naprzeciwko miejsc siedzących. Rzecz jasna dotyczy to produktu z Bydgoszczy.
Ale Dart ma fajniejsze stoliczki za oparciami. Podwójne.
2015-12-17 23:58:40 Autor: stacyjkowo
---.siedlce.vectranet.pl
Witam. Co do komentarza odnośnie wyświetlacza w pasie komunikacyjnym w pojazdach DART - niech ktoś o wzroście 190 cm+ się tam wyprostuje. Na Trako mi się nie udało. Trzymam kciuki za Darta. To Jest Polski produkt. Trzymam też kciuki za to aby "Polskie" było synonimem jakości a nie "jakotakości" a wzięcie unijnej kasy nie było priorytetem. PESA potrzebuje czasu ale Panowie..ten czas się kończy więc albo do roboty albo nie róbcie wstydu...
2015-12-18 00:58:13 Autor: inmotion
---.dynamic.chello.pl
Dart, z pozycji kogoś, kto miał okazję być w środku, ma kilka wad (jestem Polakiem, więc od wad zaczynam...). Po pierwsze - zbyt małe, bardzo źle umieszczone okna. Wpada mało światła do środka, a one same są bardzo nisko. Jeśli mając 173 cm. wzrostu patrzę przed siebie na wprost i widzę ścianę stojąc, to coś nie gra. Biorąc pod uwagę to, że PKP IC będzie sprzedawać na Darta także bilety bez miejscówek, a pociąg będzie kursował na długich dystansach - będzie źle, a pasażerowie będą musieli się schylać aby sprawdzić gdzie są. Niedorzeczne. W produktach Pesy generalnie problemem jest właściwe przeszklenie pociągów. Od tramwajów (najlepszy przykład to warszawskie swingi z wąską linią okien i dziwnym przekoszeniem na czole i zadku) po autobusy szynowe wszelkiej maści.

Drugą wadą jest rozmieszczenie foteli - część z nich w niektórych członach jest niestety nie przy oknie, ale przy ścianie. To, że tak jest także w klasie 1, to już spore nieporozumienie. Takich błędów przy projektowaniu robić nie można.

Kolejny problem, który szybko wyjdzie na wierzch to bardzo mała przestrzeń barowa. Na 6 osób? I żadnej możliwość choćby podparcia się przy oknie przy coli czy małym piwku? Błąd niewybaczalny. Zapewne będzie możliwość zamówienia posiłku, tak jak w Pendolino, do wagonu. To totalna porażka - pasażerowie skarżą się na smród jedzenia w całym wagonie. Tego w ogóle nie powinno być. Już we Flircie jest pod tym względem źle, ale w Darcie jest tragicznie wręcz.

Wydaje mi się także, że za mało jest koszy na bagaż, chyba we Flircie jest jednak więcej.

Wiem też, że Dart ma gorsze niż Flirt przyspieszenie. Na ile to cenach istotna przy przewozach dalekobieżnych? Raczej kwestia trzecioplanowa, bo i tak do 160 km/h się doczołga.

Pozytywy? Na pewno pomysł na wykończenie jest bardzo fajny, materiały są nowoczesne, jest to wszystko stonowane, ale z gustem. Jeśli pośpiech nie będzie się zanadto ujawniał w spasowaniu części - będzie ok. Przyzwoity jest też system informacji pasażerskiej, jeszcze lepsze warunki pracy niż we Flircie dostanie obsługa pociągu. Generalnie to ładny pociąg, ale zrobiony trochę po polsku - czyli z pominięciem pewnych istotnych czynników. Na zachodzie Europy to co napisałem powyżej, raczej by nie przeszło.
2015-12-18 07:55:39 Autor: Tomasz***
---.google.com
Proponuję by pojazd z numerem 007 zainaugurował przejazdy po linii nr 7 - i wielkimi literami zeby bylo :

MADE IN POLAND
2015-12-18 07:59:27 Autor: Yans
---.pkp.pl
Jak widzę jescze się nie nauczyli popranie rozmieszczać fotele, tak by każdy miał dobry widok przez okno. Kupuje człowiek bilet z miejscówką, siada wygodnie a tu... zamiast okna ścianka. I to w PIERWSZEJ KLASIE. Brawo.
2015-12-18 08:05:10 Autor: mysz.1974
---.dip0.t-ipconnect.de
Jak już te PODARCIUCHY będą jeździć w PICu to może chociaż jeden wagon 1 klasy dadzą do Gorzowa. Biedroń drze japę chociaż Słupsk ma wszystko. Gorzów większy o 50 tysięcy ludzi nie ma nic.
2015-12-18 08:23:47 Autor: inzynier
---.43.99.218
@inmotion
Okna za nisko i mala przestrzen barowa?
Przejedz sie Pendolino czlowieku to zobaczysz co znacza nisko umieszczone okna:)
I barek ze stoliczkami a la standing party.
2015-12-18 08:25:24 Autor: Made in mind
---.play-internet.pl
Made in Poland z części made in Germany. ....co tam niby jest polskiego? Zobaczmy wiec.
Klimatyzacja niemiecka
Drzwi niemieckie
Falowniki hiszpański
Hamulce niemieckie
Koła włoskie
Ogrzewanie niemieckie
Fotele niemieckie
Sprzęgi niemieckie
Silniki Austria
Elektronika niemiecka
Sterowanie niemieckie
Bar niemiecki
Toaleta w obiegu zamkniętym niemiecka
Poduszki na wózkach niemieckie
Amortyzatory niemieckie

Plastiki polska
Konstrukcja polska
Rama wózka polska
Inne dziadostwo polska

Robocizna polska

Także Polacy zrobili to co brudne Niemcy to co czyste.


