Gruzja nie bez powodu jest co raz popularniejszym kierunkiem podróży. Kraj ten oferuje także mniej typowe, choć godne uwagi atrakcje. Ostatnio głośno było o niewielkiej Cziaturze, słynącej z licznych kolejek linowych. Kolejek, które w większości przeżyły swoją śmierć techniczną.
Podupadająca Cziatura była kiedyś znaczącym ośrodkiem przemysłowym. W XIX w. odkryto tutaj liczne złoża rud manganu i węglanowych. Miejscowy zakład w czasach świetności odpowiadał nawet za 60% wydobycia rudy manganu na świecie.
Warunki do rozkwitu przemysłu były idealne, ale do mieszkania już niekoniecznie. Miejscowość zlokalizowana jest w dolinie z dosyć stromymi zboczami. W efekcie górnicy dosyć dużo czasu tracili, aby dostać się do miejsca pracy, co odbijało się na ich efektywności. Ponadto z czasem, wraz z rozwojem ośrodka, zaczęto zabudowywać zbocza doliny. Władze radzieckie przez długi czas zmagały się z kwestią zapewnienia wydajnego środka transportu. Problem ten rozwiązano poprzez budowę od lat 50. systemu kolejek linowych.
Więcej o kolejkach