Nadzór transportowy Chicago (Chicago Transit Authority) zainwestuje 492 mln dolarów w modernizację linii Blue Line, która łączy międzynarodowy port lotniczy z centrum miasta. Realizacja inwestycji potrwa cztery lata.
Projekt zakłada modernizację zarówno torów, jak i stacji metra na odcinku 20,1 km - pomiędzy stacjami Grand i Cumberland. Prace mają na celu przede wszystkim wyeliminowanie licznych ograniczeń prędkości oraz modernizację systemów sterowania ruchem pomiędzy stacjami Jefferson Park i O'Hare,
W ramach projektu zostanie również zmodernizowane zasilanie i sieć łączności bezprzewodowej. Obecny system łączności pochodzi z 2005 roku, jednak czas jego eksploatacji pokazał niedoskonałości, dlatego zarządca linii zdecydował się na jego wymianę.
Zaplanowany na cztery lata program modernizacji linii Blue Line będzie finansowany z pieniędzy stanu oraz środków federalnych. Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku od robót związanych z modernizacją torów. W dalszej kolejności zostaną zmodernizowane stacje, zasilanie, a na koniec system sterowania.
Według Chicago Transit Authority (CTA) W ciągu ostatnich pięciu latach liczba pasażerów korzystających z linii wzrosła o 25 procent. Na jednym z odcinków wzrost liczby pasażerów sięga nawet 45 procent. To największy przyrost liczby podróżnych w porównaniu z jakąkolwiek inną linią zarządzaną przez CTA.
Według zarządcy linii, modernizacja będzie największą inwestycją w obrębie Blue Line od 1983 roku.