Tyle w temacie polskości tego pociągu. Reszta to bajki i mity
2015-12-18 08:42:48 Autor: Ariel Ciechańskiii
---.centertel.pl
Do Made in mind. Maluczki człowieczku wróć do szkoły i się doucz bo nawet w niemieckim Porsche większość części nie jest niemiecka. To jest biznes ale w tym życiu nie jest ci dane tego zajarzyć
2015-12-18 09:06:45 Autor: ziemiażelaza
---.centertel.pl
To mi się podoba, o to chodzi! :)
2015-12-18 09:17:57 Autor: prokocim
---.dynamic.gprs.plus.pl
"Made in mind" chyba u nich pracowałeś i cię wywalili, bo mas z nieaktualne informacje.
Sterowanie jest jednym z podstawowych czynników prawidłowej pracy pojazdu. W przypadku DART sterowanie stworzył producent pojazdu, czyli PESA.
Jeżeli weźmiesz pod uwagę, że sami to konstruowali to już jest wielka zasługo dla kraju. Wiele koncernów samochodowych korzysta z gotowych podzespołów do swoich samochodów. Nie dlatego, że nie potrafią sami czegoś skonstruować, tylko dlatego, że dane elementy są już dostępne i mają homologację. Taki jest biznes a ty nadal będziesz kopał rowy i dołki pod ręką, która mogla nadal cię karmić.
Przykro czyta się posty takich zielonych ludków.
2015-12-18 09:23:35 Autor: niuniek
---.static.3s.pl
A z pytankiem:

Czy DART-y są testowane na Torze Testowym IK ?
2015-12-18 10:10:05 Autor: Made in mind
---.play-internet.pl
Prokocim

Sam G wiesz. Podzespoły układu sterowania dostarcza selektron....firma niemiecka. Pesa jedynie kompletu je płytki i nawet o programować tego nie potrafią. W całe nie jest to najistotniejszy podzespoły pociągu. Owszem steruje pociągiem. Ale Pesa go sama nie produkuje ani nie projektuje płytek.
2015-12-18 10:41:45 Autor: synowie mafii&córy koryntu
---.dynamic.chello.pl
O ile mnie pamięć nie myli, to wyżebrany przez Pesę aneks do umowy zakładał dostarczenie WSZYSTKICH pojazdów do 15 grudnia 2015 roku. 18 grudnia PKP IC posiada raptem 3 pojazdy. Nie przeszkadza to prezesowi Leonkiewiczowi przepraszać producenta, za wypełnianie zapisów kontraktu w części dotyczącej kar umownych...

Skoro producent nie wykonał kontraktu w terminie określonym w umowie, nie zdołał także dokonać tego zgodnie z datą przyjętą w aneksie, to należało go ''spuścić po przytwie'' zerwać ten kontrakt, a nie do diaska jeszcze przepraszać. Kto przeprosi pasażerów na trasie Warszawa - Białystok Panie Leonkiewicz?
2015-12-18 11:44:00 Autor: ep40
---.19.18.234
Jak tak patrzę na zdjęcie wnętrza Darta to muszę przyznać, że elegancko to zrobili nawet jak funkcjonalnie można by parę rzeczy poprawić.
2015-12-18 12:09:43 Autor: MR
---.dip.cf.ac.uk
Cytat: "Generalnie to ładny pociąg, ale zrobiony trochę
po polsku - czyli z pominięciem pewnych istotnych czynników. Na zachodzie Europy to co napisałem
powyżej, raczej by nie przeszło." @Inmotion: przeszłoby, przeszło :). Coraz częściej zamiast puszczać w składzie kolejne 20+ ton wagonu restauracyjnego, gdzie poza kelnerami musi być kucharz, robi się 'at seat service', serwują posiłki z wózka, w dodatku często wyłącznie zimne. Nie mówię, że to jest fajne, ale niestety taka jest rzeczywistość.
2015-12-18 12:48:17 Autor: anty hejt
---.dynamic.chello.pl
gościu o nicku Nici to chyba rodzina Macierewicz heehehe
2015-12-18 13:43:00 Autor: losiu
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Jak widzę w klasie I fotele są ustawione tak, że zamiast w okno będzie się patrzeć w ścianę -szacun. Od czasu A111row niczego się nie nauczyli? Nie da rady tak ustawić wnętrza, żeby fotele wypadały przy oknach
2015-12-18 14:24:20 Autor: Eurostar
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
W pierwszej klasie w Darcie niedasie bo Dart ma konstrukcję stalowej kratownicy optymalizowaną pod układ okien w drugiej klasie. Zamiana rozstawu okien w darcie oznacza przeprojektowanie kraty i produkcji od podstaw- wymaga innych długości profili, innych kątów itd. W I klasie okna są po prostu za gęsto jak na wymagane miejsce na nogi.
W Flircie nie ma tego problemu bo okna powstają przez laserowe wycinanie otworów w potrójnym panelu aluminiowym typu sandwich. Zmiana rozstawu okien w pewnych granicach to żaden problem.
2015-12-18 14:47:32 Autor: gosc
---.centertel.pl
I co donosiciele z newagu? Sami nie wystartowali w przetargu, nue zmierzyli sie na produkty to chca konkurencje zalatwic donosami, a pis to tak lubi. Bedxie wspieral wiernych.....
2015-12-18 14:47:48 Autor: gosc
---.centertel.pl
I co donosiciele z newagu? Sami nie wystartowali w przetargu, nue zmierzyli sie na produkty to chca konkurencje zalatwic donosami, a pis to tak lubi. Bedxie wspieral wiernych.....
2015-12-18 15:05:13 Autor: Arrivederci
---.adsl.inetia.pl

