Bank Światowy opublikował raport na temat polskiego transportu pt. "Polska - Dokument dotyczący polityki transportowej. W kierunku zrównoważonego transportu lądowego". Eksperci Banku Światowego poddali analizę polski transport lądowy starając się ocenić potencjalne kierunki rozwoju sektora.
Zdaniem analityków BŚ, Polska poczyniła w ostatnich latach istotne postępy w dziedzinie transportu lądowego. Zdaniem autorów raportu nie zmienia to jednak faktu, że wyzwania stojące przed polskim transportem stanowią przeszkodę dla dalszego rozwoju. Rząd Polski skupia się na inwestycjach w transport drogowy (wydatki na polskie drogi podwoiły się zarówno w latach w latach 2004-2007 jak i 2007-2010) kosztem transportu szynowego. Dzieje się tak pomimo tego, że Polska dysponuje jedną z największych sieci kolejowych w Unii Europejskiej. Zagrożeniem dla zrównoważonego rozwoju jest również strategia inwestycji w drogie połączenia pasażerskie pomiędzy dużymi miastami. jest to kolejny powód, dla którego, zdaniem autorów raportu, transport kolejowy traci na atrakcyjności względem swojego drogowego odpowiednika.
Eksperci Banku Światowego sugerują, że Polski rząd powinien zwracać baczniejszą uwagę na średnioterminowy wymiar podejmowanych inwestycji. Zalecają również zbalansowanie inwestycji pomiędzy transportem drogowym i kolejowym poprzez zastosowanie systemu działań priorytetowych prowadzących do równowagi finansowej, ekonomicznej, społecznej i ekologicznej.
Czytaj raport