W dniach 7-9 marca 2013 r. polscy przedsiębiorcy z sektora kolejowego mieli okazję promować swoje produkty i usługi w Turcji podczas 3. Targów Transportu Szynowego, Infrastruktury i Logistyki Eurasia Rail w Stambule.
EurasiaRail zaprojektowano jako forum spotkań profesjonalistów branży transportu szynowego oraz logistyki i technologii transportu kolejowego. Wśród wystawców znaleźli się m.in. producenci taboru kolejowego, systemów oświetlenia i kolejowej sygnalizacji, systemów szynowego transportu publicznego, budowniczowie mostów i tuneli kolejowych oraz infrastruktury kolejowej, systemów elektryfikacji kolei i łączności w transporcie kolejowym, firmy logistyczne i przetwarzania danych powiązane z transportem szynowym.
Udział polskich firm na stoisku narodowym został zorganizowany przy współpracy PAIiIZ i Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Ankarze. Udział w targach okazał się doskonałą okazją do spotkań z tureckimi partnerami i możliwością nawiązania nowych, cennych kontaktów biznesowych oraz wymiany doświadczeń. Zainteresowanie Polską oraz polskimi firmami było bardzo wysokie. Jednym z najważniejszych wydarzeń na polskim stoisku była oficjalna wizyta Süleyman Karamana, Dyrektora Generalnego i Prezesa Zarządu TCDD.
Bardzo dużym zainteresowaniem tureckich przedstawicieli biznesu cieszyła się jedna z czołowych polskich firm z branży kolejowej – Newag. z Nowego Sącza, która w trakcie targów odbyła szereg spotkań B2B. Istniejąca od 1876 roku firma jest jedną z największych i najstarszych firm kolejowych w Polsce, wiodących w produkcji, modernizacji i naprawie taboru kolejowego. Spółka dynamicznie rozwija swoją działalność w zakresie produkcji nowoczesnego, szybkiego taboru pasażerskiego, lokomotyw spalinowych i elektrycznych, tramwajów oraz pojazdów metra, realizując wspólnie z Siemens AG projekt Inspiro dla polskiej stolicy, Warszawy. Jak powiedział nam dr inż. Tadeusz Maguda, dyrektor eksportu Newagu, firma odnotowała 30% wzrost w ostatnich trzech kolejnych latach i ma obecnie zamówienia na 300 mln Euro.
Także inne polskie firmy obecne na tragach – w tym m.in. Pesa, RailTech Papla czy MTL Asco Rail - odbyły również szereg interesujących spotkań, które w przyszłości mogą zaowocować ścisłą współpracą biznesową z tureckimi partnerami. Ponadto, w ramach polskiej prezentacji w dniu 8 marca odbyła się konferencja „Polski przemysł kolejowy – potencjał i możliwości współpracy” podczas której przedstawiono najważniejsze aspekty polsko-tureckiej współpracy gospodarczej, klimat inwestycyjny w Polsce i omówiono możliwości realizowania projektów w formule PPP. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach programu promocji polskiej gospodarki w Turcji.