Arrivederci
czyli mamy wszystkie 3 darty ;)
2015-12-18 15:42:59 Autor: shamrok
---.play-internet.pl
Jechałem 2 dni tem IC Hutnik na trasie z Gdanska do Kutna i FLIRT na odc.Gdansk - Bydgoszcz nie przekroczył 130km/h podczas gdy zwykla TLK Bursztyn w powrotnej drodze sprawdzajac predkosc na aplikacji RYSIEK ciagnieta przez EP 09 z tradycyjnymi wagonami jechala 152 km/h.Darty niech jada chocby 140 i tez bedzie oki.Nie musza jechac 200.Od tego.jest Pendolino...
2015-12-18 15:43:31 Autor: shamrok
---.play-internet.pl
Jechałem 2 dni tem IC Hutnik na trasie z Gdanska do Kutna i FLIRT na odc.Gdansk - Bydgoszcz nie przekroczył 130km/h podczas gdy zwykla TLK Bursztyn w powrotnej drodze sprawdzajac predkosc na aplikacji RYSIEK ciagnieta przez EP 09 z tradycyjnymi wagonami jechala 152 km/h.Darty niech jada chocby 140 i tez bedzie oki.Nie musza jechac 200.Od tego.jest Pendolino...
2015-12-18 16:05:04 Autor: mk
---.static.ip.netia.com.pl
Nie jechałeś więcej jak 130, bo widocznie IC dało jednego maszynistę, a nie dwóch. To nie wina Flirta ani Darta, jak dadzą jednego maszynistę.
A sterowniki w Darcie są produkcji szwajcarskiej chyba, ale programy pisali w Polsce.
2015-12-18 19:52:42 Autor: kmmk
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Pesa zbudowała sterowanie w oparciu o szwajcarskie sterowniki Selectron. To znana na kolei firma, najważniejsze, jakie oprogramowanie na tym stworzono w Pesie
2015-12-20 14:36:19 Autor: Arrivederci
---.adsl.inetia.pl

Arrivederci
W odpowiedzi na post Nici:
"Dla przypomnienia, bo nie wszyscy wiedzą pojazd typu Dart nigdy nie pojechał nawet 200km/h to co było pokazane to manipulacja :) rzeczywista prędkość to 178 km/h :)

To nie hejt :) naprawdę.

Dlaczego Koledzy nie zaprosili żadnej z jednostek certyfikujących? IK;IPSZ itd? Bo nie było się czy pochwalić, a oszustwo wyszłoby na jaw ;)"
Pojechał ponad 200. Tylko po co się chwalić? EP09 też jechali 200 i się nie chwalą.
2015-12-21 15:33:06 Autor: Gość
---.dynamic.gprs.plus.pl
Ciekawe skąd masz te informacje (hejterze z Newagu)
Na jazdach testowych byli przedstawiciele PKP IC oraz IK.
Wóz osiągnął prędkość 204 km/h ponieważ takie były ustalenia z IK.
Nie było zrobione tak jak w przypadku Impulsa, że umawiali się na jakąś prędkość, a pojechali więcej niż to było ustalane.
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Tabor i technika
PARTNERZY DZIAŁU


KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 11/2022
NUMER 11/2022
Najnowszy numer miesięcznika „Rynek Kolejowy” dedykowany jest wyzwaniom, które stawia przed branżą zmiana otaczającej nas rzeczywistości… wcale zresztą nie pierwsza w ostatnich latach. Oprócz tego jak zwykle zapraszamy do lektury ciekawych wywiadów z samą czołówką producentów taboru i wykonawców infrastruktury. Nie brakuje również aktualności, takich jak rozbudowa portów, powrót pociągów na Litwę czy sytuacji transportu miejskiego.

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.